Pomoc dla Grecji: KE daje 700 mln euro, Frontex wysyła 100 pograniczników ze sprzętem

szefowie instytucji UE w Grecji/ fot. Twitter
2

We wtorek (3.03.2020) przewodniczący Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego – Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli – udali się z wizytą do Grecji, gdzie spotkali się z premierem Kyriakosem Micotakisem i odwiedzili teren przygraniczny. Von der Leyen zadeklarowała, że KE przekaże Grecji co najmniej 700 mln euro pomocy dla służb granicznych i humanitarnych. Unijna Agencja Ochrony Granicy Frontex wyśle do Grecji swój zespół szybkiego reagowania składający się ze 100 pograniczników wyposażonych w łodzie patrolowe, śmigłowce, drony i samochody terenowe.

Od 29 lutego imigranci szturmują granicę Grecji po tym, jak Turcja przepuściła ich przez swoje terytorium, a nawet bezpłatnie dowoziła ich autokarami pod granicę. Do wtorku Grecy powstrzymali 24 tysiące migrantów usiłujących przedostać się na teren tego państwa. Greccy pogranicznicy zaaresztowali 183 osoby. Grecka armia rozpoczęła ćwiczenia w rejonie nadgranicznym.

ZOBACZ: Co czeka Europę? Dr Szewko o ataku tzw. uchodźców na Grecję i tureckich planach odbudowy Imperium Osmańskiego [WIDEO]

Premier Mitsotakis wezwał Ankarę do natychmiastowego przestrzegania unijno-tureckiej umowy z 2016 roku, w myśl której Turcja ma zatrzymać na swoim terytorium imigrantów i uchodźców w zamian za wypłacone jej przez UE 6 mld euro. O przestrzeganie tego porozumienia zaapelował też szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Premier Grecji oświadczył , że to już nie jest kwestia uchodźców, ale próba realizacji politycznej agendy Turcji przy pomocy zdesperowanych ludzi, którymi posługuje się do własnych celów. Zapowiedział, że Grecja będzie bronić swojej suwerenności oraz granicy, która jest również granicą Unii Europejskiej.

Komisarz von der Leyen podziękowała greckim służbom za skuteczne działanie. Podkreśliła, że granica Grecji to granica UE i musi być chroniona. Wyraziła współczucie dla migrantów, którzy zostali „zwabieni w tę desperacka sytuację”.

Poniżej relacja z konferencji prasowej premiera Grecji i przewodniczących instytucji unijnych.

Zobacz też:

Krzysztof Bosak o inwazji imigrantów: „Apeluję o realne wsparcie dla Grecji i twardą politykę wobec Turcji” [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. rebih mówi

    Pomoc zupełnie niepotrzebna. Grecja na pewno posiada kilka bosaków do dziurawienia pontonów i skrzynkę ostrej amunicji. Zamiast “europejskiej pomocy” potrzeby, by UE nie przeszkadzała, a zobaczy jak poważni ludzie rozwiązują problem uchodźców, na którym padli eurolewacy.

  2. andrzej mówi

    Banksterzy z NWO wyślą wam nawet 3 wagony ( pusto drukowanych banknotów zielonych ) żeby tylko wykonał sie ich plan zniszczenia chrześcijaństwa !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.