Co czeka Europę? Dr Szewko o ataku tzw. uchodźców na Grecję i tureckich planach odbudowy Imperium Osmańskiego [WIDEO]

Wojciech Szewko/ fot. screen
0

W poniedziałek (2.03.2020) dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, był gościem Mediów Narodowych. Tematem rozmowy była sytuacja na granicy turecko-greckiej, którą od kilku dni szturmują migranci przepuszczeni przez terytorium Turcji. Lewica opowiada o uchodźcach i kryzysie humanitarnym. Dr Szewko wyjaśnia, że to nie są żadni uchodźcy, tylko inwazja „zielonych ludzików” sterowanych przez Turcję. Celem jest suwerenność Grecji i zabór części terytorium tego państwa w ramach odbudowy Imperium Osmańskiego.

W Syrii Turcja militarnie wspiera Al Kaidę i bojowników ISIS, z którymi walczy armia syryjska. Celem Turcji jest zabór części terytorium Syrii, a Erdogan chce wymusić na Unii Europejskiej zaangażowanie w ten konflikt po stronie tureckiej, co oznaczałoby wsparcie dla organizacji uznawanych przez UE i NATO za organizacje terrorystyczne. – Turcja wymyśliła sobie, że będzie tych dżihadystów używała jako „zielonych ludzików” – mówi dr Szewko.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Turcja jest członkiem NATO, ale to nie przeszkadza Erdoganowi występować przeciwko innemu państwu NATO, czyli Grecji i wysyłać dziesiątki tysięcy tzw. uchodźców, którzy obecnie szturmują granicę. Dr Szewko i podkreśla, że używanie określenia „uchodźcy” jest niewłaściwe, ponieważ Turcja wysłała na granicę grecką m.in. wypuszczonych z więzień przestępców. Większość spośród aresztowanych przez Greków agresorów atakujących granicę to Afgańczycy i Pakistańczycy. Nieliczni aresztowani Syryjczycy nie pochodzą z Idlib, gdzie obecnie toczy się wojna.

Jak w tej sytuacji zachowuje się Unia Europejska? Francja jednoznaczne wspiera Grecję, ale Niemcy mogą po raz kolejny okazać się destruktorem i doprowadzić do takiej sytuacji, jak miało to miejsce w 2015 roku, gdy imigrancka fala została wpuszczona do Europy na polecenie kanclerz Merkel. Warto posłuchać tej rozmowy.

Zobacz też:

Spurek o „cierpiących kobietach i dzieciach” na granicy grecko-tureckiej. Internauci odpowiadają: „Wysłać wojsko, postawić mur”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.