Posłowie nie otrzymali projektu tarczy antykryzysowej. Mają głosować w ciemno? [WIDEO]

konferencja prasowa Konfederacji/ fot. screen
0

W piątek (27.03.2020) Sejm ma głosować nad rządowym projektem tarczy antykryzysowej. Ale posłowie nadal mnie otrzymali tego projektu do wglądu i nie wiedzą, co dokładnie zostało w nim zapisane. Jak mają zapoznać się z ustawą, skoro nie została im wysłana do analizy?

W naszej ocenie Sejm zostanie zmuszony do głosowania w ciemno nad projektami, których nie znamy – powiedział Krzysztof Bosak podczas środowej konferencji prasowej. Poinformował, że w zeszłym tygodniu podczas spotkania z premierem Morawieckim wnioskował o to, żeby udostępnić opozycji projekty ustaw w sprawie tarczy antykryzysowej. W niedzielę apelował o to również do wiceszefa kancelarii prezydenta Pawła Muchy. Do tej pory posłowie nie otrzymali całego pakietu ustaw. Otrzymują jedynie robocze wersje cząstkowych projektów, chociaż podczas piątkowego orędzia prezydent Duda zapewnił, że gotowe projekty leżą na jego biurku.

Bosak stwierdził, że tarcza antykryzysowa jest obecnie bytem medialnym, a nie realnym.  Z tego, co na razie wyłania się z pomysłów rządu widać, że pomoc dla przedsiębiorców będzie mocno zbiurokratyzowana. – Wszystkie rodzaje pomocy, które proponuje rząd, mają się odbywać na wniosek. Ten wniosek ma być dopiero rozpatrywany. W przypadku niektórych rodzajów pomocy, jak np. dopłaty do miejsc pracy, dystans pomiędzy spadkiem obrotów, a udzieleniem pomocy będzie wynosił ponad kwartał – wskazał poseł Konfederacji. Podkreślił, że taki rodzaj konstruowania pomocy może doprowadzić tylko do pogłębienia kryzysu.

Bosak wyjaśnił, że skuteczna pomoc dla polskich przedsiębiorców to natychmiastowe zdjęcie z ich barków kosztów stałych i zmniejszenie biurokracji, a nie jej zwiększenie. Ostrzegł, że w związku z wprowadzaniem przepisów zwiększających biurokrację grozi nam paraliż państwa, bo kryzys dotyka nie tylko firmy, ale również administrację. Jak rząd zamierza uruchomić dziesiątki nowych procedur na bazie nowych ustaw w momencie, gdy sparaliżowane są urzędy, które miałyby się tym zająć?

Źródło informacji i cytatów: Facebook

Zobacz też:

Sukces Konfederacji! Stacjonarne obrady Sejmu ws. zmian w regulaminie [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.