Prezydent Duda nie pojedzie na Światowe Forum Holokaustu, jeśli nie będzie mógł wygłosić przemówienia

Prezydent Andrzej Duda/ fot. twitter
4

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, 23 stycznia 2020 roku odbędzie się w Jerozolimie V Światowe Forum Holokaustu. Wydarzenie, zatytułowane „Pamięć o Holokauście, walka z antysemityzmem”, organizowane jest przez Fundację World Holocaust Forum we współpracy z Jad Waszem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuvena Rivlina. Podczas uroczystości będzie przemawiał prezydent Rosji Władimir Putin.

ZOBACZ: Władimir Putin przyjedzie na Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przemówienia na uroczystości wygłoszą również prezydenci Niemiec i Francji oraz przedstawiciel prezydenta USA (najprawdopodobniej wiceprezydent Mike Pence) i książę Karol jako przedstawiciel Wielkiej Brytanii. Prezydent RP nie otrzymał prawa głosu podczas tej celebry. Podczas niedzielnego (5.01.2020) wywiadu dla TVP prezydent Andrzej Duda powiedział, że swoją obecność na Światowym Forum Holokaustu uzależnia od tego, czy będzie miał zagwarantowaną możliwość wygłoszenia przemówienia.

My również mamy tam zaproszenie, ale co do obecności tam zwróciłem się do organizatorów z jednym zasadniczym oczekiwaniem, a mianowicie takim, że jako przedstawiciel kraju, którego najwięcej obywateli, bo najwięcej obywateli polskich zostało zamordowanych bestialsko przez nazistowskich Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, że będę mógł tam również zabrać głos. Tymczasem okazuje się, że będzie mógł przemawiać prezydent Putin, że będzie mógł przemawiać prezydent Niemiec i prezydent Francji, która miała wtedy rząd współpracujący z nazistowskimi Niemcami, a prezydent Polski nie będzie mógł tam przemówić, bo nie ma to zgody organizatorów. Ja się z czymś takim absolutnie nie zgadzam – powiedział prezydent Duda.

W reakcji na wypowiedź prezydenta Dudy izraelski dziennik „Times of Israel” poinformował, że według rzecznika Jad Waszem instytut nie otrzymał oficjalnej prośby od strony polskiej w tej sprawie. W rozmowie z dziennikiem rzecznik Jad Waszem stwierdził, że organizatorom zależało na wystąpieniach „czterech głównych sił alianckich, które wyzwoliły Europę i świat z morderczej tyranii nazistowskich Niemiec”.

Spośród 1,5 miliona ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, około 1,1 miliona stanowili Żydzi, którzy zostali zamordowani dlatego, że byli Żydami. Obywatelstwo ofiar Auschwitz nie ma wpływu na wybór przywódców, którzy wystąpią na Światowym Forum Holokaustu” – powiedział rzecznik.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości: zarówno Jad Waszem jak i izraelskie władze wiedzą o warunkach udziału Prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach 23.01 od co najmniej czterech miesięcy – poinformował na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

Źródło informacji: TVP, Times of Israel, Twitter

Zobacz też:

Antypolski paszkwil w rosyjskiej telewizji: Polacy to antysemici i sojusznicy Hitlera [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. OZ mówi

  Polityka na kolanach – przyniosła GOTOWANIE ŻABY.

 2. Leszek mówi

  Macie żydofile swojego “sojusznika i przyjaciela” ! Pakujcie się dalej w służalczość i bijcie pokłony żydom ale w swoim imieniu ! Ładujecie kasę w żydowskie cmentarze, bożnice i sypiecie kasą różnym engelkingom, bonim, cywińskim, hollandom ! A na służbę zdrowia w Polsce brakuje ! Polskie cmentarze za granicą utrzymywane są z dobrowolnych zbiórek zwykłych ludzi, bo my taki bogaty Naród. Kiedy ci “politycy” w krótkich porciętach nauczą się, że żydzi to największy wróg chrześcijańskiej Polski ?! Kiedy ekshumacja w Jedwabnym ?! Kiedy prawda o mordowaniu Polaków przez żydowskich zbrodniarzy – michnik, wolińska, morel, światło, różański to tylko nieliczni z całej zgrai…

 3. Robert B. mówi

  Błędem strategicznym jest grzanie tematu tego całego holokaustu w nieskończoność. Tu nie chodzi o nic innego jak zrobienie z Żydów świętach krów.

 4. Sławek mówi

  Tak trzymać Panie Prezydencie.
  Niemcy Naród który OKRADŁ całą Europę ma cokolwiek do powiedzenia ?

  My Polacy straciliśmy najwięcej w tej wojnie!
  Począwszy od narodu skończywszy na szkodach materialnych za które nie mamy ZWRÓCONE. To my byliśmy z jednego kraju.
  Naród żydowski był z całej Europy wylapywany.
  Nie mam nic przeciwko Żydom ale to my Polacy ponieśliśmy największe szkody i nasz kraj Żydzi Wtedy nie mieli swojego kraju A ciągle chcą dostawać odszkodowania i uznanie w oczach całego świata jacy to oni byli poszkodowani.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.