P. Krzemiński: O jaką Ukrainę walczymy?

16

27 lutego na portalu wprawo.pl ukazał się felieton Pana Jacka Matysiaka pt. Ukraina – popierać czy nie popierać. Jego tezy są bardzo podobne do podejścia Łukasza Warzechy, który co prawda nie jest w czołówce przyjaciół Ukrainy, ale uważa on, że Rosja jest antycywilizacją i Zachód jest od niej lepszy pod każdym względem. Swoją polemiką chcę pokazać, że król jest nagi. Mam nadzieję, że mój tekst nie wywoła wielkiego oburzenia. Wystarczy uważnie go przeczytać i przemyśleć. O nic więcej nie apeluję.

Pan Matysiak twierdzi, że konserwatyści walczący o wartości są urzeczeni Rosją, a Putin to wykorzystuje. Mówi się, że Europa jest ostoją cywilizacji, a na wchodzie panuje barbaria. Trudno mi się do tego zarzutu odnieść. Z wielu względów. Jeżeli teraz napiszę, że w Rosji propaganda LGBT jest zakazana, podczas gdy w Unii Europejskiej zakazana jest krytyka LGBT, to padnie zarzut, że jestem takim konserwatystą urzeczonym Putinem. A może zejdźmy z nazewnictwa ideologicznego, dzielenia na konserwatystów czy liberałów. Jesteśmy ludźmi i jako ludzie mamy prawo do różnych gustów. Jedni lubią, kiedy jakiś byt polityczny pompuje kupę forsy w transformację tradycyjnego społeczeństwa, inni wolą trzymać dziewczynę za rękę i nawet nie zastanawiać się problematyką seksualną, ponieważ jest wiele innych kwestii egzystencjalnych. Nie widzę tutaj, żeby ten drugi wariant miał być spiskiem rosyjskim. A jeżeli nawet, to nie świadczy to o nim źle.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Urodziłem się w pokoleniu, które nie zaznało bezwzględnej wojny zimnowojennej. Znam jej realia tylko i wyłącznie z książek. Nie widzę jednak tej konfrontacji czarno-biało, tak jak osoby starsze. Tak, komunizm jest absolutnie skompromitowany, nie wyznaję tej ideologii. Nie akceptuję jednak argumentacji, która uderzając w komunizm traktuje go na równi z Rosją. Nie jest to uczciwe. Zaraz padnie zarzut, że przecież naziści to byli Niemcy. Tak, to prawda. Nie zmienia to faktu, że jest to uproszczenie. Komuniści nie posługiwali się nacjonalizmem i tradycją w takim stopniu jak naziści. Dla nich liczyło się zwycięstwo wszystkich robotników bez względu na narodowość, traktowali oni Rosjan tak samo jak Niemców, Murzynów, czy Arabów.

USA, które miały za czasów Regana prowadzić chrześcijańską krucjatę przeciwko komunizmowi, splugawiły tylko chrześcijańskie cnoty. Tak, to mocne słowa. Ale jak nazwać wspieranie bojówek w Ameryce Południowej, które dla czystej władzy wyrzynały wioski pod pretekstem walk z komunistami? To ich działalność przyczyniła się do gloryfikacji komunistów i nazwania Che „Chrystusem z karabinem”. Jak rozumowali prości ludzie? Che walczył z obcymi, którzy przyszli do ich domów, gwałcili im córki i zarzynali braci. Człowiek, który być może nigdy nie byłby znany, został legendą. Krucjata Regana przyniosła całkowicie odwrotny skutek, Ameryka Południowa do dziś nie chce mieć nic wspólnego z Ameryką Północną.

Matysiak twierdzi, że Rosja jest prostą kontynuacją Związku Sowieckiego. Taka narracja jest doktryną w polskiej przestrzeni publicznej. Zastanawia mnie dlaczego. Rosja nie obchodziła setnej rocznicy powstania ZSRR. Rzecznik Kremla Pieskow, powiedział, że z oczywistych względów to ważna data dla Rosjan, ale nie będzie ona państwowym świętem. Taka postawa kontrastuje z bezrefleksyjnym kultem powstańców ukraińskich.

Aleksander Sołżenicyn, którego z pewnością nie oskarży się o komunizm, z uwagi na jego tytaniczną pracę pokazywania czym był gułag, ostrzegał wprost. NATO dąży do otoczenia Rosji i jeżeli Rosja temu się nie przeciwstawi, jej istnienie zawiśnie na włosku. Można mówić, że to kacapska propaganda, ruskonucyzm, kgbizm itp. Nie zmieni to faktu, że tak rozumuje 150 milionowy naród, który z nami sąsiaduje. I należy słuchać jego głosu.

Pan Jacek Matysiak na końcu swojego felietonu napisał, że wojna się skończy tylko jeżeli Rosja się wycofa, jeśli Ukraina przestanie walczyć, to przestanie też istnieć. A jakiej Ukrainy chce NATO? Specjaliści od geostrategii mówią wprost. Ma to być Izrael Wschodu, przyczółek wojskowy, który będzie nieustannie w gotowości, żeby na rozkaz walczyć z Rosją. Tak ma wyglądać powojenny pokój? Żadne frazesy w stylu „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, nie mają tutaj zastosowania. To jest wytrwałe dążenie do wywołania globalnego konfliktu na szkodę Europy.

