Policjant uznany winnym zabójstwa George’a Floyda. Prezydent Biden: „To morderstwo pokazało systemowy rasizm”

Derek Chauvin/George Floyd
14

We wtorek (20.04.2021) były policjant Derek Chauvin został uznany winnym zabójstwa George’a Floyda. Taką decyzję jednogłośnie podjęła ława przysięgłych w Minneapolis po dwudniowych obradach. Sędzia zapowiedział wydanie wyroku w ciągu ośmiu tygodni.

Chauvin został uznany winnym trzech przedstawionych mu zarzutów. Grozi mu do 40 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia, do 25 lat za morderstwo trzeciego stopnia i do 10 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. Ponieważ zarzuty są rozpatrywane oddzielnie, kara może zostać skumulowana.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podczas procesu zeznawało 45 świadków, z czego 38 powołanych przez prokuraturę i 7  przez obronę. Oskarżony odmówił składania zeznań powołując się na piątą poprawkę do konstytucji. Obrońca Chauvina wnosił o unieważnienie procesu argumentując, że media i politycy wywarli wpływ na decyzję przysięgłych.

George Floyd zmarł podczas interwencji policji 25 maja 2020 roku. Floyd zapłacił w sklepie sfałszowanym banknotem 20-dolarowym. Podczas zatrzymania został skuty i powalony na ziemię, a policjant przez ponad 9 minut przyciskał mu szyję kolanem, chociaż Floyd mówił, że nie może oddychać. Obrona twierdziła, że Floyd zmarł na skutek nadużycia narkotyków oraz choroby serca.

– Ta sprawa jest punktem zwrotnym w historii Ameryki w kwestii pociągania do odpowiedzialności służb bezpieczeństwa i wysyła jasne przesłanie, które, mamy nadzieję, będzie słyszalne w każdym mieście i w każdym stanie – oświadczył prawnik rodziny Floyda, Ben Crump.

Prezydent USA Joe Biden oglądał w Białym Domu relację z ogłoszenia werdyktu przysięgłych. – Werdykt w sprawie George’a Floyda może być wielkim krokiem naprzód w marszu po sprawiedliwość w USA – powiedział Biden. – To było morderstwo, które pokazało całemu światu systemowy rasizm, plamę na duszy naszego narodu – oświadczył.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

Antifa i czarni rasiści podpalają USA! Demonstranci atakują Biały Dom i dewastują pomnik Tadeusza Kościuszki [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. BP mówi

  A o tym ,że ten „pokrzywdzony” w pewnym sensie mordował i białych i czarnych jakoś NIKT NIE PAMIĘTAŁ. Czyli jak czarny to może kraść i mordować, a policja NIE MA PRAWA BRONIĆ POKRZYWDZONYCH? Koniec świata …

  1. Matka mówi

   Jak w „pewnym sensie mordował”? Miał konflikty z prawem kilkanaście lat temu (posiadanie narkotyków, rozbój, kradzież), ale nikogo nie zabił. A policjant też żadnych pokrzywdzonych tu nie bronił, nawet jeśli uzasadnione było użycie siły, w tym naciskanie kolanem na kark, bo zatrzymany stawia opór (nie bardzo nagrania to potwierdzają), to z całą pewnością kontynuowanie takiego działania przez 8 aż minut, w sytuacji, kiedy zatrzymany sygnalizuje, że nie może oddychać, a przez ostatnie 3 minuty się dusi, jest zabójstwem.

  2. Rebih mówi

   „Poszkodowany” nie tylko stawiał opór i sygnalizował klaustrofobie, gdy kazano mu wejść do samochodu, ale też wrzeszczał „I can’t breath” na długo zanim znalazł się na ziemi.

 2. Rebih mówi

  Każdy z rady przysięgłych stara się uratować swoje życie. Trudno im się dziwić. Dziś nie ma już Ku-Klux-Klanu, na którego pomoc w obronie praw człowieka dawniej można było liczyć.

