Prezydent Duda wetuje lex TVN: „Moim zadaniem jest działać tak, aby unikać sporów” [WIDEO]

prezydent Andrzej Duda/ fot. prezydent.pl
16

W poniedziałek (27.12.2021) prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wetuje nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną lex TVN. Prezydent podkreślił, że mając zastrzeżenia do przepisów tej ustawy, rozważał dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne – poinformował prezydent w oświadczeniu dla mediów. – Jako Prezydent RP muszę być ponad sporami i spoglądać na nie zdroworozsądkowo. Moim zadaniem jest działać tak, aby unikać sporów – podkreślił.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Jednym z argumentów była umowa o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA, a także kwestia pluralizmu medialnego i wolności słowa. Nowela narusza też prerogatywy prezydenckie – wyjaśnił Andrzej Duda. – Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Wtedy będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem – dodał.

– W momencie, w którym Trybunał Konstytucyjny zajmuje się wnioskiem prezydenta w trybie prewencyjnym, to wniosek i cała ustawa rozpatrywane są przede wszystkim w aspekcie wyłącznie zgodności z przepisami Konstytucji. Traktat oczywiście ma powiązanie z Konstytucją, ale wyłącznie w powiązaniu o charakterze pośrednim poprzez artykuł 9 i inne przepisy Konstytucji. Nie mogę zatem na 100% jako prezydent powiedzieć, że trybunał na pewno odniósłby się do kwestii samego przestrzegania traktatu polsko–amerykańskiego jako takiego, a ta kwestia z mojego punktu widzenia jest niezwykle istotna – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent ocenił, że ograniczenia możliwości posiadania udziałów lub akcji w podmiotach medialnych przez kapitał zagraniczny powinny być w Polsce wprowadzone, „ale powinny być wprowadzone na przyszłość”. – Dla tych, którzy będą chcieli w naszym kraju, w przyszłości, po wejściu przepisów w życie zainwestować. Wtedy będą oni wiedzieli w jakich warunkach i na jakich warunkach tą inwestycje mogą prowadzić – doprecyzował. Podkreślił, że takie rozwiązania funkcjonują w wielu krajach. Przywołał przykład Francji, Hiszpanii, Niemiec i innych państw europejski, a także USA.

– W każdym kraju demokratycznym takie ograniczenia są i mają uniemożliwić powstanie monopolów medialnych, ale też ograniczyć wpływy zagraniczne, bo każde państwo i każda wadzą państwowa kieruje się zdroworozsądkowymi zasadami interesu wlanego kraju i narodu – mówił prezydent.

– Apeluję, by Sejm przyjął odpowiednie rozwiązania w sprawie ograniczenia udziału podmiotów zagranicznych w spółkach rynku medialnego, ale żeby zrobić to na przyszłość, w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych – podsumował PAD.

Źródło cytatów: prezydent.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Święta wojna o TVN, czyli na pohybel neutralnym

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MAREK mówi

  Wolność słowa i Polska Racja Stanu w TVN???

 2. Arkadiusz mówi

  Ciekaw jestem sondaży po tym vecie. Choć z drugiej strony do wyborów jeszcze daleko, ludzie zapomną…
  …zawsze zapominają. Dzięki temu postkomuna, post-WSI, (a już za niedługo post-pis) ma się w Polsce wciąż bardzo dobrze. Dzięki temu tacy ludzie jak np. Cimoszewicz, Miller wciąż zdobywają w kolejnych wyborach ponad 200tyś. głosów.

 3. Rebih mówi

  Kaczyński nigdy nie dopuściłby do powstania tej ustawy, gdyby nie był w 100% pewnym, że Duda ją zawetuje zgodnie z instrukcjami z Nowogrodzkiej. To tylko cyrk dla gawiedzi.

 4. szalom mówi

  Głosił niedawno, że Jaruzelski to tchórz chociaż tamten miał przeciwko sobie potężną sowiecką armie. Sam miałby przeciwko sobie sztabowego sierżanta, kilku łże propagandowych cyngli z TVN i trzech chamowatych rabinów, z którymi chanukowe świece zapala i którym wszystko co polskie „nie przechodzi w żadna rubryka.”