Przeczytaj:

J. Matysiak z USA: Ukraina – popierać czy nie popierać?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Быдлошевский Л.З. mówi

  1947 w maju Banderowcy w Polsce w Akcji Wisła wywiezieni zostali 100 000 z Bieszczad i 50 000 z Lubelskiego ( 2 lata po wojnie) na Ziemie Odzyskane….A w lutym 2018 pomiędzy Baligrodem i Cisna wielki pomnik stał gen. Swierczewskiemu zabitym Banderowcami w maju 1947 roku i znieśli i nic a nic się nie stało, prawda ? – ❗❗❗❗❗❗❗

 2. Wiktoria mówi

  Rosja to ZSRR???Czy nie czas historię napisać prawdziwą, zastapić “Sowieci, bolszewicy, leniniści, marksiści i in. narodowością??? Henry Ford “Międzynarodowy yd”” – podaje jaki skład narodowy łącznie z Leninem.

  Tylko obozy koncentracyjne przypisane do Polski i Polaków?

 3. Szczepan mówi

  Rosja to ZSRR???Czy nie czas historię napisać prawdziwą, zastapić “Sowieci, bolszewicy, leniniści, marksiści i in. narodowością??? Henry Ford “Międzynarodowy yd”” – podaje jaki skład narodowy łącznie z Leninem.

  Tylko obozy koncentracyjne przypisane do Polski i Polaków?

 4. Remi mówi

  Rosja to ZSRR???Czy nie czas historię napisać prawdziwą, zastapić “Sowieci, bolszewicy, leniniści, marksiści i in. narodowością??? Henry Ford “Międzynarodowy yd”” – podaje jaki skład narodowy łącznie z Leninem.

  Tylko obozy koncentracyjne przypisane do Polski i Polaków?

 5. Arrax mówi

  No właśnie w kwestii chociażby tego byłego pomnika w Bieszczadach. Dlaczego Polacy są tak głupi, że malują na pomnikach sprayem? A samorządowcy chcą usunięcia wrażego pomnika! Chociażby teraz, sprawa pomnika autorstwa Dunikowskiego w Olsztynie. Przeszkadza on nagle prezydentowi miasta, hrabiemu Glińskiemu z ministerstwa tfu kultury, czyli decydentom, dumnym “patriotom” (zarabiają 20 tyś zł na miesiąc…). Pomnik jest zajebisty, nic nie trzeba z niego usuwać, wystarczy zrobić tablice wyjaśniającą sprostowanie historyczne, historię samego pomnika, lub inne takie. Dlaczego kurwa minister tfu kultury i paru oszołomów ma mi mówić co mam myśleć? Dajcie mi kurwa odrobinę swobody bo zasługuję w wolnym kraju na odrobinę obywatelskiego szacunku! Jak byłem dzieckiem to widziałem ten pomnik w Bieszczadach. Bardzo nam się wszystkim podobał, bo gył olbrzymi, jedliśmy kanapki siedząc sobie na chłodnym jego cokoliku. Już wtedy, a to byłły lata ’80 i miałem niecałe 10 lat żartowaliśmy sobie z generała co się kulom nie kłaniał. Snajperskim, idiota! 😁 Dziś jest tam WIELKIE GÓWNO. Nic tam nie ma. Ktos kto ten pomnik rozebrał, musi być z siebie bardzo zadowolony…

 6. WIERZA mówi

  Dziękuję za ten felieton, trafnie obalający tekst tego Matysiaka, który jest ordynarną propagandą pro ukraińską. USA osaczyło FR i zastawiło pułapkę, zrywając wszystkie wcześniejsze ustalenia i gwarancję, nawet Merkel to przyznała. FR walczy o życie z NATO i USA, broni mordowanych całe lata Rosjan w Donbasie przez ukraińców. Matysiak zapomniał o ODESSA , gdzie spalili i zakatowali 50 urzędników , siekierami ich dobijali, filmy z masakry dostępne w sieci u Maciaka.Ukraina przegra, bo sprawiedliwość przy FR jest w tej wojnie. USA chce tej wojny, ale przegra, bo nie da się zwyciężyć Rosjan, to niemożliwe, ukraina poniesie porażkę, straciła już 400 tyś żołnierzy, ci ludzie mogli żyć, ale dla interesów ich życie poświęcili. Dziękuję za rzetelny felieton , który obala kłamstwa tego Matysiaka.

 7. KATOLIK mówi

  Widać, że boty tu zadziałały, to znaczy , że felieton trafnie obrazuje rzeczywistość, prawda boli o obaleniu fałszu sianego przez adwersarza M……. , dobrze autor napisał, szkoda , że tak delikatnie , prawda przebije się o ukrainie, która poza cierpieniem zadanym Polakom nic im nie dała, potrafią tylko brać, bez wdzięczności.

 8. AntyPO✡PiS mówi

  👏 Wielkie brawo dla Kibiców Śląska Wrocław! 👍 Jesteście prawdziwymi polskimi 💕 patriotami!

