P. Krzemiński: Między ukrainofilią, rusofobią i realizmem

26.02.2022 r. - manifestacja proukraińska w Poznaniu / Jakub Kaczmarczyk - PAP
44

W Polsce od roku rosną w dynamicznym tempie dwa zjawiska światopoglądowe. Jednym z nich jest ukrainofiliia, czyli nadzwyczajne zainteresowanie ukraińską literaturą, sztuką i historią. Wyszukuje się przeróżnych dat i wydarzeń, które łączą Polaków i Ukraińców. Jednocześnie pokazuje się i wznieca antagonizmy między Polakami i Rosjanami. Oczywiście, to wszystko jest spowodowane krwawym konfliktem na wschodzie, który pochłonął setki tysięcy ludzi.

Zastanówmy się jednak, jaki jest sens w podniecaniu takich emocjonalnych więzi, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Ukraińcom historycznie i kulturowo bliżej jest do Rosjan niż do Polaków. Oczywiście zaraz spadną gromy, że to propaganda, a Ukraińcy stanowią całkowicie niezależny naród. No dobrze, ale to nie zmieni faktu, że znakomici pisarze ukraińscy jak Mikołaj Gogol czy Michał Bułhakow pisali po rosyjsku. Gogol dla ukraińskiej kultury jest tym, kim dla nas Adam Mickiewicz, a jednak Ukraińcy będą tworzyć swoją tożsamość na nowo, chcą dołączyć do wspólnej „europejskiej rodziny”, w której nie ma miejsca dla Rosji czy Białorusi. Zatem w tej wizji Gogol, będzie Ukraińcem, a nie wiernym poddanym cara, który żył w Imperium Rosyjskim. Niestety sam Gogol już się na ten temat, nie będzie mógł wypowiedzieć.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Drugim zjawiskiem, które łatwo odnotować jest wzrost nienawiści do Rosji. I tutaj oczywiście pada to na podatny grunt, ponieważ historia Polski i Rosji zazwyczaj jest pełna sporów i waśni. Rosjanie do dziś pamiętają Polakom dymitriady, które spowodowały wielką smutę – synonim rosyjskiej tragedii. Polacy pamiętają rosyjskie zabory, a także pakt Ribbentrop – Mołotow.

Wygrywa w Polsce narracja, którą między innymi promował historyk Jerzy Łojek. Czyli uznawanie Ukrainy za naturalnego sojusznika, który jest buforem między Zachodem a Wschodem. Głos, który nawołuje do realistycznego podejścia w dyplomacji, jest uznawany za infantylne służenie rosyjskiej propagandzie. Niesamowite jest to, że Rosjanie przez lata stosowali dokładnie takie same zabiegi, co teraz Polacy. Narracja, że to Rosja ocaliła niezależność Ukrainy, przed katolickim Zachodem, który chciał ją wciągnąć w swoją strefę wpływów, jest do złudzenia podobna do narracji, że Polska i Zachód ratują Ukrainę, przed rosyjską barbarią. I oczywiście obecnie żyjemy w innych czasach, a wojna jest dużo bardziej bezwzględna z uwagi na postęp technologiczny. Propaganda jednak nie zmieniła się prawie w ogóle.

Zarówno Rosjanie jak i Polacy mają po trochę racji, ale przymykają świadomie oko na to, co mówi druga strona. Wszystko wskazuje na to, że teraz Ukraina będzie podzielona na dwie strefy wpływów. Jedną zachodnią, a drugą rosyjską. Czyli w zasadzie historia zatacza koło. Zastanawiające jest, że człowiek cały czas wpada w dołki, które sam sobie kopie. Ukraina najpierw uciekła przed Polską w rosyjskie ramiona. Teraz ucieka przed Rosją w ramiona amerykańskie. Nie widzę powodu, żeby twierdzić, że na USA się skończy.

Jaki więc Polacy powinny wyciągnąć wniosek z historii Ukrainy? Przede wszystkim powinni zrozumieć, co z ludzkim mózgiem czyni propaganda. Potrafi ona w rok wykreować historię alternatywną pomijając całkowicie drugą stronę medalu, która odpowiednio przedstawiona jest tak samo logiczna, jak ta pierwsza, ale zupełnie inna. Czym jest zatem realizm? Realizmem jest uznawanie zagrożenia dla własnych interesów i w najmniej agresywny sposób go niwelować, czyli przez dialog i dyplomację. Wojna zawsze jest złym rozwiązaniem. Odpowiedzieć można słowami Becka, że honor jest ważniejszy. Do czasu, aż nie zobaczy się zakrwawionej głowy ukochanej osoby. Można powiedzieć, że to wina okupanta, ale to zdrowia i spokoju naszej duszy nie przywróci. Dlatego przyjmijmy postawę realistów.

