Polska ma być Generalną Gubernią?! Z Muzeum II WŚ zniknęły wystawy poświęcone rtm. Pileckiemu, o. Kolbemu i rodzinie Ulmów

Muzeum II WŚ w Gdańsku
6

Z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostały usunięte wystawy rtm. Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Marii Kolbego i błogosławionej rodziny Ulmów. To symbol powrotu Tuska do władzy.

O sprawie poinformował dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karol Nawrocki.
Jesteśmy w Gdańsku, gdzie nocą z 24/25 czerwca 2024 roku – po cichu, z ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II WŚ zostali usunięci Polscy Bohaterowie: rotmistrz Witold Pilecki, święty Ojciec Maksymilian Kolbe, po błogosławionej rodzinie Ulmów została czarna ściana – poinformował Nawrocki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Polacy są oburzeni zaistniałą sytuacją.
Czy my żyjemy jeszcze w Polsce?! to jest żenada… wymazywanie pamięci naszych bohaterów niczym za wczesnych lat komuny w Polsce, za czasów rządów stalinowców… tfuu hańba – czytamy w jednym z tysięcy podobnych komentarzy.

PRZECZYTAJ: Raport rtm. Witolda Pileckiego dostępny w darmowej wersji PDF

Karol Nawrocki zamieścił jeszcze jeden wpis, w którym przywołuje sylwetki bohaterów usuniętych z wystawy w muzeum.
Ulma Józef, członek Stronnictwa Ludowego i Jego legitymacja. Pilecki Witold, w czasie Powstania Warszawskiego żołnierz Zgrupowania Chrobry II (podziemie narodowe). Kolbe Maksymilian, duchowny katolicki. Wszyscy: wierni niepodległej II Rzeczpospolitej, niezależnie od emocji politycznych. Wszyscy: zginęli z rąk okupantów niemieckich lub sowieckich (i wykonawców ich woli, zdrajców wolnej Polski). Po „nocy w Muzeum II WŚ” zamiast Rotmistrza Pileckiego jest hydrant; w miejscu wspomnienia błogosławionej rodziny Ulmów czarna ściana; po świętym ojcu Kolbe nie został nawet ślad. To sprawa Nas wszystkichczytamy.

PRZECZYTAJ: PILNE! Biegły twierdzi, że hasło „Narodowe Siły Zbrojne – NSZ” zawiera groźby i nawołuje do nienawiści! W oparciu o jego opinię Sutryk oskarżył Jacka Międlara [DOKUMENTY+STENOGRAM]

Do sprawy odniósł się nawet (!) minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku musi być przykładem tego co nas łączy, nie dzieli. Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne. Fragmenty ekspozycji dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Kolbego oraz rodziny Ulmów powinny zostać natychmiast przywrócone – w serwisie X napisał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na stronie muzeum opublikowany żenujący wpis mający tłumaczyć usunięcie z wystawy zdjęć o. Kolbego i rtm. Pileckiego.
Wprowadzenie gabloty poświęconej wyłącznie duchownym rzymskokatolickim oraz zawieszenie w centralnych punktach tej przestrzeni portretów o. Kolbego i rtm. Pileckiego zaburzyło antropologiczny charakter narracji – czytamy. W opublikowanym komunikacie napisano także, że od lat trwał „spór o wystawę” i” był jedną z wielkich, toczonych w ostatnich latach w Polsce publicznych debat o historii”. W dalszej części oświadczenia zarzucono, że gdy dyrektorem muzeum był Karol Nawrocki do ekspozycji wprowadzono elementy, które „wypaczyły sens stworzonej przez autorów opowieści” i zostały teraz usunięte. Tak jest, dobrze czytacie. Zdaniem kierownictwa muzeum, rodzina Ulmów i polscy bohaterowie rtm. Pilecki i o. Kolbe wypaczają sens narracji o II wojnie światowej.

Z Polski chcą stworzyć Generalną Gubernię?

Przeczytaj także:

Skandal! Rtm. Pilecki jako „żydowski bojownik” w internetowej encyklopedii Holokaustu

PILNE! Biegły twierdzi, że hasło “Narodowe Siły Zbrojne – NSZ” zawiera groźby i nawołuje do nienawiści! W oparciu o jego opinię Sutryk oskarżył Jacka Międlara [DOKUMENTY+STENOGRAM]

WAŻNE! OMZRiK przegrywa sprawy i nie wykonuje wyroku, a oszust Gaweł nie spłaca zobowiązań wobec Jacka Międlara! [DOKUMENTY]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Boleslaw mówi

  Polacy na kolanach przed okupantami – $ydami!
  HANBA Polacy — jak długo będziemy milczeć??

 2. Duduś mówi

  Uśmiechniętemu polactwu to pasuje. Ponad 73 % frekwencji wybiera nowych – starych panów. I jeszcze zadowoleni z siebie. Potem tęczowe rafałki , dulkewycze i inne ,,gwiazdy samorządów”. O śmiszkach do Brukseli nie wspomnę. Powtórzę : hołocie to pasuje. Za nich myśli telewizor.

 3. verizanus mówi

  „O sprawie poinformował dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karol Nawrocki.
  – Jesteśmy w Gdańsku, gdzie nocą z 24/25 czerwca 2024 roku – po cichu, z ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II WŚ zostali usunięci Polscy Bohaterowie”. Co to znaczy „?zostali usunięci”? KTO usunął? Jak to nocą po cichu??? Jest tam jakiś stróż jakaś ochrona?? To można tak sobie wejść i se usunąć co się chce? Można jakoś polemizować z żenującym wpisem który to usprawiedliwia??

 4. verizanus mówi

  Ciekawe, czy jest możliwe, aby bohaterowie tam wrócili, czy też w obecnej sytuacji geopolitycznej jest to nie możliwe? Warto by może w ogóle przyjrzeć się temu muzeum, może tam już powsadzali jakichś socjalistycznych antybohaterów? ;).

 5. Adam mówi

  Ktos taka decyzje podjal .Ktos ja wykonal Te osoby nie sa anonimowe.Czy nie mozna z tym dziadostwem zrobic porzadku?

 6. Hammurabi mówi

  @Adam
  prof. Paweł Machcewicz, Rafał Wnuk, Janusz Marszalec, i Piotr Majewski.
  To autorzy tej wystawy, którzy dziś coś mętnie tłumaczą o swojej wizji i jej zaburzeniu przez eksponowanych polskich bohaterów.
  Podobną wizję możemy znaleźć w… Oświęcimiu, gdzie panuje niepodzielnie niejaki Cywiński. Spróbuj wejść na teren obozu z polską flagą, to się przekonasz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.