 3. MAREK mówi

  „George Floyd – złodziej, przestępca, narkoman, czyli światowy idol – tygodnikprogram.com /Felietony,Top NewsJune 21, 2020/
  Kiedy już większości myślących ludzi wydawało się, że osiągnęliśmy apogeum absurdu, dowiedziono, że można pójść jeszcze dalej. Jak się okazało, polityczna poprawność, w której psychicznie chore jednostki, nie potrafiące określić swojej przynależności seksualnej i domagające się tytułowania ich specjalnymi przyimkami, czy pseudo-pandemie nieuchwytnego wirusa powodującego bezobjawowe zakażenia, albo klasyczny syndrom poczucia “białej winy” wobec czarnych – to wszystko nic w porównaniu z panującym obłędem dotyczącym śmierci pewnego czarnoskórego kryminalisty.” „Wkrótce po obwieszczeniu wszem i wobec śmierci Georga, propagandowa machina globalnego prania mózgów wskoczyła na pełne obroty. Finansowane przez Sorosa bojówki Antify zostały rozesłane po większych miastach Ameryki i przystąpiono do systematycznych rozbojów i grabieży, w której jakże chętnie uczestniczyła czarna dzicz z okolicznych gett. Bo przecież nic nie wyraża bardziej dobitnie poczucia rasowej niesprawiedliwości, jak okradanie sklepów Louis Vuitton lub Nike. A i 75-calowy telewizor też złagodzi ból społecznej represji.”

 4. MAREK mówi

  Felietony,Top NewsJune 03, 2020 Niewinny – Tygodnikprogram,com „Homoseksualiści, pedofile, gender, ateiści, czarnoskórzy rasiści – to liczebnie znikome grupki społeczne przed którymi padają na twarz nasi liderzy.

  Od początku czułem, że coś jest tu nie tak. Dałem temu wyraz publicznie i od razu spotkała mnie fala hejtu. Już mnie to nie dziwi ani nie bulwersuje. Samodzielne myślenie, logika i inteligencja stają się coraz rzadsze. Nic nie obrazuje tego lepiej niż kretyńskie noszenie maseczek, które niczemu nie zapobiegają, a ich noszenie zasadniczo przestało być obowiązkowe. A jednak duża grupa społeczeństwa nadal je nosi, jakby upajała się swoją intelektualną czy etyczną wyższością. Podobnie ma się z reakcją na sprawy typu śmierć Floyd’a. Zamiast sprawdzić, co tak naprawdę miało miejsce, społeczeństwo masowo łyka jak młode pelikany śmierdzącą na kilometr papkę podawaną przez media. Media, których zadaniem zawsze było, jest i będzie sianie fermentu społecznego i skłócanie ludzi. Najchętniej według linii rasowych.” Autor felietonu Marcin Vogel był chicagowskim policjantem przez 25 lat. Przez 10 lat wykładał na chicagowskiej Akademii Policyjnej. Skończył studia na kierunku Sprawiedliwości Kryminalnej i ma tytuł magistra Psychologii Policyjnej. Jest stałym gościem Polskiego FM we środy, o 4:45pm.

 5. Marcin Malik mówi

  Święte krowy już nie tylko w Indiach. Niedługo murzyni w USA będą tak bezkarni, że aby biali mogli wyjść na ulice, to najpierw będą musieli wysmarować mordy pastą do butów.

  Biały policjant został złożony na ołtarzu poprawności politycznej. Biden popchnie USA na dno. W Afryce ciągle nędza i niewolnictwo, a czarnym w USA wydaje się że coś wygrali.

  1. Rebih mówi

   W Minneapolis policja już dawno wydała dla Białych zalecenia, żeby chodząc po ulicy nie mieli ze sobą nic wartościowego, poza drobnymi na opłacenie prawo spacerowania po ulicy. Żydzi (New York Times) jakiś czas temu postanowili, że będą pisali biały, biali z małej litery, a Czarny, Czarni wielką literą.

  2. Hammurabi mówi

   Wszystko do czasu. Wszystko ma swój początek i koniec. Mniejszość murzyńska to z tego co oficjalne dane podają około 13% populacji w USA. Jeśli do tego dodać lewaków i płatnych zadymiarzy niech będzie 20%.
   Pozostała część w niewielkiej przewadze jest biała, ponadto nasycenie bronią społeczeństwa jest bardzo wysokie, bo na każdego obywatela przypada ponad dwie sztuki broni. Taki stan musi doprowadzić do aktów samoobrony przed rozbojami, zwłaszcza jeśli dojdzie do paraliżu działań policji wywołanego świadomie przez środowiska lewackie.
   I tu zaczyna się sedno sprawy. Mianowicie czarni pomimo iż jest ich relatywnie niewielu, odpowiadają według oficjalnych i wygładzonych danych, za 52,5 procent wszystkich zgłoszonych zbrodni w USA!
   Rzeczywistość jest inna i porażająca:

