P. Krzemiński: Stany Zjednoczone i prawo Kalego

fot. pixabay.com
15

USA oskarżają Rosję o niesprowokowaną agresję. W zasadzie Rosja jest w Europie uważana za barbarzyńskiego agresora, który zagraża bezpieczeństwu „suwerennych państw wolnego świata”. Warto jednak zadać pytanie jak postąpiłyby Stany Zjednoczone, gdyby Rosja zachowywała się wobec w nich w taki sposób jak NATO wobec Rosji.

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Amerykanin, który pracował w Kongresie USA Benjamin Abelow, który pisze:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rozważając tu właśnie wydarzenia z trzydziestu lat, należy sobie zadać pytanie: Jak zareagowaliby przywódcy USA, gdyby sytuacja była odwrotna – powiedzmy, gdyby Rosja lub Chiny przeprowadziły podobne manewry w pobliżu terytorium USA? Na przykład, jak Waszyngton zareagowałby, gdyby Rosja zawarła sojusz wojskowy z Kanadą, a następnie ustawiła instalacje rakietowe 112 kilometrów od granicy USA? Co by się stało, gdyby Rosja wykorzystała te instalacje rakietowe do przeprowadzenia ćwiczeń niszczenia celów wojskowych w Ameryce? Czy amerykańscy przywódcy zaakceptowaliby słowne zapewnienia ze strony Rosji, że jej intencje nie są wrogie?

Oczywiście, że nie. Najprawdopodobniej byłoby tak, że amerykańscy wojskowi stratedzy i decydenci zwróciliby uwagę na potencjał ofensywny broni i ćwiczeń szkoleniowych, dostrzegliby w nich poważne zagrożenie i zlekceważyliby deklarowane rzekomo intencje. Mogliby zinterpretować ćwiczenia jako sygnał zbliżającego się rosyjskiego ataku. Stany Zjednoczone zażądałyby usunięcia rakiet, a gdyby to żądanie nie zostało natychmiast spełnione, mogłyby odpowiedzieć atakiem wyprzedzającym na instalacje rakietowe, co z kolei zapewne wywołałoby wojnę doprowadzając do termonuklearnej wymiany.

Co więcej, przywódcy USA, a z pewnością większość obywateli amerykańskich, przypisałoby Rosji moralną winę za wyprzedzający atak Ameryki, który traktowaliby jako konieczną samoobronę. (Benjamin Abelow, Jak Zachód wywołał wojnę na Ukrainie, tłum. Michał Krupa, Wrocław 2023, str. 47-48)

Można sobie mówić, że to gdybanie, które nic nie wnosi. Moim zdaniem warto wysilić szare komórki. Jeśli Rosja byłaby hegemonem i robiła to co teraz Stany Zjednoczone, to prawdopodobnie doszłoby do dużego konfliktu wojennego w pobliżu terytorium USA.

Punkt widzenia zależy jednak od punktu widzenia. Nikt nie przejmuje się argumentami drugiej strony, co więcej uważa się to za sianie propagandy i traktuje tak jak inkwizycja hiszpańska herezję. Można tak czynić, ale to droga prosto ku przepaści.

Celem każdego odpowiedzialnego człowieka jest dążenie do pokoju, a nie czynienie wszystkiego co tylko możliwe, żeby wojna eskalowała poza Ukrainę. Wojska ukraińskie koncentrują wojsko koło Naddniestrza. Jest to niewielki obszar autonomiczny pomiędzy Mołdawią i Ukrainą, który jest pod kontrolą Rosji. Nie jest to terytorium Ukrainy. Zagrożenie ze strony Naddniestrza dla Ukrainy jest praktycznie żadne. Stacjonuje tam około dwóch tysięcy żołnierzy rosyjskich. Jedno jest pewne, jeżeli wojna przeniesie się poza terytorium Ukrainy, nieważne w jakim kierunku, czy wschodnim, czy zachodnim, to świat przegrał pokój i jesteśmy w przededniu globalnej konfrontacji.

Przeczytaj także:

P. Krzemiński: O jaką Ukrainę walczymy?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Piotrek mówi

  Wyrzucie tvp na śmietnik bo tam występują tylko świnie

 2. Michu. mówi

  Próba usprawiedliwienia bandyckiej Rosji jest karkołomna i żenująca. Gdybanie co by zrobiła Ameryka nie ma sensu. Mają swoje winy na sumieniu, ale jest to kraj cywilizowany , walczący o demokrację, do tego Nasz sojusznik. Panie Krzemiński na tą kawę powinieneś się Pan udać z czytelnikiem, podpisującym się cyrylicą.

 3. Dante mówi

  Tu nie trzeba gdybać. Wiadomo co zrobiła i co robi Ameryka. Wojny, zamachy stanów, marionetkowe rządy i przewroty. Co gdyby ktokolwiek ustawił wojska w Meksyku? (wolnym kraju który by tak zadecydował?, nie przypominając Kuby)

 4. z-k mówi

  Kto? Panie Michu cię tak oduraczył? Czyś zdeklarowany rezun nie przyjmujący do wiadomości tego co robili twoi heroje w Donbasie? Czy Ameryka by nie wysłała lotniskowców gdyby chachłaccy zbrodniarze zabarykadowali dom i spalili żywcem kilkudziesięciu Amerykanów? Czyś pan tylko heroj zadekowany u znienawidzonych Lachów i tutaj walczący o swoją skorumpowany banderoland? A z tą walką o demokrację i zachwyty nad sojuszem to już oduraczenie kompletne.

