Prezydent Duda na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ: „Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić”

prezydent Andrzej Duda/ fot. Kancelaria Prezydenta/Jakub Szymczuk
13

We wtorek (20.09.2022) prezydent Andrzej Duda wziął udział w 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. – Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić. Nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia. Dotyczy to każdego kraju plądrującego inny kraj. Dotyczy to dzisiejszych czasów, ale dotyczy to też niezałatwionych spraw z przeszłości. Mówię to jako polski Prezydent, Prezydent Polski, która została tak straszliwie doświadczona II wojną światową – powiedział PAD.

Prezydent Duda podkreślił, że „wojna rozpoczęta przez Rosję na Ukrainie musi być przegrana przez agresora”, a zdecydowana większość Ukraińców „nie chce żadnych negocjacji z agresorem dopóki ten nie wycofa swoich wojsk z okupowanych terenów Ukrainy”. – Byłem jednym z tych polityków, którzy jeszcze przed wojną wierzyli, że Ukraina skutecznie się obroni. Dziś jestem przekonany, że Ukraina zwycięży. Że uchodźcy wrócą do swoich domów, że Ukraina będzie odbudowana, że jej międzynarodowo uznane granice zostaną przywrócone. Mój kraj, Polska, łącząc siły ze swoimi sojusznikami zrobi wszystko, by tak się stało – zapewnił prezydent Duda.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PAD oświadczył, że tocząca się na Ukrainie wojna to „wojna Rosji przeciwko naszym wspólnym zasadom i wartościom, przeciwko całej ludzkości”. – To nie jest tylko regionalny konflikt. Ta wojna, wojna Rosji przeciwko Ukrainie to zarzewie światowego pożaru. Ta wojna dotknie i nasze i Wasze kraje. O ile już się tak nie stało – powiedział.

Część przemówienia poświęcona była kryzysowi żywnościowemu wynikającemu z ograniczenia eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji. – Ponad jedna trzecia spichlerza znacznej części świata została wyeliminowana przez rosyjską agresję. Kto na tym ucierpi? Ci najbardziej potrzebujący. Jest to broń gospodarcza – to broń żywnościowa wymierzona zwłaszcza w Afrykę i Bliski Wschód. Jestem w polityce wystarczająco długo, aby nie mieć w tym względzie żadnych wątpliwości: to jest celowa polityka Rosji – oświadczył PAD. Zapewnił też, że „Polska, jako sąsiad Ukrainy, razem z partnerami z Unii Europejskiej, nieustannie angażuje się w działania mające ułatwić eksport ukraińskiego zboża także drogą lądową”.

Dostrzegam potrzebę wypracowania mechanizmów penalizujących, które w przyszłości umożliwią postawienie przed obliczem sprawiedliwości osób odpowiedzialnych za łamanie prawa międzynarodowego. Ktoś, kto świadomie niszczy uprawy w spichlerzu świata musi wiedzieć, że będzie za to ścigany karnie do końca swojego życia. Chciałbym z tego miejsca poprzeć wszelkie już istniejące oraz nowe inicjatywy, dzięki którym ci, którzy pozbawiają miliony ludzi prawa do żywności oraz niszczą środowisko naturalne, nie będą więcej bezkarni. Polska chce aktywnie uczestniczyć w ich pracach – zadeklarował prezydent.

PAD zaapelował też o „zintensyfikowanie nacisków na Rosję i jej wspólnika, czyli reżim Aleksandra Łukaszenki na Białorusi”. – Celowość współpracy z tymi rządami powinna zostać poddana głębokiej refleksji. Także przez organizacje międzynarodowe. Nie ma już miejsca na „business as usual” z Rosją. Czasy „business as usual” definitywnie się skończyły. Zakończyła je Rosja przez swoją bestialską agresję na Ukrainę, przez złamanie zasad prawa międzynarodowego, przez brak poszanowania dla człowieka i dla życia ludzkiego – podkreślił.

