Prezydent Ukrainy apeluje: niech Unia Europejska wyłoży pieniądze na odbudowę Donbasu

Petro Poroszenko/ fot. twitter
11

– Świat zrozumie skalę problemów Ukrainy tylko wtedy, gdy zainwestuje w normalizację sytuacji w Donbasie. Każdy z krajów Unii Europejskiej powinien wziąć odpowiedzialność za odbudowę poszczególnych miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Niech Niemcy wezmą odpowiedzialność za Kramatorsk, Grecja za Mariupol, Wielka Brytania za Wołnowachę, niech inne kraje wezmą Siewierodonieck, Lisiczańsk, Awdiejewkę – powiedział Petro Poroszenko podczas przemówienia wygłoszonego we wtorek w Awdiejewce, mieście leżącym niedaleko linii frontu.

„Rzeczpospolita” informuje, że Poroszenko zaprosił do Donbasu ukraińskich dyplomatów z całego świata, którzy po powrocie do swoich ambasad mają przekonywać rządy tych krajów do zaangażowania w odbudowę miast na wschodzie Ukrainy. Polska prawdopodobnie otrzyma taką propozycję po powrocie ambasadora Andrija Deszczycy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ONZ alarmuje, że w toczącej się od ponad czterech lat wojnie, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie linii frontu często brakuje wody i prądu, a mieszkańcy zrujnowanych przez wojnę miejscowości nie mają dostępu do leków i pomocy medycznej.

Według danych ONZ, z ogarniętych wojną terenów w głąb Ukrainy uciekło 1,5 mln ludzi. Ogółem ponad 3,4 mln Ukraińców potrzebuje dziś pomocy humanitarnej.

W zaistniałej sytuacji zastanawiające jest dlaczego Poroszenko dopiero teraz zdecydował się na wypowiedzenie zawartego w 1997 roku traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską. W traktacie zapisano zasadę partnerstwa strategicznego, uznanie nienaruszalności istniejących granic, poszanowanie integralności terytorialnej i wzajemne zobowiązanie do niewykorzystywania swojego terytorium kosztem bezpieczeństwa drugiej strony

Źródło informacji i cytatów: rp.pl, pap

Przeczytaj też:

Skandal! Wojsko Polskie na ukraińskiej defiladzie sławiącej OUN-UPA

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MSW mówi

  Petro Poroszenko powinien powiedzieć tak: ” Niech Polska i Lachy zaangażuje się w odbudowę Donbasu, a my oddamy: Wilno, Lwów, Grodno, Łóck, Stanisławów, Tarnopol, Równe, itd. I uznamy Stalina za ojca Ukrainy. A nie Bandere. Wtedy pomożemy.

 2. Hammurabi mówi

  Dobre sobie! Czy ten bezczelny Ukrainiec postradał zmysły?
  Kiedy Polska została zdradzona przez sojuszników, kiedy podarowano ją Stalinowi niczym niewolnika, na jej terenach królowały zgliszcza i ruiny. Polska straciła ponad 22% populacji, 2/5 dóbr kulturalnych zostało całkowicie zniszczonych a 48 zrabowanych. Polska została zmuszona do odstąpienia ZSRR 48% swego terytorium ( tracąc 178 000 na wschodzie i otrzymując 100000 km kwadratowych na zachodzie), straty majątku narodowego sięgały 40% (to co zostało, rozkradły spec grupy sowieckich „wyzwolicieli”).
  Polsce nikt nie pomagał. Przeciwnie, ZSRR żądał danin w surowcach, wyrobach maszynowych i żywności.
  Na jakiej podstawie Poroszenko oczekuje unijnej pomocy?
  No nie rozumiem.

 3. Vader mówi

  Mam gdzieś na to co jest na Ukrainie! W Polsce są miejsca gdzie bieda aż piszczy i nie ma kto pomóc bo Ukraińcom pomóc trzeba ! Żenada!

 4. Jacek NH mówi

  A to qrwa dlaczego UE ma wykładać pieniądze na odbudowę Donbasu. Poj…. tych Ukraińców

 5. z-k mówi

  …….i niech każdy z krajów nie zapomni dodać do wydanej kwoty dodatkowe 20% na wyfutrowanie ukraińskich żydooligarchów tudzież kolejne 10 % na wsparcie kondycji i dalszy rozwój rezunobanderyzmu…..

 6. Mr. ?? mówi

  Poroszenko to Chazar może chce kasy na Polin na terenie Ukrainy

 7. Pola kowalska mówi

  Zyd Poroszenko jest wystarczajaco bogaty jak reszta zydow Ukrainskich by placic ze swoich prywatnych peniedzy nakradl wystarczajaco niech sie zglosi do swej LOZY MASONSKIEJ

 8. OZ mówi

  Polska nie powinna wchodzić w jakiekolwiek układy z Ukrainą.

  A co do zniszczeń to p. Poroszenko nie trzeba było Ukrainy wciągać w wojenki, bo te wojenki to nie jest robota „ruskich”, ale p. ziomali „braci mądrzejszych”.

  Poroszenko prowadzi czekoladowe interesy w Rosji, to z powodzeniem swój majątek szacowany w miliardy może wyłożyć dla swojej „ukochanej” Ukrainy.

 9. Jarek mówi

  jasne oczywiście jak najbardziej można pomóc Ukrainie i budować z nią dobrosąsiedzkie stosunki ale tylko wtedy gdy Ukraińcy zrobią porządek u siebie przegonią i pozbędą się swoich chazarskich oligarchów siejących banderyzm oraz całe stado oszołomów i skorumpowanych politykierskich świń dzięki którym mają tak wspaniały wolny kraj że muszą do nas za chlebem jeździć. jak to zrobią to będzie piękny porządny kraj z którym można współdziałać

 10. julie mówi

  Ty zapity ” krolu czekolady ” ( ta , tej w rectum ) . Umiejesz chaliera pa ruski jak diabli to na kolanowke-kremlowke do swojego Pana . A prawda u ciebie dwa pany ! I do tej pory nie znajesz kak eta razbieraty ! Tak to jest jak rozpustnyj swolocz w czikuladu sie zapcha !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.