Oświadczenie szefa MSWiA ws. ataków na kościoły: „Policja będzie podejmowała zdecydowane działania”

szef MSWiA Mariusz Kamiński/ fot. screen
8

W środę (28.10.2020) szef MSWiA, Mariusz Kamiński, wydał oświadczenie w sprawie ataków na kościoły, do których doszło w ramach protestów aborcjonistek rozjuszonych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą. W niedzielę aktywistki Strajku Kobiet profanowały kościoły i zakłócały Msze Święte. W obronie świątyń stanęli narodowcy.

ZOBACZ: Aborcjonistki profanują kościoły i zakłócają Msze Święte. Straż Marszu Niepodległości ochrania świątynie w Warszawie [WIDEO]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W poniedziałek zaatakowany został kościół św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Agresywny tłum rzucał w obrońców kościoła petardami, kamieniami i butelkami. Policja zachowywała się biernie.

ZOBACZ: Kolejne ataki aborcjonistek na świątynie. Straż Marszu Niepodległości w obronie kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży [RELACJA LIVE]

W dzisiejszym oświadczeniu Mariusz Kamiński zapewnił, że „wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób podobnych aktów agresji i profanacji, podlegająca mi Policja będzie podejmowała zdecydowane działania”. Poinformował też, że w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji. Całe oświadczenie poniżej.

W ostatnich dniach w wielu polskich miastach organizowane są uliczne protesty. Niektórym demonstracjom towarzyszą oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego, polegające na wtargnięciach do kościołów podczas odprawianych nabożeństw, profanacji symboli religijnych, niszczeniu elewacji świątyń czy obrażaniu duchownych i uczestników mszy świętych. Tylko w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami Policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji.

Na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa. Wszystkie takie zdarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy Policji, a sprawcy tych aktów nie pozostają bezkarni. Tylko w związku ze wspomnianymi wyżej wydarzeniami zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach Policja wraz z Prokuraturą prowadzą stosowne postępowania.

Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób podobnych aktów agresji i profanacji, podlegająca mi Policja będzie podejmowała zdecydowane działania. Celem Policji zawsze było i pozostaje zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa wszystkim obywatelom.

W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania. Jeśli ktoś łamie prawo musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa. Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy Policji.

Źródło cytatu: gov.pl

Zobacz też:

Żydzi wsparli protesty aborcjonistek i nie potępili ataków na kościoły. Oświadczenie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hania mówi

  O czym ten człowiek mówi? Widziałam w MN jak policja zabezpieczała Kościół Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

  1. Pis mówi

   Czekam na ostre działanie policji zmierzające do przywrócenia ladu i porzadku publicznego wlacznie z uzyciem gazu, kul gumowych, armatek wodnych. Ci protestujący nic nie osiągną, a obecnie rzad czeka na przesilenie zrobi sie zimno skoncza sie protesty

  2. wilhelm mówi

   Mówi, że będą kary! To chyba jasne!

 2. wilk mówi

  JAK NA RAZIE TO POLICJA GAZUIE DEMONSTRANTOW KTOZY,SA PRZECIWNI ZAMYKANJU ICH FIRM,ROLNIKOW BO ONI IM ZAGRARZAJA,A KOSCIOLY SCHODZA NA DALSZY PLAN

  1. wilhelm mówi

   Nie odwracaj kota ogonem! Gazu używa , w wypadku gdy agresor przekracza prawo!

 3. Jarosław mówi

  Kłamliwy bandyta. Tzw. policja potrafi tylko strzelać i bić Polaków.

 4. finka mówi

  Ocknął się właśnie dzisiaj? w sobotę policja gazowała wolnościowy protest, mogli działać, teraz celowo nie było rozkazów. Pamiętacie jakie larum było, gdy psychicznie chory wybił szybę w gdańskiej synagodze, ile to osobistości składało wyrazy współczucia i oburzenia i ilu było na wiekopomnej imprezie jakim było wstawianie nowej szyby, wystarczy porównać reakcję władzy.

 5. Andrzej mówi

  Niech Państwo zacznie egzekwować obowiązujące prawo
  art. 141 kw
  Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych,
  podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
  art. 145 kw
  Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec,
  podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
  A jeśli policja boi się egzekwować obowiązujące każdego obywatela prawa, to może zastosujmy zatrzymanie obywatelskie, przekazując niezwłocznie zatrzymanych i zmuszając asystującą demonstracjom policje do podjęcia działania. Coś w stylu zastosowanym na Placu Defilad w sobotę, gdzie policja wyprowadzała w tłumu upatrzone osoby. Szło jej to bardzo sprawnie.
  Prawo do takich interwencji dają nam przepisy. Kodeks postępowania karnego w art. 243 par. 1 mówi, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
  Prawo do ujęcia obywatelskiego przysługuje również wobec sprawcy wykroczenia, na podstawie art. 45 par. 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.