Pocztowcy nie chcą brać odpowiedzialności za przeprowadzenie wyborów. Wysłali pismo do Senatu RP

skrzynka pocztowa/ fot. screen
3

16 kwietnia Zarząd Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty wysłał pismo do Senatu RP, w którym apeluje, żeby nie obciążać pocztowców odpowiedzialnością za przeprowadzenie wyborów prezydenckich. W piśmie znalazł się szereg zastrzeżeń do przepisów przyjętej przez Sejm ustawy z 6 kwietnia 2020 wprowadzającej wybory korespondencyjne.

WZZPP wskazuje, że ustawa nie eliminuje zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników Poczty, ponieważ będą oni musieli odebrać i dostarczyć pakiety do gminnych komisji wyborczych, a to wiąże się z narażeniem życia zdrowia dziesiątek albo setek tysięcy ludzi. Jednocześnie pocztowcy obawiają się, że w przypadku jakichkolwiek niepowodzeń w tym przedsięwzięciu cała odpowiedzialność spadnie na pracowników, wobec których mogą być wyciągane konsekwencje służbowe.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pocztowcy zadają też szereg pytań o sposób postępowania w różnych sytuacjach, np. zniszczona skrzynka pocztowa lub jej brak; skarga odbiorcy w związku z rzekomym niedostarczeniem pakietu lub jego uszkodzeniem; brak nazw ulic i numeracji na nowych osiedlach; omyłkowe wrzucenie pakietu do innej skrzynki; korespondencja dostarczana wyłącznie na skrytki pocztowe; zniszczone lub otwarte pakiety wrzucone do skrzynki przez głosujących.

WZZPP wskazuje też, że zapis o zawieszeniu na czas dostarczania pakietów wyborczych innych usług Poczty jest sprzeczny z prawem pocztowym, które nakazuje dostarczanie przesyłek w każdy dzień roboczy, nie mniej niż 5 dni w tygodniu.

„Apelujemy do Pana Marszałka i do wszystkich Senatorów RP o nieobciążanie pracowników Poczty Polskiej SA odpowiedzialnością za organizację i przeprowadzenie wyborów, zwłaszcza w tak trudnym dla wszystkich okresie, jakim jest pandemia COVID-19” – czytamy w piśmie wysłanym do Senatu. Całe pismo TUTAJ.

Źródło informacji: rmf24.pl

Zobacz też:

Sasin: wybory odbędą się 10 maja. PWPW rozpoczęła druk kart do głosowania

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. jasiu244 mówi

  Ale z roznoszeniem rent i emerytur nie mają problemu

  1. Teresa Maria mówi

   Twoje słowa świadczą o braku szacunku dla tej grupy zawodowej i braku logiki w myśleniu.

 2. oszukany wyborca mówi

  Może się mylę, ale jak ktoś weźmie kredyt na mój Pesel + podpis, to kto za to odpowie??????????????????????????

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.