„Polscy twórcy inflacji”. Jak premier Morawiecki robi z Polaków idiotów

premier Mateusz Morawiecki/ fot. Twitter
10

We wtorek (13.09.2022) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ze względu na inflację przyszłoroczna pensja minimalna będzie podnoszona dwa razy. Od 1 stycznia 2023 roku będzie to 3490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 roku – 3600 zł brutto. W odniesieniu do obecnej płacy minimalnej jest to wzrost o 19,6%.

– Płaca minimalna powinna być swego rodzaju drogowskazem. Drogowskazem zarówno dla pracodawców, jak również dla instytucji publicznych, a przede wszystkim pokazuje właśnie to, w jaki sposób chcemy, aby kształtowane były relacje płacowe na rynku – powiedział Morawiecki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jaki wpływ na inflację będzie miała ta podwyżka? Nie trzeba być ekonomistą, żeby wiedzieć, iż będzie to działanie proinflacyjne. Podnosząc płacę minimalną PiS nakręca spiralę inflacyjną, czyli błędne koło wzrostu cen i płac. To jest gaszenie pożaru benzyną. Czy premier Morawiecki o tym nie wie? Oczywiście, że wie. Oto, co mówił podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w kwietniu 2022 roku odpowiadając na wezwanie Donalda Tuska do podniesienia płac w budżetówce o 20%:

Mamy także takich polskich twórców inflacji. To ci, którzy proponują, aby natychmiast podnieść wynagrodzenia np. o 20%. To są twórcy inflacji. Oni proponują taki scenariusz, z jakim mieliśmy do czynienia w Turcji. Niektórzy mają krótką pamięć, ale przypomnijmy sobie. Rok, dwa lata temu Turcja to inflacja na poziomie 12-15%. Brzmi znajomo? Dziś w Turcji inflację mamy na poziomie 60%. A więc ci, którzy proponują takie recepty, chcą doprowadzić do hiperinflacji.

Tak właśnie premier Morawiecki robi z Polaków idiotów. Gdy PO proponuje podwyżkę płac o 20%, to jest to działanie niesłuszne, ponieważ prowadzi do wzrostu inflacji. Ale gdy PiS podnosi płacę minimalną o 20%, to jest to słuszna odpowiedź na wzrost inflacji i „drogowskaz dla pracodawców”. A gdy inflacja wzrośnie, to premier Morawiecki ogłosi, że jest to „putinflacja” i rząd za nią nie odpowiada. Przecież rząd PiS odnosi wyłącznie sukcesy!

Źródło informacji i cytatów: Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Jak premier Morawiecki ukręcił bicz na Polskę

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Alek mówi

  20% to napędzanie inflacji, ale 19.7% to już nie. Gdzieś jest poprzeczka.

 2. MAREK mówi

  To jest kłamca do zadań specjalnych na terenie Polski, degenerat bez honoru, zahamowani i empatii. On wykona i powie wszystko co zlecą mu banksterzy, korporacje i wrogowie Polaków.

 3. W K mówi

  Polskich twórców inflacji nie znam, za to znam paru żydowskich twórców inflacji w Polsce.

 4. Ewa-Maria mówi

  Nie mogę już patrzeć na tą fałszywo- kłamliwą gębę zdrajcy Morawieckiego. To on jest winien wszystkiemu złemu. Wszystko co złe to Putin, nie bronię Putina ale tym sposobem może doprowadzić do nieszczęścia. Ileż to można wysłuchiwać ciągłych ataków. Putin w pewnym momencie może się w…i potraktuje Polskę jakąś bombką. Taki scenariusz jak najbardziej może się ziścić.

 5. Rebih mówi

  Płaca minimalna to nie drogowskaz. To sztywny limit wykluczający elastyczne reagowanie gospodarki na kryzys.

 6. alojz mówi

  To taki wstęp do urawnłowki: tym co mają mało morawer dołoży, tym co mają dużo inflacja obniży. W efekcie za parę lat 95% społeczeństwa będzie na płacy minimalnej regulowanej przez rząd. (w tle leci nagranie „Międzynarodówki”)

 7. Flex mówi

  Myślę, że ten „wybitny” „ekonomista” po historii, prezes banku z zawodu, zna takie pojęcie jak sprzężenie zwrotne! Ale co tam inflacja, gospodarka itp. bzdety. Ważne, że troskliwy premierdba o dobrobyt elektoratu, a taki Tusk na pewno zamiast podwyżek płacy minimalnej wprowadziłby popiwek!

 8. Krzysztof mówi

  Powiedzcie to tym sqwysynom , którzy zaplanowali każdą inflacje i na ty zarabiają . Jak myślicie gdzie prowadzą tropy ? Oczywiście do oSSraela , narodu podłego i wiecznie nie nażartego !

 9. Khlaus szhwab mówi

  no bo bremier wie co hrobi, phrawda?

 10. Wladca mówi

  To nie Premier Morawiecki robi z Polakow idiotow,tylko wyborcy Pisu sa idiotami,ktorzy wybrali idiote na swojego premiera.Brawo!I jeszcze Co powiedza,ze nie maja wybory.A malpy w Zoo,to Co?zrobcie malpiszona Premierem..Incitatus byl senatorem Rzymu.
  Bydlo poltonskie musi byc najpierw ostrzyzone,to je strzyga.Potem zrobia mydlo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.