  Czym więcej Rosjanie zatłuką banderowców z neonazistowskiej UPAdliny tym lepiej dla Polski, bo Ukraińcy są taką samą swołoczą, jak postsowieci. Dlatego żyd 🔯 Zełenski nie przeprosił Polaków za ukraińskie LUDOBÓJSWO na Polakach dokonane przez zbrodniarzy z UPA i OUN na WOŁYNIU i w MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ.

  Nie zapominajmy , że współczesna UPAdlina uważa katów Polaków – 👹 BANDERĘ i 👹 SZUCHEWYCZA za swoich narodowych bohaterów! A durny lewacki PiSrael wbrew woli większości Polaków wspiera finansowo i militarnie tych neobanderowskich skurwysynów!

 9. AntyPO✡PiS mówi

  👏 Wielkie brawo dla Kibiców Śląska Wrocław! 👍 Jesteście prawdziwymi polskimi 💕 patriotami!

  Czym więcej Rosjanie zatłuką banderowców z neonazistowskiej UPAdliny tym lepiej dla Polski, bo Ukraińcy są taką samą swołoczą, jak postsowieci. Dlatego żyd 🔯 Zełenski nie przeprosił Polaków za ukraińskie LUDOBÓJSTWO na Polakach dokonane przez zbrodniarzy z UPA i OUN na WOŁYNIU i w MAŁOPOLSCE WSCHODNIEJ.

  Nie zapominajmy , że współczesna UPAdlina uważa katów Polaków – 👹 BANDERĘ i 👹 SZUCHEWYCZA za swoich narodowych bohaterów! A durny lewacki PiSrael wbrew woli większości Polaków wspiera finansowo i militarnie tych neobanderowskich skurwysynów!

 10. krytyczny mówi

  Gdzie Che, a Regan… dziela ich całe dziesięciolecia…

 11. Быдлошевский Л.З. mówi

  To dobrze że nikt nigdy o Niemcach nie pisze bo i po co, prawda ? Tylko kacapy i mongoly wojnę prowadziły a nie żadne Niemcy, prawda ? A nasza armię bezbronna bez jednego wystrzalu 17.09.1939 do niewoli wzięli i rozstrzelali, prawda ? To nawet i słusznie że Niemcy wojny nie zaczęli tylko kacapy i mongoly azjatyckie, prawda ? – ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 12. Demokryta mówi

  To szaleństwo może powstrzymać tylko świadomy naród…

 13. Demokryta mówi

  znakomite podsumowanie!!! W przychodni pełnej ludzi byłem świadkiem niebywałego zdarzenia. Rozkręcała się dyskusja na temat małej Korei Poł i podziwianie jej niezwykłego tempa rozwoju, jej ekspansji produkcji na cały świat. Aż tu nagle ktoś z końca sali rozdarł się; bo tam nie ma michników, geremkówe, balcerowiczów, dudusiów, hibneróów itd. Sala faceta nagrodziła brawami, ale jakiś ktoś ostro zaprotestował, że to mu ubliża… Nic dodać, nic ująć i do dziś tak mamy…

 14. Paweł mówi

  Krytyczny: Polityka USA wobec Ameryki Południowej była ciągła. Regan ją kontynuował. Che jest jedynie przykładem. Warto przypomnieć, że Regan był odpowiedzialny za wsparcie bojowników w Nikaragui.

 15. Dumny Polak mówi

  Tez chetnie przeczytalem ten tekst!
  Wyjatkowo inteligentnie, mimo to dosadnie i calkiem przekonywujaco.
  Podzielam Pana poglady co do Rosji!

  Nie wolno oczekiwac wyniszczenia calego narodu, tym bardziej rosyjskiego, tak, jak nie wolno podkopywac pod kims dolka, bo niechybnie, samemu sie wen wpadnie!
  Najbardziej mi sie marzy, jesliby nawet te pol miliona, przeszloby granice i dotarlo do krancow Europy, latwo daloby sie wtedy pozbierac ta, lewacka, nowokomunistyczna, plage, w kazdym z panstw i uwolnic nas wszystkich z tej nwo i lgbt, opresji!
  Przy wspolpracy z Chinami, szlakiem jedwabnym i taniej rosyjskiej energii, a przede wszystkim, normalnym warunkom gospodarczym, wszyscy moglibysmy byc zadowoleni!
  Zapowiedzi ” z gory” natomiast twierdza, ze Rosjanie wprawdzie nie bede stosowac przemocy w stosunku do ludnosci cywilnej, ale mimo to, swiat czeka z ich strony wielka opresja…!
  Sam nie wiem, czy mialbym odwage tego oczekiwac!
  Nie wiemy tez, co wlasciwie planuja Chiny, co do Rosji i Europy?
  I czy moglyby taki proces ustabilizowac, patrzac Wolodii na rece!
  Dla mnie jedynym prawdziwie akceptowalnym porzadkiem swiata jest teraz System Pana Boga, na ktory z miloscia czekam !
  Trzymajmy sie teraz wszyscy mocno! Niedlugo bedzie bardzo trze,slo!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.