Prof. Raczkowski z UKSW ostrzega: „Aktywiści ukraińscy zaczynają żądać uznania języka ukraińskiego za drugi oficjalny język w Polsce”

prof. Konrad Raczkowski/ fot. Wikipedia/ autor: Dariusz Iwański
27

W środę (24.08.2022) prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie był gościem Polskiego Radia. Tematem rozmowy była pomoc Polski dla Ukrainy oraz zagrożenia wynikające z obecności wielomilionowej mniejszości ukraińskiej w Polsce.

– Polacy słusznie ruszyli do pomocy obywatelom Ukrainy, natomiast obecnie zbliżamy się do bardzo poważnego problemu. Aktywiści ukraińscy zaczynają żądać uznania języka ukraińskiego za drugi oficjalny język w Polsce – powiedział prof. Raczkowski wskazując na działanie Igora Isajewa, mieszkającego w Polsce działacza ukraińskiego wielokrotnie atakującego i obrażającego Polaków. Podkreślił, że Isajew ma duże zasięgi w mediach społecznościowych i jego działanie powinno być ostrzeżeniem dla Polaków.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Raczkowski ostrzegł też przed zbyt szybkim przyznawaniem Ukraińcom obywatelstwa polskiego i zaapelował o zmianę przepisów, które to umożliwiają. Wskazał, że na mocy tych przepisów za dwa i pół roku o polskie obywatelstwo mogłoby się ubiegać ok. 2,5 mln Ukraińców.

Raczkowski wskazał, że „kto chciał przyjechać do Polski do pracy, przyjechał przed wojną”. – To nie jest fala emigracji, tylko to jest uchodźstwo wojenne, czyli przyjechały do nas głównie kobiety z dziećmi, przez co mamy otwarty cały arsenał świadczeń społecznych, łącznie ze świadczeniami dla osób niepełnosprawnych – powiedział. Jednocześnie podkreślił, że każda forma faworyzowania Ukraińców względem Polaków rodzi duże niezadowolenie i jeśli ten system nie zostanie zmieniony, animozje będą narastać, co jest zupełnie zrozumiałe.

– Migracja jest dobra dla gospodarki, ale pod jednym warunkiem. Pod warunkiem, że jest w pewnych ryzach, zarówno prawnych, jaki i ryzach efektywności i dbania o dobro wspólne. Zasadą jest zachowanie pewnej stabilności i ciągłości – powiedział Raczkowski. Wskazał, że migracja do Niemiec lub Francji trwała kilka dekad. – Natomiast w Polsce taki napływ skomasowany mamy w ciągu kilku miesięcy. Nie w ciągu kilku dekad, ale w ciągu kilku miesięcy – podkreślił. Wskazał też, że nawet przy migracji trwającej kilka dekad asymilacja nie powiodła się.

Odnosząc się do obecnego uprzywilejowania Ukraińców w Polsce względem Polaków, Raczkowski podkreślił, że należy jak najszybciej z tym skończyć. – Warto naprawić pewne błędy, kiedy jest jeszcze na to czas – powiedział. – To działa w ten sposób: jeśli coś komuś dajemy, a potem zabieramy, zawsze będziemy wrogiem – dodał i zaapelował, aby nie budować u Ukraińców postawy roszczeniowej wobec Polski. Cały wywiad TUTAJ.

Wywiad z prof. Raczkowskim, który ukazał się na antenie Polskiego Radia, jest pełen zapewnień o przychylności wobec Ukrainy i Ukraińców. Z pewnością nie można o nim powiedzieć, że jest antyukraiński. Wprost przeciwnie. Ale w tym wywiadzie padają te same postulaty, które pojawiły się w broszurze „Stop ukrainizacji Polski”, wydanej przez Konfederację Korony Polskiej, czyli partię Grzegorza Brauna. Różnica polega na tym, że Braun jest stygmatyzowany przez mainstream jako „ruska onuca” i nie jest zapraszany do mediów publicznych. Natomiast prof. Raczkowski, który ostrzega przed tymi samymi zjawiskami, co Braun, udziela wywiadu na antenie Polskiego Radia i prowadzący rozmowę redaktor w zasadzie przyznaje mu rację. To pokazuje, że ataki na Brauna i wydaną przez niego broszurę nie są atakami merytorycznymi, ale wyłącznie politycznymi. Wywiad z prof. Raczkowskim jest tego doskonałym przykładem.

Źródło informacji i cytatów: Polskie Radio 24

Zobacz też:

Katarzyna TS: „Skrajny portal wprawo.pl”, czyli dziennikarze śledczy na tropie rosyjskiej propagandy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  Ukraińcy przynajmniej mają aktywistów, bo o Polakach w Niemczech czy na Litwie to już mało kto pamięta. Nie mówiąc już o przywilejach dla polskiej mniejszości przynajmniej takich jakie mają Ukraińcy w Polsce. Jednak narody poważne i pozostałe znacznie się różnią 😉

 2. z-k mówi

  Kilka lat temu żydobolszewia na swoim zjeździe w Berlinie uchwaliła wprowadzenie hebrajskiego jako drugiego języka urzędowego w Polin. Sprawa wydaje się być rozwojowa bo dzieci rządzącej warszawki ochoczo uczą się hebrajskiego a wielu wręcz pobiera nauki w chederach na różnych poziomach.

