[WIDEO] Oświadczenie ambasad RP i Izraela na Ukrainie ws. gloryfikacji ukraińskich polakożerców i nazistów w tym Stepana Bandery

kult Bandery na Ukrainie/ fot. Facebook
1

W sprawie Franciszka i wspólnego oświadczenia ambasady RP i Izraela na Ukrainie.

Posted by Wprawo.pl on Thursday, January 2, 2020

W polityce międzynarodowej nie ma przyjaciół, istnieją zaś wspólne interesy. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Bartosz Cichocki i ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion wydali wspólne oświadczenie ws. gloryfikacji przez naszych wschodnich sąsiadów ukraińskich polakożerców i nazistów: Andrija Melnyka (1890-1964) i Iwana Lypy. Pierwszy kierował skonfliktowanymi z banderowcami szwadronami ludobójców, które trudniły się mordowaniem bezbronnych polskich cywili na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, zaś drugi „zasłynął” z serii publikacji na temat „wyższości ukraińskiej rasy”. W oświadczeniu pojawiła się także wzmianka o Stepanie Banderze, na cześć którego w Nowy Rok Ukraińcy maszerowali w centrum Kijowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Z wielkim zatroskaniem i smutkiem odnotowaliśmy, że władze różnych szczebli Ukrainy, w tym Rada Obwodu Lwowskiego oraz Państwowa Administracja Miasta Kijowa, wciąż celebrują historyczne postaci i wydarzenia, które należy raz na zawsze potępić – czytamy w oświadczeniu.

 

24 grudnia Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę, która zmierza do przeznaczenia środków publicznych w 2020 roku na uczczenie pamięci nazistowskiego kolaboranta Andrija Melnyka, a także ksenofobicznego, antysemickiego i antypolskiego pisarza Iwana Lypy oraz jego syna Jurija Lypy, który jest twórcą rasistowskiej teorii ukraińskiej rasy. Ponadto 1 stycznia Państwowa Administracja Miasta Kijowa wyeksponowała na swoim gmachu baner z wizerunkiem Stepana Bandery.

Pamiętając o naszych niewinnych braciach i siostrach zamordowanych w latach 1939–1945 na okupowanych terytoriach Polski, które obecnie stanowią część Ukrainy, my, Ambasadorowie Polski i Izraela, uważamy, że wynoszenie do chwały osób, które aktywnie promowały czystki etniczne, jest obrazą, która przynosi efekt przeciwny do zamierzonego w walce z antysemityzmem i w procesie pojednania naszych Narodów.

 

Obecnie nasze rządy dokładają najwyższych starań, aby przeciwdziałać kolejnym atakom wobec Żydów, które mają miejsce w różnych krajach, a także aby zapobiec próbom fałszowania historii drugiej wojny światowej.

Dlatego oczekujemy, że także Rada Obwodu Lwowskiego i Państwowa Administracja Miasta Kijowa przyłączą się do dialogu w celu poszukiwania prawdy. Z naszej strony jesteśmy gotowi ułatwiać współpracę z odpowiednimi instytucjami w Izraelu i Polsce, w tym z Yad Vashem i Instytutem Pamięci Narodowej.

Mój komentarz: Mam nadzieję, że wspólne oświadczenie ambasady RP i Izraela na Ukrainie dotrze do sędzi Dominiki Romanowskiej z Wrocławia, która w listopadzie 2019 roku wybełkotała, że delegalizacja wrocławskiego marszu w hołdzie ofiarom ludobójstwa na Wołyniu było słuszne, gdyż padały na nim „hasła ksenofobiczne”, takie jak: „Ukraina hołduje tym, którzy w tak bestialski sposób mordowali naszych przodków, zaś przywoływanie faktów dotyczących ludobójstwa, które Ukraińcy zgotowali Polakom, jest uogólnieniem odnoszącym się do współczesności (CAŁOŚĆ I RELACJA Z ROZPRAWY TUTAJ). Romanowska stwierdziła także wtedy, że hasło „Wielka Polska” jest niestosowne. Ponadto niniejsze oświadczenie winno być kubłem zimnej wody na rozpalone głowy urzędników wrocławskiego magistratu, którzy ws. prawdy o gloryfikacji ludobójców przez Ukraińców składają na mnie zawiadomienia do prokuratury, a w uczelni odsłaniają tablice na cześć duszpasterza zbrodniarzy abp. Andreja Szeptyckiego, o którego sprawie pisałem już cztery lata temu (PRZECZYTAJ).

Obejrzyj, przeczytaj i podaj dalej:

[WIDEO] „Mój braciszek ssał pierś zamordowanej mamy.” Wzruszające wspomnienia i apel świadka rzezi wołyńskiej – Stefania Pasieka

Z Wołynia do komory gazowej. Przejmujące wspomnienia p. Wiesławy Farbiszewskiej, która cudem uniknęła śmierci [WIDEO]

Świadek rzezi wołyńskiej i ofiara pierwszego ataku banderowców – ROMAN STRĄGOWSKI [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Tomasz mówi

    Żaden urzędnik ani pachołek nie ma prawa na zamykanie ust ludzi którzy mówią o tej przykrej historii o ludobójstwie na Wołyniu. Trzeba mówić o tym otwarcie co było i jak się to odbywało oraz kto tym kierował i pamiętać że banderowcy zbrodniarze to nie postacie z Marsa a mieszkańcy obecnej Ukrainy. Obecni mieszkańcy Ukrainy to potomkowie w wielu przypadkach zbrodniarzy ówczesnych banderowców którzy w najlepsze czczą tego bandytę przestępce i zbrodniarza Bamdere.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.