Przeczytaj także:

P. Szymański: Globalny Janosik! Wujek Sam zabiera i dzieli

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zagłoba sum mówi

  Ukraina, od ok. 100 lat UPAdlina, NIGDY nie będzie propolska czy choćby neutralna dla nas. Będzie albo rosyjska albo judeoniemiecka lub judeoamerykańska a giedroycowe mrzonki o buforze to bajka dla głupich dzieci!

 2. Polonia Restituta mówi

  Ukraina, o ile o takim tworze państwowo-narodowościowym możemy mówić w kontekście dłuższym niż ostatnie trzy dekady, byłaby w stanie dogadać się z samym diabłem, byleby tylko pokazać swą „wyższość” nad Polakami. To już nawet „Żymianie” są o tyle mniej bezwzględni, że im zależy tylko na kasie, gołodupcom dają spokój i idą dalej szukać łupów. Gdyby za tydzień konflikt z Rosją zakończył się zawieszeniem broni a miesiąc później kacapy zaproponowałyby kraińcom-U wspólny marsz na Rzeszów i Warszawę, to żaden z ichnich dowódców by się nawet nie zająknął a obecni tu nachodźcy rozsadziliby nas od środka w jeden weekend. Prawdziwy realizm polega na tym, żeby wskazywać palcem na wroga i trzymać go od siebie z daleka wszelkimi sposobami. Za potencjalnego partnera do rozmów (nigdy sojuszy!) można uznać go dopiero wtedy, gdy padnie na kolana i będzie błagać o przebaczenie. Problem w tym, że my jesteśmy mięczakami i słabeuszami, gdyż tylko oni szukają aliansów gdzie się da i z byle kim, byle nie zostać „na lodzie” (słynne – jak nie UE to Białoruś…). Jeśli więc swoją przyszłość widzimy (tzn. nie my, tylko „nasze’ władze) w partnerstwie z, w gruncie rzeczy, upadłym krajem, to jakim tworem politycznym jesteśmy? W tej sytuacji żaden realizm nam nie grozi i nawoływanie do niego można skwitować co najwyżej pustym śmiechem. Niestety, bo sam nad tym mocno ubolewam, ale sytuacja jest jaka jest i nie widać na horyzoncie żadnego „wiatru przemian”. Zresztą, czy on powieje czy nie, zadecydują o tym inni, więc będziemy znów musieli się dostosować do aktualnie panującej sytuacji, w której na kolejne „realne” myślenie też nie będzie miejsca. I tak w kółko.

 3. Maksio mówi

  Paweł Krzemiński w obrzydliwy sposób sugeruje, że zainteresowanie ukraìńską kulturą, literaturą, sztuką i historią to rodzaj zboczenia, dewiacji lub anomali, w sensie, że to coś nienormalnego. Ameryka to wolny świat, a Rosja to dyktatura, brak obywatelskich wolności. To jest postawa realistyczna!

 4. W K mówi

  Im więcej giedroyciowych odmieńców w Polsce, im więcej w Polsce miłośników Miłosza, tym większy nacisk i przymuszanie Polaków do utrzymywania Ukrainy oraz Litwy i pakowania się w kłopoty.

 5. Paweł mówi

  Maksio, nakwyraźniej Pan odebrał, to w taki sposób. No cóż może idąc za Freudem, coś jest na rzeczy. Ameryka to „wolny świat”? Szkoda, że 4/5 ludzkości do niego nie należy i nie chce należeć. Ciekawe co chce zrobić z tymi ludźmi „wolny świat”.

 6. Быдлошевский Л.З. mówi

  33 lat lata temu powstała Banderolandia i już ma całą kulturę, literaturę, sztukę i historię. Niesamowici są ci Banderowcy. 33 lata i już wszystko mają ? W 1947 roku w maju wywieziono z Bieszczad i Lubelskiego w 2-3 tygodnie w „Akcji Wisła” 170 000 sztuk Banderowca na Ziemie Odzyskane…W pierwszej generacji było już 600 000 sztuk Banderowca a w trzeciej już 1500 000 sztuk …To gdzie oni ten 1 500 000 się dzisiaj podział biorąc pod uwagę że 3 razy więcej Banderowców studiowało niż Polaków ….Ktos wie ? Pod ziemię się zapadło te 1 500 000 Banderowca ?