 5. z-k mówi

  Kto kiedykolwiek widział pana prezydenta z przepraszająco podkulonym ogonkiem pod Dworcem Gdańskim podczas corocznych marcowych wygłupów, kto czytał jego histeryczne wystąpienia na temat trzech kaliskich wesołków lub chanukowe przemówienie tego nie dziwi ta decyzja. Ktoś kto za młodu praktykował w unii wolności u Michnika, Geremka czy Mazowieckiego ten już do śmierci żydopachołem zostanie.

 6. Aki mówi

  Temat zastępczy, Panie Prezydencie. Wetuj Pan Ustawe Segregacyjną. Obiecał Pan, że nigdy nie będzie przymusu szczepień, a przymus bierny, nadal pozostaje przymusem.

 7. Mirosław mówi

  Czekam z niecierpliwośćią jak Pan Panie Prezydencie tak dziarsko i wojowniczo będzie bronił Polaków przed ustawą segregacji sanitarnej jak broni Pan TVN-u,choć nie widzę tu żadnej Polskiej racji stanu.Panie Prezydencie tylko proszę, jak trzeba będzie bronić Polaków przed dyskryminacją i segregacją sanitarną niech Pan nie będzie taki wstydkiwy i zalękniony jak podczas zapalania swiec hanukowych.

 8. Zbigniew mówi

  Schuldrich Hamerykanin mu zabronil.

  Przedtem mowil, ze mlodziez protestuje a mlodziez maszerowala po miastach z innego powodu.

  Teraz tez „mlodziez” protestowala – 10 letni KOD

 9. anonim mówi

  Kruk krukowi oka nie wykole, fajna ustawka pod publike. Zyd zydowi nic nie zrobi. Belwederczyk polin mialby zadrzec z tymi dzieki ktorym jest na stolku? Taka sama ustawka polityczna jak z ustawa o IPN, nie oddali ani guzika a oddadza cale gacie.

 10. Ewa-Maria mówi

  Panie prezydencie ja oczekuje veta w sprawie przymusowych szczepień. Najważniejszy z prezesów jest za. Pan powiedział nie tak dawno, słyszałam wypowiedz, że nie jest za za tego typu przymusem. Liczę i oczekuje że dotrzyma Pan słowa. Wiem że to ostatnia kadencja prezydentury, ale warto zostać zapamiętanym jako dobry prezydent.

 11. Repatriant mówi

  jeżeli żołnierz zdradza, to dlaczego duda nie może, do tego trener jeszcze tzw. piłkarskiej reprezentacji narodowej – same zdradzieckie mordy w tym roku; na dodatek, jak to można być prezydentem z nazwiskiem duda, maksymalnie to przewodniczący Solidarności, nazwisko dobrze pasuje do pastucha lub grajka odpustowego

 12. anonim mówi

  W tym roku prezydent polin zrzucil juz maski ” katolika”, pokazal sie ze swoja koszerna kornhauserowa w kosciele dla picu. Za to palil hanuki z brodaczami z czarnymi nalesnikami na glowach.

 13. Jozef mówi

  Swina antypolska „rezydent” przeciw POLSCE i przeciw POLAKOM!

 14. anonim mówi

  @Ewa-Maria Pani ironizuje oczywiscie z tym wetem prezydenta polin odnisnie ustawy o przymusie szczepien. Tylko by sprobowal zawatowac to jeden telefon fucciego i stanolby na bacznosc i w podskokach z piorkiem w rece pobieglby do kancelarii.

 15. DupaBlada mówi

  najpewniej duda ma być prezesem tvn i tyle

 16. Marcin mówi

  Od razu wiedziałem że to ustawka. Zrobienie krzywdy dla zachodniego koncernu nie wchodzi w grę a tutaj przecież chodzi o koncern ż…do amerykański. Wyprodukowali i podkręcali temat zastępczy żeby odwrócić uwagę. Mają pewnie sporo takich temacików. Widać jak na dłoni że jest to jedna wielka ustawka. I nie chodzi tutaj nawet o ustawkę Kaczor – Duda ale w ogóle o te niby zwalczające się strony pis-po. To teatr dla gojów. Ja robię co mogę żeby uświadamiać wszsytkich na około. Nie jest to łatwe bo bardzo sprawnie podzielili społeczeństwo na tych z pis i na tych z po.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.