   Minnesota, 2017 (rok publikacji ostatnich policyjnych statystyk):
   czarni reprezentują ~5 proc. ludności;
   składają się na 57 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 66 proc. aresztowanych za rozboje…
   Nebraska, 2017:
   czarni reprezentują ~5 proc. ludności;
   składają się na 50 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 60 proc. aresztowanych za rozboje…
   Iowa, 2016:
   czarni reprezentują ~3 proc. ludności;
   składają się na 46 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 56 proc. aresztowanych za rozboje;
   Indiana, 2017:
   czarni reprezentują ~9 proc. ludności;
   składają się na 68 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 64 proc. aresztowanych za rozboje…
   Nowy Jork, 2017:
   czarni reprezentują ~15 proc. ludności;
   składają się na 54 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 57 proc. aresztowanych za rozboje…
   Oregon, 2016:
   czarni reprezentują ~2 proc. ludności;
   składają się na 35 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 33 proc. aresztowanych za rozboje…
   Wisconsin, 2018 (link):
   czarni reprezentują ~6 proc. ludności;
   składają się na 53 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 66 proc. aresztowanych za rozboje…
   Kolorado, 2017:
   czarni reprezentują ~4 proc. ludności;
   składają się na 25 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 39 proc. aresztowanych za rozboje…
   Maryland, 2017 (link):
   czarni reprezentują ~30 proc. ludności;
   składają się na 73 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 77 proc. aresztowanych za rozboje;
   Karolina Północna, 2017:
   czarni reprezentują ~22 proc. ludności;
   składają się na 67 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 73 proc. aresztowanych za rozboje;
   podejrzani są o zabicie 79 białych, czyli 28 proc. wszystkich ofiar z białej populacji…
   Karolina Południowa, 2017:
   czarni reprezentują ~28 proc. ludności;
   składają się na 75 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 72 proc. aresztowanych za rozboje…
   New Jersey, 2016:
   czarni reprezentują ~14 proc. ludności;
   składają się na 72 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 62 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i Latynosi reprezentują łącznie ~32 proc. ludności New Jersey;
   razem stanowią 85 proc. aresztowanych za morderstwo i 83 proc. aresztowanych za rozboje…
   Michigan, 2017:
   czarni reprezentują ~14 proc. ludności;
   składają się na 67 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 68 proc. aresztowanych za rozboje;
   kontekst: w roku 2017 zabito w Michigan 567 osób (sprawcę aresztowano w 277 przypadkach) i odnotowano łącznie 6486 meldunków o pokrzywdzeniu rozbojami (sprawcę rozpoznano dla zaledwie 1329 zdarzeń)…
   Missouri, 2018:
   czarni reprezentują ~11 proc. ludności;
   składają się na blisko 70 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią ponad 70 proc. aresztowanych za rozboje…
   Georgia, 2017:
   nie-biali reprezentują ~40 proc. ludności (czarni ~31 proc.);
   składają się na blisko 80 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 82 proc. aresztowanych za rozboje…
   Floryda, 2017:
   czarni reprezentują ~16 proc. ludności;
   składają się na blisko 60 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 60 proc. aresztowanych za rozboje…
   Kalifornia, 2017:
   czarni reprezentują ~7 proc. ludności;
   składają się na 25 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 37 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i Latynosi (głównie Meksykanie) reprezentują łącznie ~45 proc. ludności Kalifornii;
   razem stanowią 73 proc. aresztowanych za morderstwo i 76 proc. aresztowanych za rozboje…
   Teksas, 2017:
   czarni reprezentują ~12 proc. ludności;
   składają się na 40 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 50 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i Latynosi (głównie Meksykanie) reprezentują łącznie ~50 proc. ludności Teksasu;
   razem stanowią 72 proc. aresztowanych za morderstwo i 82 proc. aresztowanych za rozboje…
   Oklahoma, 2017:
   czarni reprezentują ~8 proc. ludności;
   składają się na 47 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 51 proc. aresztowanych za rozboje…
   Alabama, 2017:
   czarni reprezentują ~26 proc. ludności;
   składają się na 66 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   (brak statystyk dot. rozbojów z wyszczególnieniem rasy osób aresztowanych)…
   Rhode Island, 2018:
   czarni reprezentują ~8 proc. ludności;
   składają się na 50 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 48 proc. aresztowanych za rozboje;
   kontekst: w roku 2018 w granicach Rhode Island zarejestrowano ogółem 17 ofiar zabójstw…
   Arizona, 2017:
