Raport rtm. Witolda Pileckiego dostępny w darmowej wersji PDF. Podajemy link

fot. youtube
0

„Więc mam napisać możliwie suche fakty, jak tego chcą moi koledzy. Mówiono: „Im więcej pan się będzie trzymał samych faktów, podając je bez komentarzy – tym będzie to wartościowsze.” Spróbuję więc… lecz człowiek przecie nie był z drzewa – już nie mówię z kamienia – (chociaż wydawało się, że i kamień nieraz musiałby się spocić). Czasami więc, wśród podawanych faktów będę jednak wstawiał myśl, wyrażającą to co się czuło. Nie wiem, czy koniecznie ma to obniżać wartość napisanego.

Nie było się z kamienia – często mu zazdrościłem – miało się jeszcze ciągle bijące, czasem w gardle, serce, kołaczącą się gdzieś… chyba w głowie – myśl – czasami łapałem ją z trudem… O nich – wstawiając od czasu do czasu zdań parę, – sądzę, że dopiero się odda obraz prawdziwy.

Dnia 19 września 1940 roku – II-ga łapanka w Warszawie. Jeszcze żyje kilku ludzi, którzy widzieli, jak o godzinie 6-ej rano, poszedłem sam i na rogu Al. Wojska [Polskiego] i Felińskiego stanąłem w „piątki” ustawiane przez ss-mann’ów z łapanych mężczyzn. Potym załadowano nas na Pl. Wilsona do aut ciężarowych i zawieziono do koszar Szwoleżerów.”

Tak rozpoczyna się „Raport” rtm. Witolda Pileckiego napisany po jego ucieczce z Auschwitz. Najnowsze  opracowanie tego dokumentu opatrzone licznymi przypisami dostępne jest TUTAJ.

Źródło: rtmpilecki.eu

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.