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 7. MAREK mówi

  Maksio , autor felietonu w bardzo trafny sposób przedstawił stan rzeczywisty, Ameryka to świat wojny i gruzów, oraz zniewolenia przez system finansowy i militarny. Kultura Ukrainy to niemowlę w zestawieniu z wielką kulturą Rosji. Dobry trafny obraz tego co nas otacza, niewątpliwie autor ma talent spostrzegania i analizy. Myślę, że pełno tu trolii, którzy zawsze gotowi są do ataku wszystkiego, co nie jest zgodne z linia partii, której służą. Może i Pan Maksio jest takim trolem?

 8. Maksio mówi

  Paweł: Jest różnica pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi a krajami dyktatury socjalistycznej, afrykańskimi despotiami i wojskowymi „demokracjami” lub tak jak Rosja demokracją mafijną oraz muzułmańskimi monarchiami despotycznymi i republikami ajatollahów. Skąd wziąłeś pomysł, że 4/5 ludzi na Ziemii nie chce należeć do wolnego świata? Wygodnie jest mieszkać sobie w Polsce i pisać co się chce…

 9. Paweł mówi

  Maksio, same Chiny i Indie to 3 miliardy ludzi. Europa i USA razem, nawet się nie zbliżą do tej liczby. Indie grają na dwa fronty, ale na pewno nie chcą wrocić pod kontrolę anglosasów, ponieważ wystarczająco dużo wycierpieli przez ich egoistyczną politykę. Stanowiska Chin chyba przypominać nie muszę. Wygodnie jest dzielić świat na lepszych i gorszych i zmierzać prosto w bagno podziałów i nienawiści. Fakt, jestem w Polsce i mam ten lusksus być ponad tą nienawiść i chamować ją w zarodku.
  Pozdrawiam 🙂

 10. Polonia Restituta mówi

  Maksio – jeśli Rosja jest demokracją mafijną, to czymże jest Ukraina? Przecież tam pod każdym względem jest gorzej. KAŻDYM! (co bynajmniej nie oznacza, że w Rosji jest dobrze, natomiast to, co ma do „zaoferowania” Ukraina wykracza poza jakiekolwiek standardy pod względem ekonomicznym, społecznym czy nawet intelektualnym). A co do wygody mieszkania w Polsce i pisania różnych rzeczy – czyżbyś miał na myśli siebie? Posługiwanie się przykładem Ameryki jako wolnego świata… USA jest takim „wolnym światem”, że nam strasznie ciężko się od niego uwolnić, zwłaszcza od pompowanej przez nich „miłości” do krainy U. O, jakże nasi rodacy są w tym uczuciu wolni i niezależni. A ci, którzy tej miłości nie manifestują… noo, tym to dopiero „wolność” się daje we znaki, mają jej tak dużo, że mendia i tzw. „niezależni” komentatorzy muszą ich hamować na każdym kroku i zakładać im na stopy substytut skarpety rodem z Piotrogrodu.

 11. Быдлошевский Л.З. mówi

  33 lat lata temu powstała Banderolandia i już ma całą kulturę, literaturę, sztukę i historię. Niesamowici są ci Banderowcy. 33 lata i już wszystko mają ? W 1947 roku w maju wywieziono z Bieszczad i Lubelskiego w 2-3 tygodnie w “Akcji Wisła” 170 000 sztuk Banderowca na Ziemie Odzyskane…W drugiej generacji było już 600 000 sztuk Banderowca a w trzeciej już 1 500 000 sztuk …To gdzie oni ten 1 500 000 się dzisiaj podział biorąc pod uwagę że 3 razy więcej Banderowców studiowało niż Polaków ? Ktos wie ? Pod ziemię się zapadło te 1 500 000 Banderowca ? Prawda ?

