Parlament Europejski zgodził się na uruchomienie art. 7 wobec Węgier

Wiktor Orban/fot. youtube
3

W dzisiejszym głosowaniu Parlament Europejski zgodził się na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Oznacza to, że PE wezwał państwa członkowskie do wszczęcia wobec Węgier procedury, której celem jest przeciwdziałanie „zagrożeniom dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej”, do których należą: poszanowanie demokracji, praworządności i praw człowieka.

Co w postępowaniu Węgier rozwścieczyło 448 eurodeputowanych, którzy głosowali za uruchomieniem procedury? W czerwcu parlament Węgier przyjął poprawkę do konstytucji przewidującą, że w kraju nie wolno osiedlać się imigrantom, o ile osoby te nie mają prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się. Przegłosowano też pakiet ustaw nazwany przez węgierski rząd „Stop Soros” przewidujący kary więzienia lub finansowe dla osób lub organizacji, które pomagają imigrantom bez prawa ubiegania się o azyl. Jedna z ustaw upoważnia ministra spraw wewnętrznych do wydawania zakazu działania organizacjom, które wspierają migracje lub mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu. Władze Węgier zarzucają Sorosowi działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W Parlamencie Europejskim odbyła się poprzedzająca głosowanie debata na temat praworządności na Węgrzech. W debacie wziął udział premier Wiktor Orban, który oświadczył, że Węgry nie poddadzą się szantażowi i będą bronić swoich granic zatrzymując nielegalną migrację. Orban stwierdził też, że ewentualne uruchomienie artykułu 7 to kara za postawę Budapesztu wobec problemu migracji.

Źródło informacji: pap

Przeczytaj też:

Koniec wolności w Internecie. Europarlament przyjął dyrektywę Acta 2

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. The indoraptor mówi

    Moje pytanie wciąż brzmi – jak zagłosowali eurodeputowani z PiS? Czy poparli art. 7 czy zachowali bierność, czy byli przeciw temu artykułowi 7?

  2. Kryspin mówi

    Tego całego PIS już nie ma. Za przyzwoleniem PIS nastąpiła okupacja żydowsko-ukraińska Naszej Ojczyzny. PIS to utrwalacze UB-owskiej nomenklatury. Amen.

  3. MSW mówi

    Orban dokładnie wie co zrobić żeby utrzymać się przy władzy. Proszę zauważyć, że Węgry to kraj tranzytowy, tam można zatrzymać Uchodzców. Gdyby tylko eurodeputowani nie byli tacy zapyziali w obronie praw człowieka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.