   czarni reprezentują ~4 proc. ludności;
   składają się na 26 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 30 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i Latynosi (głównie Meksykanie) reprezentują łącznie ~34 proc. ludności Arizony;
   razem stanowią 63 proc. aresztowanych za morderstwo i 67 proc. aresztowanych za rozboje…
   Waszyngton, 2017:
   czarni reprezentują ~4 proc. ludności;
   składają się na 16 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 32 proc. aresztowanych za rozboje…
   Nevada, 2017:
   czarni reprezentują ~9 proc. ludności;
   składają się na 45 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 51 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i Latynosi (głównie Meksykanie) reprezentują łącznie ~36 proc. ludności Nevady;
   razem stanowią 66 proc. aresztowanych za morderstwo i 65 proc. aresztowanych za rozboje…
   Kentucky, 2017:
   czarni reprezentują ~8 proc. ludności;
   składają się na 35 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 53 proc. aresztowanych za rozboje…
   Wirginia, 2018:
   czarni reprezentują ~20 proc. ludności;
   składają się na 70 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią blisko 70 proc. aresztowanych za rozboje…
   Wirginia Zachodnia, 2017:
   czarni reprezentują ~4 proc. ludności;
   składają się na 25 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią blisko 27 proc. aresztowanych za rozboje…
   Pensylwania, 2017:
   czarni reprezentują ~11 proc. ludności;
   składają się na 60 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 65 proc. aresztowanych za rozboje…
   Utah, 2017:
   czarni reprezentują ponad 1 proc. ludności;
   składają się na 13 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   (brak statystyk dot. rozbojów z wyszczególnieniem rasy osób aresztowanych)…
   Idaho, 2018:
   czarni reprezentują mniej niż 1 proc. ludności;
   składają się na 0 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 10 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i Latynosi reprezentują łącznie ~13 proc. ludności Idaho;
   razem stanowią 18 proc. aresztowanych za morderstwo i 36 proc. aresztowanych za rozboje…
   Delaware, 2012-2016:
   czarni reprezentują ~21 proc. ludności;
   składają się na 55-85 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 60-70 proc. aresztowanych za rozboje…
   Arkansas, 2017:
   czarni reprezentują ~16 proc. ludności;
   składają się na 69 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 69 proc. aresztowanych za rozboje…
   Ohio, 2000-2012:
   czarni reprezentują ~12 proc. ludności;
   składają się na 45-68 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   (brak statystyk dot. rozbojów z wyszczególnieniem rasy osób aresztowanych);
   w ciągu dwunastu lat zabili 25 proc. wszystkich ofiar z białej populacji…
   Tennessee, 2017:
   czarni reprezentują ~17 proc. ludności;
   składają się na 58 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią blisko 80 proc. aresztowanych za rozboje…
   Dakota Południowa, 2017-2018:
   czarni reprezentują przeszło 1 proc. ludności;
   składają się na blisko 10 proc. aresztowanych sprawców zabójstw;
   stanowią 20 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i rdzenna populacja reprezentują łącznie ~10 proc. ludności Dakoty Południowej;
   razem stanowią 57 proc. aresztowanych za morderstwo i 67 proc. aresztowanych za rozboje…
   Alaska, 2015:
   czarni reprezentują ~4 proc. ludności;
   składają się na 23 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 18 proc. aresztowanych za rozboje;
   czarni i rdzenna populacja reprezentują łącznie ~19 proc. ludności Alaski;
   razem stanowią 47 proc. aresztowanych za morderstwo i 44 proc. aresztowanych za rozboje…
   Illinois, 2017:
   czarni reprezentują ~15 proc. ludności;
   składają się na 66 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   (brak statystyk dot. rozbojów z wyszczególnieniem rasy osób aresztowanych);
   kontekst: w 2017 roku odnotowano 1001 zabójstw w Illinois (z czego 650 w Chicago przy wskaźniku wykrywalności na poziomie ~17 proc.)…
   Connecticut, 2017:
   czarni reprezentują ~10 proc. ludności;
   składają się na 52 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 47 proc. aresztowanych za rozboje;
   w roku 2016 czarni stanowili blisko 60 proc. aresztowanych za morderstwo…
   Luizjana, 2017:
   czarni reprezentują ~32 proc. ludności;
   składają się na 85 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   stanowią 86 proc. aresztowanych za rozboje…
   Dystrykt Kolumbii, 1998-2000:
   czarni reprezentują ~50 proc. ludności;
   składają się na 94 proc. podejrzanych morderców, których zidentyfikowano;
   (brak statystyk dot. rozbojów z wyszczególnieniem rasy osób aresztowanych)…