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 12. Быдлошевский Л.З. mówi

  03.03.2023 rok, Bułgaria Sofia marsz prorosyjski z flagami rosyjskimi i marszem z II Wojny Światowej…Obok maszeruje policja ale spokojnie i się nie wtrąca…W Polsce to by milicja rozgromiła w zarodku demonstracje i do tego bojówki Banderowskie swoje by zrobiły….Ale to jest Sofia w Bułgarii a nie Polska ….Płakać się kurwa zbiera …….

  https://youtu.be/keZK8B66EOE

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 13. Maksio mówi

  Polonia Restituta: Ukraina była na dobrej drodze do zjednoczenia z Europą, niestety Putin na to nie pozwolił, bo bez Ukrainy podobno Rosja nie będzie imperium. Dlatego Putin chce zagarnąć przede wszystkim porty czarnomorskie, zagłębie Donbasu (choć te wspaniałe fabryki to teraz w większości ruina) i Krym jako wisienka na torcie. Czasem, żeby było lepiej musi być przez jakiś czas gorzej. Putin napadł na niepodległy kraj łamiąc wszelkie międzynarodowe umowy. No i piszesz jeszcze jakieś farmazony w stylu:” to co ma do zaoferowania Ukraina wykracza poza jakiekokwiek standardy pod względem ekonomicznym, społecznym czy nawet intelektualnym”. Żeby zrozumieć, trzeba znać historię, co robili na tych ziemiach Lachy czy Stalin. W jaki sposób ten naród był umęczony przez ostatnie wieki. Ale czy mamy im za to odbierać prawo do wolności i niepodległości? Putin ta kanalia musi skończyć na szubienicy.

 14. Быдлошевский Л.З. mówi

  Dopiero 33 lata lata temu powstała Banderolandia i już ma całą kulturę, literaturę, sztukę i historię. Niesamowici są ci Banderowcy. 33 lata i już wszystko mają ?

  W 1947 roku w maju wywieziono z Bieszczad i Lubelskiego w 2-3 tygodnie w “Akcji Wisła” 170 000 sztuk Banderowca na Ziemie Odzyskane…W drugiej generacji było już 600 000 sztuk Banderowca a w trzeciej już 1 500 000 sztuk ?

  To gdzie oni ten 1 500 000 się dzisiaj podział biorąc pod uwagę że 3 razy więcej Banderowców studiowało niż Polaków ? Ktos wie ? Pod ziemię się zapadło te 1 500 000 Banderowca ? Prawda ?

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 15. Paweł mówi

  Maksio, no i już się ujawneś. „Lachy”, ciekawe określenie. Mógłbym użyć wobec ciebie podobnej inwektywy, ale tego nie zrobię. Bredzisz coś o Rosji kompletnie nie rozumiejąc jej historii. USA chciało przejąć Sewastopol dla swojej marynarki, a Ukraina miała być wisienkną na torcie Natowskiego imperium. Jak NATO zawłdnie euroazją, to wtedy zostaną tylko Chiny. Jak Pekin upadnie, to już żadna wioska w Afryce nie ośmieli się nie pocałować ręki amerykańskiego Pana. Szkoda, że podczas realizowania tego szatańskiego planu spłonie cały świat.

 16. Maksio mówi

  Paweł: nie bądź taki do przodu bo ci z tyłu zabraknie. Twój argument, że w Chinach i Indiach żyje 3 miliardy ludzi jest troche infantylny. Na temat Indii mało wiem, ale czy ten miliard w Chinach hest zadowolenych z socjalistycznej demokracji ludowej? Nikt nie dzieli świata na gorszych i złych. Wystarczy zobaczyć na PKB i porównać sobie kraje rządzone przez dyktatorów. Biedota. Tam gdzie jest demokracja parlamentarna i wolność, praworządność, tam ludzie się bogacą. Proste jak budowa cepa, szkoda, że nie wszyscy to rozumią. Co do określenia „Lachy” to już wyjaśniam, że dla ludów wschodniosłowiańskich byliśmy „Lachami”, na południu „Ljachami”, dla Litwinów „Lenkas”, w Bizancjum mówiono o „Lechoi”, natomiast w Iranie czy Turcji, Polska nadal jest „Lechistanem”. Już w XII-wiecznej „Kronice wielkopolskiej” możemy przeczytać: „A ponieważ Polaków nazywa się Lechitami, wypada zbadać, skąd takim mianem ich nazywają”. Podąż zatem przyjacielu za moją skromną radą i zastanów się, dlaczego Polacy to „Lachy”? Żal mi cię, skoro uważasz, przypuszczam jednak, że nieszczerze, że Biden i Ameryka to wybór gorszy od putinowskiej Rosji. Zważywszy na to co się dzieje na Ukrainie, myślę, że to całkowicie szatańskie poglądy.

