Prezydent Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiego gazu i ropy do USA: „Możemy podjąć ten krok w czasie, kiedy inni nie mogą go podjąć”

prezydent Joe Biden/ fot. screen
2

We wtorek (8.03.2022) prezydent Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiego gazu i ropy do USA. – Nie będzie już więcej przyjmowania rosyjskiej ropy w amerykańskich portach. To kolejny cios dla wojennej machiny Putina – oświadczył.

Decyzja ma poparcie Demokratów i Republikanów oraz została podjęta w porozumieniu z europejskimi partnerami. Biden podkreślił, że w kwestii embarga na rosyjskie surowce „wielu z naszych europejskich partnerów i sojuszników być może nie będzie w stanie do nas dołączyć”. – USA produkują na swoim terenie dużo więcej ropy niż wszystkie kraje Europy razem wzięte. Jesteśmy eksporterem netto energii. Możemy podjąć ten krok w czasie, kiedy inni nie mogą go podjąć  – zaznaczył.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Biden poinformował też, że USA będą partycypować w kosztach utrzymania uchodźców z Ukrainy przeznaczając na pomoc humanitarną 10 mld dolarów. – Jasno mówiłem, że Stany Zjednoczone podzielą się odpowiedzialnością za opiekę nad uchodźcami, tak by koszty nie spadały w całości na państwa europejskie, które graniczą z Ukrainą – powiedział.

– Rosja może kontynuować wyniszczającą ofensywę kosztem potwornej ceny. Ale tyle już teraz wiadomo: Ukraina nigdy nie okaże się zwycięstwem dla Putina. On może wziąć miasto, ale nigdy nie będzie w stanie utrzymać całego kraju – stwierdził prezydent USA. Dodał, że ta wojna „pozostawi Rosję słabszą, a resztę świata silniejszą”.

Źródło cytatów: PAP, rmf24.pl

Zobacz też:

Obłęd! Komisja Europejska zaleca szybsze przejście na OZE. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego gazu

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. W K mówi

    Śmiesznie wyszło, ponieważ Putin niemal jednocześnie wydał dekret o ograniczeniu eksportu surowców.

  2. Alek mówi

    To ciekawe , a dlaczego nie wydał zakazu importu uranu z Rosji ????????

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.