   W procedurach kodujących, znakomita większość brązowych (~93 proc.) zaliczana jest do europejskiej rasy białej; w konsekwencji trudno skalkulować, za jaki procent morderstw czy też napadów rabunkowych odpowiadają czarnoskórzy. Ponadto, jak wielokrotnie zaznaczają Steffensmeier et al., indeksy dla białych są przez to zawyżone, natomiast dla czarnych zaniżone. Sięgając do nowojorskich i kalifornijskich rejestrów więziennych, badacze skorygowali ten błąd poprzez wydestylowanie jednostek o latynoskim pochodzeniu z grupy “non-Hispanic whites” i ekstrapolację rezultatów na resztę amerykańskiej ludności. W efekcie:

   Odsetek murzyńskich zabójstw podskoczył z 52 proc. do 64 proc., zaś wielokrotność ich popełniania zwiększyła się względem białej populacji z 7x do blisko 12x.
   Odsetek murzyńskich rozbojów podskoczył z 59 proc. do 70 proc., zaś wielokrotność ich popełniania zwiększyła się względem białej populacji z 10x do przeszło 15x.
   Odsetek murzyńskich gwałtów podskoczył z 41 proc. do 49 proc., zaś wielokrotność ich popełniania zwiększyła się względem białej populacji z 5x do 6.4x.
   Odsetek murzyńskich napaści podskoczył z 37 proc. do 45 proc., zaś wielokrotność ich popełniania zwiększyła się względem białej populacji z 4x do 5x.

   Wyroki zapadające pod presją tzw. „opinii publicznej” spowodują kolejny wzrost cyfr w tych statystykach, aż do momentu osiągnięcia masy krytycznej. Trzeba pamiętać, że społeczności murzyńskie i latynoskie, rozrastają się bardzo dynamicznie i będą zagrażały kolejnym „bezwartościowym białasom”. Wówczas Ku-Klux-Klan będzie jak wspomnienie „szkółki niedzielnej”, bo to już nie będą płonące krzyże, kilku powieszonych i zastrzelonych z coltów. To będzie krwawa jatka z użyciem broni automatycznej i innego „inwentarza” nieosiągalnego raczej nawet dla „Cripsów” czy innych gangów.

 6. verizanus mówi

  A co z zabójstwem policjantki szturmującej kapitol? Nikt nie stymuluje rozruchów w tej sprawie? 😉

  1. Rebih mówi

   To była celowa zbrodnia, na pewno na tle politycznym, prawdopodobnie również na tle rasowym. Ale równość w komunizmie polega na „różności w równości” czyli innymi słowy na tym, że są „równi i równiejsi”.

 7. Rebih mówi

  Tymczasem czarny Marvin Rex Lake z Texasu zmiażdżył rękoma rocznego białego chłopca (ciało i czaszkę), którym miał się opiekować. Miarą upadku rozumu w USA jest już sam fakt, że rodzice powierzyli czarnuchowi opiekę nad białym dzieckiem.

 8. mario mówi

  Policjant zabił czarnego kryminalistę i chwała mu za to. Żaden prawdziwy Polak nie uklęknie przed czarnuchem . I am proud to be WHITE !!!!!

  1. Boguslaw mówi

   Obawiam sie, mimo, ze chetnie przyznalbym Ci racje, ze taka postawa do niczego dobrego nie prowadzi!
   Z jednej strony, przeciez nie mozesz ich wszystkich wyslac z powrotem do Afryki, zeby tam zdychali.
   Nie musisz wszystkiego rozumiec, sa to jednak wciaz jeszcze LUDZIE!
   Widzisz, mnie tez wielokrotnie, musiano dac wiele nowych szans, aby sie zachowac, jak cywilizowany czlowiek, za ktoryms razem sie wreszcie udalo!
   I jest to cos warte, bo mnie to zmienilo!
   Od tego momentu nie potrafie innych tak traktowac, jak tutaj napisales!
   Pozdrawiam!
   Znasz Michael Jordan, albo Kobe Bryant?
   Ja ich uwielbialem! Ubostwiam koszykowke! Moze tez dlatego teraz raczej trzymam gebe!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.