 17. Быдлошевский Л.З. mówi

  A jaki jest herb rosyjski ? Nikt nie wie ?
  Sw. Grzegorz Pobiedonosiec walczący na białym koniu i zabijającym smoka. Zmarl śmiercią męczeńską w 303 roku …-

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 18. Быдлошевский Л.З. mówi

  A jaki jest herb Mińska stolicy Białorusi ? Nikt nie wie ? Obraz Wniebowstąpienia Dziewicy Marii w towarzystwie 2 Aniołów и 2 Cherubinow…Piękny obraz ….-

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 19. Быдлошевский Л.З. mówi

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

  Dopiero 33 lata lata temu powstała Banderolandia i już ma całą kulturę, literaturę, sztukę i historię. Niesamowici są ci Banderowcy. 33 lata i już wszystko mają ?

  W 1947 roku w maju wywieziono z Bieszczad i Lubelskiego w 2-3 tygodnie w “Akcji Wisła” 170 000 sztuk Banderowca na Ziemie Odzyskane…W drugiej generacji było już 600 000 sztuk Banderowca a w trzeciej już 1 500 000 sztuk ?

  To gdzie oni ten 1 500 000 się dzisiaj podział biorąc pod uwagę że 3 razy więcej Banderowców studiowało niż Polaków ? Ktos wie ? Pod ziemię się zapadło te 1 500 000 Banderowca ? Prawda ?

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 20. Paweł mówi

  Maksio, szataństwem jest to co wyprawiała Ameryka Północna ze swoją siostrą Ameryką Południową. Podczas zimnej wojny wspierała bojówki, które wyrzynały wioski i gwałciły kobiety. Zainteresuj się walką Nikaragui o wolność od imperializmu. Co do twardych danych: Ameryka Południowa to jakieś pół milarda ludzi, Afryka ponad miliard, dodajmy do tego kilka miliardów w Azji. Ci ludzie nie chcą być pod butem USA. Mają do tego prawo. Nie chcą jak Polska, za pieniądze stracić suwerenność, nie być decyzyjnym w kluczowych kwestiach. A co do Ukrainy, nie wydarzyło by się to, gdyby świat chciał dyplomacji z Putinem. Zastanów się, za 50 lat NATO okrążyłoby Rosję i powiedziało: czym jesteś przy nas, masz nas słuchać. A Rosja nie chce, ma swoją kulturę i historię. Zostawcie ją w spokoju. Teraz mamy katastrofę na Ukrainie i co? Podsycamy tylko ten konflikt zamiast go zatrzymać. To nie jest służenie pokojowi. Zawsze będę uważać, że z Rosją należy mieć dobre stosunki, a jeżeli nie, to chociaż neutralne. Nienawiść do Rosji, będzie skutkowała odpowiedzią Rosjan. Takie kołko zła nigdy się nie zatrzyma. Czas powiedzieć STOP!!!!!

 21. KRESOWIANIN mówi

  Maksio, coś masz do POLAKÓW ? wyrażaj się o nas z szacunkiem , rozumie, ze jako ukrainiec używasz swojego sformułowania LACHY, bo tak cię nauczyli twoi przodkowie. Nic Polacy od was dobrego nie doświadczyli, doicie nas na maksa, nie można się od waszych chorych roszczeń uwolnić, macie zafałszowany obraz swojego narodu. Pamiętaj jednak Maksio wasza nienawiść prędzej , czy później zaprowadzi was na manowce historii, myślę, że stanie się to już niedługo. Najlepiej było by , żebyście wreszcie się od Polaków odczepili, ale naszą nędzą jest to, że hegemon trzyma nas w garści i każe was finansować, bo jego chore plany , chcą zniszczyć wolny świat. Bez odbioru Maksio, by dobry BÓG uwolnił nas od ciebie i tobie podobnych, w NIM nadzieja dla POLSKI i Narodu Polskiego.

 22. Mieszko mówi

  Paweł: Co mnie panie obchodzi walka Nikaragui 😄 Sami są sobie winni jeśli oddaja swą wolność albo Jankesom albo Ruskim. Mnie interesuje to co się dzieje w Europie, Ukrainie. Zresztą chłopcze, ty za mało znasz polskiej historii, Piastowskie dzieje, słowiańskie, a bierzesz sie za Nikarague?! 😄 „Gdyby świat chciał dyplomacji z Putinem…” Putin ma to w dupie, bo dla niego liczy się tylko siła (bez honoru). A świat zawsze miał uczucia do Rosji ambiwalentne: strach z fascynacją, uległość i służalczość, zachwyt imperialną literaturą i kiepską kuchnią. Dopiero co niektórym otworzyły się oczy rok temu, jak Putin swoim rajdem na Kijów pogwałcił wszystkie międzynarodowe umowy. Putina w Rosji kochają tak jak Kaczyńskiego. Jeden wsparł biednych programami socjalnymi, a drugi dobrze płaci matkom za ubitych na froncie ich synów. Jeden i drugi są uzależnieni od władzy i żyją oderwani od rzeczywistości. Ani jeden ani drugi nie musi stać w kolejce do specjalisty w szpitalu, itd…