 5. Paweł mówi

  Michu, kawa nie jest dla mnie, tylko dla naczelnych redakcji, to nowa funkcja, nie czerpię z niej korzyści. Karkołomne i żenujące jest usprawiedliwianie bezprecedensowej ekspansji Stanów Zjednoczonych w Europie. Co z tego, że nie ma charakteru militarnego jak na Bliskim Wschodzie, gdzie USA dokonało rzezi niewinnych ludzi. Ma ona wymiar ekonomiczny, gospodarczy i kulturowy. Nie będę tolerować tej ekspansji, będę ją zwalczać, a Pan niech sobie żyje w iluzji podziału na „wolny świat” i barbarię (80% ludności).

 6. Mirosław mówi

  W imię demokracji .czy w imię innych haseł górnolotnych,to tylko hasła dla ogłupionej gawiedzi a wojna w imię jakichkolwiek haseł jest ZŁEM i cierpią na tym urabiane propagandowo masy ludzi,którzy mają prawo żądać od swoich przywódców dążenia do pokoju a nie ESKALACJI WOJNY i nie ma znaczenia pod jakimi hasłami tę wojnę się eskaluje.To właśnie się robi w kraju U. Jak długo można łykać takie hasła ,że cokolwiek robią USA to w imię ” demokracji” i to usprawiedliwia nawet największe zbrodnie.Obudżmy się.Włączajmy myślenie.Swiat nie wygląda tak jak przedstawiają go politycy.

 7. Negro mówi

  @Michu
  A jaki to inny „cywilizowany” kraj zrzucił 2 bomby atomowe na inny kraj?
  A USA wywoływało i wywołuje wojny, bo na tym głównie opiera się ich gospodarka. I zawsze można jakieś interesu na tym kręcić, kogo obchodzą tam jacyś Ukraincy.
  A drugi taki kraj to „miłujący” pokój Izrael, mąciciele na Bliskim Wschodzie.

 8. ad mówi

  Michu, pis-propaganda zbyt głęboko ci weszła.

 9. magnat mówi

  Gdyby w USA rządzili Indianie i Europejczycy a nie pejsjanie, byłby spokój

 10. PRAWDA mówi

  Michu Michu, Przyczyną wojny na Ukrainie jest ona sama i jej pan czyli hegemon, który chce jej dobra – surowce. Ty jak zawsze nie idziesz prawdą tylko kłamstwem, tak jak ta twoja Ukraina. Moralnie słuszność jest przy FR , a złoczyńcą jest USA, która nakazuje takie a nie inne działania swojej koloni zwanej Ukraina Dlatego Michu ,czy chcesz czy nie, twoje wpisy , które zawsze są przeciwko prawdzie nic nie dadzą bo już powoli cały świat ludzki ma gdzieś tą twoją ukrainu. Jesteś moralnie wątpliwy, czytam Cię z niesmakiem , twoje komentarze są zawsze okryte błotem nie zmienia tego , czyli faktu , że świat jest za FR, tylko ci co zostali zmuszeni przez hegemona , mimo iż nie chcą robią wbrew swojej woli co on chce. czekamy , aż sprawiedliwość, która jest po stronie FR zwycięży. TO NIE NASZA WOJNA A WASZA UKRAINU………..

 11. WIERZĄCY mówi

  Michu , czy ty czytasz, to co piszesz? demokracja w wydaniu usa to Libia, Irak, Syria, Serbia, Wietnam, Somalia, Japonia i wiele innych, gdzie usa przyniosło krew i mord. Boli cię michu , że Paweł Krzemiński pisze prawdę , że obnaża to żałosne imperium zła. Michu ty jesteś jakiś uprzywilejowany systemowiec, co ma za zadanie wszystkie felietony na tej stronie krytykować , jeśli nie są po linii partii. Wstydź się Michu, służysz za srebrniki? pamiętaj to zawsze zawodzi, jak zawiodło na drzewo i sznur Judasza.

 12. Быдлошевский Л.З. mówi

  Przed 25 laty wyrzuciłem TV i radioodbiornik na śmietnik i nawet się nie zaszczepilem mimo że katolicy jak zombi wszyscy w maskach siedzieli i Pana Jezusa na stojaco brali do raczki…W wiosce w Kościele to wyrzucić mnie chcieli tak mordę darli….
  No ale jak powiedziałem 25 lat wszystko na śmietnik to widać cena jest którą trzeba zapłacić, prawda ? –

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 13. Shadow mówi

  Według niezbyt eleganckiego powiedzenia —-” Michu jest odporny na wiedzę i trudny do zaje………a .” A do tego dochodzi jeszcze element finansowy. Można go kupić za parę groszy.

 14. Michu. mówi

  @Shadow dysponuj sobą i swoimi zasobami, tyle w kwestii sprzedawania

 15. Emilian58 mówi

  Czas najwyższy aby świat opluł Stany Złajdaczone! Prawdziwe imperium zła.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.