Raport rtm. Witolda Pileckiego dostępny w darmowej wersji PDF. Dziś przypada 120. rocznica jego urodzin!

fot. youtube
1
Niezłomny Polak, który na ochotnika dostał się do KL Auschwitz i uciekł z niego, dostarczając ważnych informacji o obozie. Żołnierz Armii Krajowej współtworzący tajną organizację NIE. Ofiara powojennych represji komunistów, zamordowany po pokazowym procesie. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika. Dokładnie 120 lat temu urodził się Witold Pilecki, którego raporty z niemieckiego obozu koncentracyjnego są dostępne w sieci.

„Więc mam napisać możliwie suche fakty, jak tego chcą moi koledzy. Mówiono: „Im więcej pan się będzie trzymał samych faktów, podając je bez komentarzy – tym będzie to wartościowsze.” Spróbuję więc… lecz człowiek przecie nie był z drzewa – już nie mówię z kamienia – (chociaż wydawało się, że i kamień nieraz musiałby się spocić). Czasami więc, wśród podawanych faktów będę jednak wstawiał myśl, wyrażającą to co się czuło. Nie wiem, czy koniecznie ma to obniżać wartość napisanego.

Nie było się z kamienia – często mu zazdrościłem – miało się jeszcze ciągle bijące, czasem w gardle, serce, kołaczącą się gdzieś… chyba w głowie – myśl – czasami łapałem ją z trudem… O nich – wstawiając od czasu do czasu zdań parę, – sądzę, że dopiero się odda obraz prawdziwy.

Dnia 19 września 1940 roku – II-ga łapanka w Warszawie. Jeszcze żyje kilku ludzi, którzy widzieli, jak o godzinie 6-ej rano, poszedłem sam i na rogu Al. Wojska [Polskiego] i Felińskiego stanąłem w „piątki” ustawiane przez ss-mann’ów z łapanych mężczyzn. Potym załadowano nas na Pl. Wilsona do aut ciężarowych i zawieziono do koszar Szwoleżerów.”

Tak rozpoczyna się „Raport” rtm. Witolda Pileckiego napisany po jego ucieczce z Auschwitz. To dokument absolutnie bezcenny z uwagi na informację, a także okoliczności, w których przyszło spisywać je rotmistrzowi. Opracowanie tego dokumentu opatrzone licznymi przypisami dostępne jest TUTAJ, do jego lektury serdecznie Państwa zachęcamy.

Źródło: rtmpilecki.eu

Przeczytaj także:

Skandal! Rtm. Pilecki jako „żydowski bojownik” w internetowej encyklopedii Holokaustu

Partia Razem staje w obronie Antify i zapisuje do niej rtm. Pileckiego oraz Powstańców Warszawskich

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.