 23. Быдлошевский Л.З. mówi

  Szacunek dla kolegi Psychiatry ….Idiota совершенный …Nawet nie wiem co odpowiedzieć …To już włączę po 20 laty telezombiak i radioodbiornik tylko muszę jeszcze kupić…. I jak tu nie być dumnym Rosjaninem…90 % Polaków jest takimi idiotami jak ten Psychiatria ….Nie wstyd wam ? –

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 24. Maksio mówi

  KRESOWIANIN: Nie uważam, żeby określenie Lachy było pejoratywne. Ale rozumiem, że czytałeś pewnie gdzieś, że Banderowcy tak o nas mówią pogardliwie? No bo to nieuki, zaślepieni szowizmem, nacjonalizmem i faszyzmem. Ale ukraińska większość jest inna, ci znają historię słowiańskich plemion. Należymy przecież do jednej słowiańskiej rodziny. Ukraińska kultura jeet tak samo ważna jak rosyjska czy białoruska. Ich wspólnym prapoczątkiem był Kijów. Wieczne Miasto, bo Kijów jest ­Rzymem ­Europy Wschodniej. Tutaj zaczęła się Ruś i dlatego to miasto-symbol. Tylko dlaczego Putin rości sobie prawa do niepodległego państwa? Mongoł w szkoie widocsnie zamiast na lekcje historii, na wagary chodził…

 25. Paweł mówi

  Mieszko, ignorancja bije z tego komentarza wielka. Interesuję się Europą, znam dobrze jej historię. W przeciwieństwie do Pana nie jestem bezrefleksyjny wobec Ameryki, ponieważ na przykładzie innych państw w tym Nikaragui, którą Pan pogardza, wiem, że USA zniszczą każdego, kto się im przeciwstawi. Maksio i Mieszko widzą złego Putina, który podbija Ukrainę, ale już amdministracji USA, która podbija systematycznie Europę i Azję nie widzą. Za 50 lat się obudzicie z ręką w nocniku.

 26. Быдлошевский Л.З. mówi

  Nawet nie wiem co odpowiedzieć bo głupota jest wszechogarniająca….90 % Polaków tak durnowato „myśli”….A niech i „myślą” ci Polacy….-

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 27. z-k mówi

  Padł rozkaz bezwarunkowej miłości do banderowskiej samostijnej. I kochają ją wszyscy, i stronnictwo pruskie i żydo – amerykańskie, i żydobolszewia i grupa rekonstrukcyjna sanacji, sodomici i lewacy a także większość bezmyślnych Polaków oduraczonych przez obce media. Nawet chłopaki z Konfederacji przyssali się do tej półki z konfiturami. To nie jest nasza wojna (raczej wojenna ustawka) prowadzona nawet nie w interesie ukraińców. Najgorsze jest to, że zafundowaliśmy sobie wrogą nam mniejszość narodową wyposażając ją w rozliczne przywileje, Polakom niedostępne, które wysforują ich na wysokie pozycje w policji, w wojsku, na urzędach, w biznesie…………Oni to zintegrowani, ze swoimi chamowatymi, korupcyjnymi i rezuńskimi zwyczajami będą w rychłym już chazarskim kaganacie Europy Środkowo- Wschodniej trzymać w ryzach niepokornych Lachów ale jak zwykle skłóconych i naiwnych.

 28. KRESOWIANIN mówi

  Maksio- zalecam Szanownemu Panu Pawłowi Krzemińskiemu, aby nie dyskutował z wynajętym u………. trolem(Maksio). Oni po to są tu , aby męczyć całą dobę jałowymi dyskusjami. Nic do nich nie dotrze, bo kierują się ideologią , na którą lekarstwa nie ma.Nie odpuszczą , bo ich rolą jest , dyskutowanie o wielkiej u……..i budowanie , tu u nas w POLSCE swoich struktur, musimy być ostrożni, nie dać się im wciągnąć w ich grę. Przypominam , że tak jak dla was Kijów jest Mekką, tak dla nas Polaków taką Mekką jest LWÓW, oddacie go na?