Prezydent stwierdził też, że „nie wolno nam, nie wolno społeczności międzynarodowej okazywać zmęczenia tą wojną, musimy pomagać, musimy wspierać”. – Dziś ofiarą jest Ukraina, ale jeżeli rosyjski imperializm wygra, jutro może nią być dowolne państwo świata. Ktoś inny będzie komuś innemu niszczył pola, wypędzał ludność cywilną z jej domów, mordował. Nie wolno nam na to pozwolić! Stanowisko Polski w obliczu każdej wojny jest klarowne i jasne: żądamy bezwzględnego poszanowania międzynarodowo uznanych granic państwowych – oświadczył.

Pełna teść przemówienia TUTAJ.

Zobacz też:

Katarzyna TS: Gdzie jest prezydent?

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. BARBARA mówi

  ONZ zydowska organizacja z pacholkami na zlocie

 2. W K mówi

  Wolałbym, żeby powiedział o lądowaniu polskiej misji kosmicznej na Jowiszu. Wypowiedź miałaby taki sam sens, jak wypowiedź o Rosji, ale przynajmniej bylibyśmy pierwsi.

 3. anonim mówi

  Wiemy ze juda jest prezydentem polin, a prezydentem Polski jest tylko w telewizji tvppis. Teraz jest juz o prezydentem ukropolin, polskie sprawy dla tego przebieranca nie istnieja.

 4. Reakcjonista mówi

  No jak anżej, froterki amerykańska tak mówi to na Kremlu mają pełne gacie:) Rosja zapłaci ale wpierw USA, gangster światowy musi zapłacić za zniszczenie Serbii, Afganistanu i Iraku.

 5. macius mówi

  to on jest prezydentem ukrainy czy czego?

 6. Shadow mówi

  PAD-alec znowu dał popis logiki, patriotyzmu i przyzwoitości. No tak Rosja ma płacić reparacje upainie, a kto zapłaci reparacje i odszkodowania rosyjskojęzycznym obywatelom upainy wschodniej, którym upaińskie bandy od 2014 r. wymordowały tysiące bliskich i zburzyły im domostwa, urzędy i zakłady pracy. W swoim wzmożeniu patriotycznym, w stosunku do rezunów, będzie płacił nasze pieniądze, aby ten upadający kraj, utrzymać na kroplówce przy życiu. Toż to patriotyzm najwyższych lotów i wskazuje z jakimi nacjami ten niegodziwiec się utożsamia.

 7. Wojciech mówi

  Irak? Palestyna? Kosowo? Jakieś reparacje? „Nasi” pracują z całych sił by stać się pierwszym celem w wojnie światowej. Znowu. Gdy broń natowska, nawet w rękach ukraińcow, zaatakuje terytorium Rosji zapowiedziana jest kontruderzenie. I Putin nie zbombarduje Berlina ani Paryża ani Londynu ani Waszyngtonu. To będzie Warszawa.

 8. Jozef mówi

  Duda zyd –wrog, niszczyciel POLSKI I POLAKOW

 9. anonim mówi

  Wstretny lgarz i zdrajca ma w marynarce flage Polski choc powinien miec izraela na niebiesko zoltym tle. To taki sam dyzma przebieraniec jak ten warchol analfabeta z Gdanska, ktorymisl Matke Boska w klapie garnituru. Precz z Polski razem z wszystkimi koszernymi niszczycielami naszego nieszczesliwego kraju.

 10. Repatriant mówi

  o pardon! miało być duda, ale i tak ma dupę na brodzie

 11. Emilian58 mówi

  Budyniu yebany,antypolska gnido gdyby to bandyckie NATO i Stany Złajdaczone nie finansowały faszystów z banderlandu to żadna wojna NAWET by się nie zaczęła!!!

 12. ANDRZEJ S LOBROW mówi

  NIE wybierajcie takich debili jak ten Duda, to nieuk komunistyczny, złoczyńca na dużą skalę, jego należy postawić przed Trybunałem Stanu, to prostak wstyd przynosi na skalę światową ! Jego dziadek to zbrodniarz z upa ukraińskiego. Nie mogę pojąć że POlacy wybierają własnych katów do rządzenia w kraju, co za debile !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.