 3. Flex mówi

  A może by tak jeszcze „zaklepane”, pewne miejsce w sejmie jak ma mniejszość niemiecka?

 4. Ewa-Maria mówi

  Kwestią czasu jest jak to się stanie.

 5. Ewa-Maria mówi

  Naściągali szumowin do Polski i będzie to problem ogromny dla nas. Natomiast Ukraine przejmą Jankesi i Żydzi. Tak się stanie. Jedna trzecia ziem ukraińskich wykupiły amerykańskie firmy- 17 mil. hektarów czarnoziem. Na Ukrainie już zaczyna iskrzy . Bandycka polityka prezydenta -komika do tego doprowadziła.

 6. antychazar mówi

  Wszystkiemu winien jest ten polskojęzyczny rząd/swąd i reszta okupantów Polski umocowanych przy władzy.

 7. verizanus mówi

  @Ewa-Maria, Antychazar. Jak im się to OPŁACAŁO to to zrobili. A że naszym kosztem. Skoro na to pozwalamy to co se będą żałować.

 8. Jozef mówi

  Brawo prof. Konrad Raczkowski za odwage ostzrezenia Polski o zagrozeniu… panoszenia sie badreowcow w Polsce… mordercow naszych rodzin!
  Ukraincy— go home………..

 9. czarny mówi

  i znowu ta nachalna promocja Konfy. Jak wystąpił Roszkowski i mówił o zagrożeniach ze strony Ukraińców, to źle, ale jak to powiedział Braun, chwała mu i bijcie w dzwony. I wszędzie te spiski. Ktoś tu popadł w niezłą paranoję i swoją nieudolność na arenie politycznej, próbuje maskować zjawiskami nie z tej ziemi.;)

 10. Shadow mówi

  @Czarny- czy ten brak logiki w twoich wywodach ma związek z twoim pochodzeniem od złego?

 11. Krzysztof mówi

  To już bezczelność . A przegonić tę hołotę do swoich domów . Jeszcze co ? Ludzie – Wy ślepi i głusi jesteście ?

 12. Krzysztof mówi

  Do : Czarny – lecz pajacu tę swoją głupią makówkę i nabiał , żebyś nie płodził takich idiotów jak ty – baranie !

 13. czarny mówi

  @ Krzysztof
  Pokazałeś swoją klasę i kulturę. Z tego co zdążyłem się przekonać na tym portalu, to chyba cecha każdego fanatyka Konfy.
  Przed napisaniem jakiegokolwiek posta idź na nauki savoir vivre’u (dobrego wychowania). To będzie nie tyko dla Twojego dobra, ale i całego społeczeństwa i nikt nie będzie musiał czytać Twojego bluzgania.

 14. Hammurabi mówi

  @Czarny
  To Vox populi a tu „Kamyczek” się odezwał…
  W dodatku uczulony na „Konfederację” i zapewne na każde inne odrzucające hegemonię obcych ugrupowanie, które – mam nadzieję – powstanie już w niedalekiej przyszłości.
  Zapominasz, że ta tak pogardzana przez ciebie „Konfa”, to nie tylko Braun, z którym się nie zgadzasz z zasady.
  Trudno. Ja również czekam na powstanie partii bardziej radykalnej od „Konfederacji”, potrafiącej pokazać ujadającym burkom gdzie są ich budy.
  Ty zapewne wówczas zaczniesz coś krzyczeć o „faszyzmie”… Prawda?

 15. czarny mówi

  @Hammurabi
  Nie jestem uczulony na Konfę, tylko w końcu zrozumiałem, że nie należy bezkrytycznie przyjmować wszystkiego co myślą wybrańcy z Konfy za pewnik. W przeciwieństwie do innych fanatyków Konfy z tego portalu, którzy są gotowi zmieszać drugą osobę z błotem, jeśli ośmieli się kwestionować te prawdy objawione. I są to nie tylko komentujący, ale też redaktorzy szczujący na innych swoimi artykułami.
  Nie powstanie inna radykalna partia od Konfy, bo to ugrupowanie jest już radykalne. Chyba że wewnątrz tej formacji politycznej. A skąd Ty wiesz czy w ogóle i co bym krzyczał? Nie znasz mnie, to nie oceniaj przez pryzmat waszej konfederackiej ferajny.