 29. Maksio mówi

  KRESOWIANIN: Jak zabrakło argumentów to trzeba przylepić mi łatkę TROLL? Ty wolisz Wielką Rosję, a ja Wolną Ukrainę. Proste. Ja ciebie nigdy nie nazwę Ruską Onucą czy Ukrainofobem, bo to jest za proste. Myślę, że większość błędów wynika z braku wiedzy, informacji niźli z ciasnoty umysłowej. Umysł ma to do siebie, że ciągle się rozwija, uczy, ewoluuje. I nie powstrzyma go żaden reżim i antydemokratyczne represje. Dzisiejsza Rosja musi upaść. Dziś Rosję niszczy nie gender czy LGBT tylko Putin z oligarchią i głupią armią. Lwów nigdy nie był tylko polski. A już na pewno nie był rosyjski. Przypominam panu, że to miasto było polsko-ukraińsko-żydowskie.

 30. Mirosław Dakowski mówi

  Panie lekko – myślny! Pisze pan: „Zarówno Rosjanie jak i Polacy mają po trochę racji, ale ..’
  Rosjanie to nie kolejne rządy w ich imperium. Polace to nie kolejne rządy w Warszawie – i ich propaganda.
  Nie wolno tak mieszać płaszczyzn.

 31. KRESOWIANIN mówi

  Maksio-argumentów jest cała masa , ale one do was nie trafią, bo ten nieludzki gen nie pozwala wam przejrzeć i pragnąć prawdy. To co z tym Lwowem, oddacie?

 32. WIERZA mówi

  KRESOWIANIN , to dobre pytanie, oddadzą nam Lwów, Węgrom Zakarpacie , Rumunii ich ziemie? Na samą myśl robi się gorąco, myślę, że nie są zdolni do tego, lubią mieć co moralnie do nich nie należy, ale czas weryfikuje to co wydaje się niemożliwe.

 33. Быдлошевский Л.З. mówi

  Dopiero 33 lata lata temu powstała Banderolandia i już ma całą kulturę, literaturę, sztukę i historię. Niesamowici są ci Banderowcy. 33 lata i już wszystko mają ?

  W 1947 roku w maju wywieziono z Bieszczad i Lubelskiego w 2-3 tygodnie w “Akcji Wisła” 170 000 sztuk Banderowca na Ziemie Odzyskane…W drugiej generacji było już 600 000 sztuk Banderowca a w trzeciej już 1 500 000 sztuk ?

  To gdzie oni ten 1 500 000 się dzisiaj podział biorąc pod uwagę że 3 razy więcej Banderowców studiowało niż Polaków ? Ktos wie ? Pod ziemię się zapadło te 1 500 000 Banderowca ? Prawda ?

  Od 1947 roku do teraz zbudowali bandero-katolicy zwani greko-katolikami pomimo że greka tam nie widu nie słuchu zgodnie z Traktatem z 1596 w. dobra 100 swiatyn Banderowskich z uznaniem Papieża i WSZYSTKICH Dogmatów Katolickich łącznie z OZENKIEM ich Księży Katolickich, prawda ?
  Nawet w Radzie Biskupów Polski zasiadają Banderowcy…

  No i gdzie są te 1 500 000 sztuk Banderowca ? Pod ziemię się zapadli ? Mowe ich Banderowska pielęgnowali od 1947 w ciszy i spokoju a od 1990 roku już oficjalnie ….A od 2022 roku do tych 1 500 000 sztuk Banderowca doszło gdzies 6 000 000 sztuk nowego zdziczałego Banderowca…A 90-95 % Polactwa jest z nimi i ich popiera jak Niepodległości…I to jest Polska ?

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 34. Быдлошевский Л.З. mówi

  Jakieś dobre 33 lata lata temu powstała Banderolandia i już ma całą kulturę, literaturę, sztukę i historię. Niesamowici są ci Banderowcy. 33 lata i już wszystko mają ?

  W 1947 roku w maju wywieziono z Bieszczad i Lubelskiego w 2-3 tygodnie w “Akcji Wisła” 170 000 sztuk Banderowca na Ziemie Odzyskane…W drugiej generacji było już 600 000 sztuk Banderowca a w trzeciej już 1 500 000 sztuk ?

  To gdzie oni ten 1 500 000 się dzisiaj podział biorąc pod uwagę że 3 razy więcej Banderowców studiowało niż Polaków ? Ktos wie ? Pod ziemię się zapadło te 1 500 000 Banderowca ? Prawda ?

  Od 1947 roku do teraz zbudowali bandero-katolicy zwani greko-katolikami pomimo że greka tam nie widu nie słuchu zgodnie z Traktatem z 1596 w. dobra 100 swiatyn Banderowskich z uznaniem Papieża i WSZYSTKICH Dogmatów Katolickich łącznie z OZENKIEM ich Księży Katolickich, prawda ?
  Nawet w Radzie Biskupów Polski zasiadają Banderowcy…

  No i gdzie są te 1 500 000 sztuk Banderowca ? Pod ziemię się zapadli ? Mowe ich Banderowska pielęgnowali od 1947 w ciszy i spokoju a od 1990 roku już oficjalnie ….A od 2022 roku do tych 1 500 000 sztuk Banderowca doszło gdzies 6 000 000 sztuk nowego zdziczałego Banderowca…A 90-95 % Polactwa jest z nimi i ich popiera jak Niepodległości…I to jest Polska ?

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 35. Быдлошевский Л.З. mówi

  W Białorusi atomowa elektrownia w 2021 byla oddana a w kwietniu 2023 drugi i ostatni blok a w Polsce 2-3 elektrownie atomowe buduje się 20 lat. Jedna. 20 lat. To nie dożyje ja tego ….Ale Prezes w Budowie Elektrowni Atomowej brał miesięcznie 100 000 zł dwa lata temu to pewnie teraz 200 000 zł, prawda ?

  https://youtu.be/QlPgsQv1S0g

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 36. KRESOWIANIN mówi

  Maksi–Rezać Lachów

  – Zaczęło się od ukraińskich piosenek o rżnięciu Lachów. (…) Zaczęły się pobicia polskich dzieci w szkole. (…). Był rok 1943. Potem już Polacy zaczęli się chować w jakichś schowkach. Bali się… I już wiele osób było pomordowanych. Znaliśmy tych ludzi – zaczyna opowiadać o ukraińskich zbrodniach na Polakach. Wspomina, że Ukraińcy, którzy jeszcze przed wojną robili wrażenie serdecznych sąsiadów, wyśmiewali Polaków opłakujących swoich bliskich pomordowanych przez UPA. https://wprawo.pl/ukraincy-gwalcili-polki-i-w-krocze-wsadzali-butelki-z-benzyna-a-zydow-rabowali-ile-wlazlo-helena-partyka-czoppa-swiadek-ukrainskiego-ludobojstwa-na-polakach-wideo/

 37. Быдлошевский Л.З. mówi

  Dziekuje … Jacek Miedlar jak zwykle prawdę pisze…

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 38. wito mówi

  @ Bydłoszewskij
  Nie te 1 500 000 banderowców nie zapadło się pod ziemię – oni bardzo dobrze funkcjonują w samorządach na ziemiach tzw. odzyskanych, czyli obrzeża północno zachodnie Polski a więc na ukrainie Polski

 39. Быдлошевский Л.З. mówi

  Program 1 Bialoruskiej Telewizji od 9:30 minuty dał temat poświęcony Michałowi Dudzie – dziadkowi prezydenta Dudy – Banderowca i kolegi Szuchewicza i samego Bandery. Brał udział w akcjach na terenie dzisiejszej Białorusi….Nie do wiary ….Użyli sformułowania двоюродный дедушка …..No jestem mimo tego w szoku ?

  https://youtu.be/4zBqJeHGcfo

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 40. Быдлошевский Л.З. mówi

  A czy wiecie że Wojtyla nie mówił „Ł” normalnego tylko „Ł” sceniczne lub jak kto woli rosyjskie ? A tabuny katolikow nigdy tego nie słyszeli, prawda ?Wielu powojennych postaci aktorskich tak mówiło co było wielką nobilitacja ….-

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗

 41. Быдлошевский Л.З. mówi

  55 minut ? To nie można już godziny całej wysłuchać ? Chętnie bym to zrobił ale 55 minut to nie, prawda ?

 42. Staszek mówi

  Osłabienie Ukrainy i Rosji w obecnej wojnie jest korzystne. Ukraina to fałszywy przyjaciel Polski. Na ich fałszywe umizgi nabierają przede wszystkim Kaczyńskiego który wymusza na Morawieckim nadmierne wspomaganie
  finansowe i militarne wspomaganie Ukrainy. Ukraina w stosunku do Polski nie uczyniła za to żadnego gestu,
  jak chociażby zwrot zbiorów Ossolineum, czy obrazów polskich malarzy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.