 16. Hammurabi mówi

  @Czarny
  „Konfederacja” w swojej istocie jest raczej centroprawicowym ugrupowaniem, zwłaszcza w świetle potocznego pojmowania i określania radykalizmu który odbierany jest jako postawa pełna fanatyzmu, ignorującego złożoność rzeczywistości, bardziej zaprzeczająca jej niż się nad nią pochylająca z należytą powagą, co akurat „Konfederacja” jednak czyni.
  Pisząc o powstaniu naprawdę radykalnej w swoich poglądach partii, myślałem o czymś na kształt tarana, bądź – żeby mniej militarnie zabrzmiało – wód Alfiosa i Penejosa, które oczyszczą tą stajnię, pełną „gnoju” gromadzonego od pokoleń!
  Czytając twoje wypowiedzi zakładam, że ludzie twego, no „takiego” pokroju zaczną krzyczeć że to faszyzm, a pożyteczni idioci z organizacji takich jak OMZRiK, bodzeni po słabiźnie ostrogami swoich mecenasów i sponsorów będą wyskakiwać ze skór, by oskarżać, szkalować i obrażać, bo zlewaczały ze szczętem nurt dzisiejszej „nauki”, za prawicowy uważa również… współczesny neonazizm i neofaszyzm! W ruch pójdą paragrafy i artykuły z Konstytucji, zakazujące istnienia partii politycznych i organizacji odwołujących się w swoich programach do „totalitarnych metod” do faszyzmu i komunizmu a przede wszystkim uruchomiony zostanie KK i Art. 256 i 257.
  Jednak sam proces radykalizacji społeczeństwa w ocenach i postawie jest nieunikniony, pomimo szykan i kłamstw. Może nie będzie to coś na kształt rabacji galicyjskiej ale drwa będą rąbane więc wióry i tak polecą.
  Jak widać, strzelasz kulą w płot umieszczając mnie pośród członków „Konfederacji”.

 17. czarny mówi

  @Hammurabi
  Pisz po ludzku i nie rób z Ciebie jakiegoś erudyty posługując się wyszukanymi i górnolotnymi określeniami dla podkreślenia Twojej wyjątkowości.
  Nie podzielam poglądów lewactwa, członków organizacji R. Gawła i podobnych.
  Co to radykalnych organizacji walczących z wrogiem narodu, to za okupacji była taka, nazywała się AK.
  Ale chyba nie oczekujesz, że ludzie będą się zabijać w celu rozwiązania problemów.

 18. Hammurabi mówi

  @Czarny
  No, nie rozumiem…
  Cóż takiego napisałem? Alfios i Penejos to nazwy mitycznych rzek, których wodami Herkules posłużył się w celu oczyszczenia z gnoju gromadzonego przez wiele lat w stajniach króla Augiasza, co było jedną z jego dwunastu prac nałożonych na niego przez wyrocznię delficką.
  Dziś, zwrot „stajnia Augiasza”, to synonim czegoś zapuszczonego, brudnego, śmierdzącego, niezwykle trudnego do posprzątania.
  Rabacja galicyjska zaś, to fakt historyczny, to sprytne wykorzystanie przez Austriaków nienawiści chłopstwa galicyjskiego, do szlachty i ziemian, gnębiących ich w swej szlachetnej tępocie ponad wszelką miarę przymusową pracą na swoją rzecz.
  Reszta to przecież zupełnie prosty przekaz.

 19. czarny mówi

  @ Hammurabi
  Nie musisz mi niczego tłumaczyć. Nie rób z siebie idioty większego niż jesteś.

 20. wit mówi

  Chociaż wPrawo dociera do coraz większej liczby osób i wypowiada się tu sporo czytelników i pisze się o zagrożeniach związanych z ukrainizacją Polski, to wciąż brakuje jasnego przekazu co my zwykli ludzie mamy robić aby się temu przeciwstawić.

 21. czarny mówi

  @Wit
  Zapewne kupować promowane tu książki redaktorów i posłów Konfy, bo do tego się chyba sprowadza działalność tego portalu.

 22. czarny mówi

  A i głosować ma Konfę. Jak mogłem zapomnieć.;)

 23. Hammurabi mówi

  @Czarny
  I co biedaku?
  Argumentów brakło i zaczynają się wyzwiska? A parę komentarzy wyżej cytuję: „Przed napisaniem jakiegokolwiek posta idź na nauki savoir vivre’u (dobrego wychowania)”…
  Czyli lekarzu lecz się sam. W związku z powyższym, dobrze by było jakbyś biedaczku wziął sobie wolne na czas „leczenia”.

 24. czarny mówi

  @Hammurabi
  Stosowane przez Ciebie metody manipulacji są mi doskonale znane. Intelektualne wywyższanie się poprzez nadużywanie fachowej terminologii, mówienie jak do dziecka, tłumaczenie wszystkiego.
  I usiłowanie wmówienia innym, że prowadzisz rzeczową, opartą o argumenty dyskusję.

 25. czarny mówi

  @Hammurabi
  Wykrakałeś. Będzie bardziej radykalna partia od Konfy. Olszański vel Jabłonowski ksywa „Jaszczur”zakłada partię, prawdopodobnie pod nazwą Partia Kamracka.

 26. Maksymilian mówi

  Prof.Raczkowski lansuje się jak żaba w stawie. Podchwycił żądania ukraińskiego oszołoma jak młody pelikan sardynke. Wolę już kabaret posła Grzegorza Brauna od erudycyjności prof. Konrada Raczkowskiego w polskim radiu,

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.