Ostra reakcja ministra Ziobry na kompromis ws. budżetu UE. „Rozporządzenie łamie traktaty europejskie i ograniczy polską suwerenność”

14

Premierzy Polski i Węgier wycofali sprzeciw ws. budżetu UE i pakietu naprawczego, który ma być uzależniony od kwestii tzw. praworządności krajów. We wnioskach ze szczytu napisano, że celem przepisów dotyczących warunkowości jest ochrona unijnego budżetu przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów. Jest też mowa o tym, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu warunkowości. Ponadto Komisja Europejska jest zobowiązania do przygotowania wytycznych, a mechanizm nie może być użyty przed oceną zgodności z unijnym prawem przez Trybunał Sprawiedliwości. Polskie władze nazywają wnioski ze szczytu mechanizmem gwarancyjnym do rozporządzenia uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Wnioski nie są prawnie wiążące, ale politycznie zobowiązujące.

Cały pakiet finansowy czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardów euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym Polska może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Posłowie z ramienia Solidarnej Polski z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro na czele stawiali sprawę jasno: „weto albo śmierć”. Twierdzili, że jeżeli Polska nie zawetuje projektu, utracimy suwerenność i zostaną złamane traktaty europejskie. Swoje zdania nie zmieniają. Dziś (10.12.2020) o godzinie 22 komunikat w tej sprawie opublikował prezes Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro:

Rozporządzenie warunkujące korzystanie z należnego Polsce budżetu Unii Europejskiej od arbitralnej, politycznej i ideologicznej oceny Komisji Europejskiej niestety wejdzie w życie. Wynegocjowane Konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska. Stwierdzał to wielokrotnie w swoim orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rozporządzenie, prawnie obowiązujące, stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności. Pozwoli na ingerowanie Komisji Europejskiej w działalność prezydenta, parlamentu, rządu a nawet samorządów, w niemal każdej dziedzinie. Rozporządzenie łamie też traktaty europejskie.

Wszystkie zagrożenia, o których ostatnio mówili liderzy Zjednoczonej Prawicy, stały się realne, ponieważ rozporządzenie wchodzi w życie bez jakichkolwiek zmian w stosunku do kwestionowanego tekstu.
Decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem. Przed taką decyzją konsekwentnie publiczne przestrzegaliśmy od lipcowego szczytu Rady Europejskiej. Zarząd
Solidarna Polska zbierze się teraz, aby omówić skutki podjętej podczas szczytu decyzji.

Rozporządzenie warunkujące korzystanie z należnego Polsce budżetu Unii Europejskiej od arbitralnej, politycznej i…

Opublikowany przez Zbigniew Ziobro Czwartek, 10 grudnia 2020

Krótki komentarz do sprawy opublikował na Twitterze Jacek Międlar: Morawiecki wycofał się z weta. Miało być „weto albo śmierć”. Jest śmierć. Sytuacja identyczna jak w przypadku noweli ustawy o IPN pierwotnie przygotowanej przez Solidarną Polskę. Posłowie PiS zapewniali, że nie pozwolą, by Żydzi pisali im ustawę. Też nie wytrzymali presji – napisał. Dodajmy, że kilka dni temu  Rada UE włączyła walkę z antysemityzmem do głównego nurtu polityki unijnej. Przypadek?

Przeczytaj:

„Antysemityzm to atak na wartości europejskie”. Rada UE włącza walkę z antysemityzmem do głównego nurtu polityki unijnej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Traktaty europejskie są wyłącznie zbiorem punktów i podpunktów spisanych na papierze. Są jak fasada burdelu kryjąca porażone wenerycznie prostytutki wraz z ich burdelmamą.
  A suwerenność… Suwerenności to my, jako naród jeszcze nie odzyskaliśmy, więc nie ma mowy o jej ograniczaniu.
  Prawdę mówiąc jesteśmy jako naród ubezwłasnowolnieni, zepchnięci do roli pokornego stada wykonawców cudzych poleceń w pracy dla cudzej korzyści.
  To śmieszne trzaskanie szabelką, te pełne buty wystąpienia „patriotów” trwożliwie zerkających a to na Kreml, a to na starozakonnych, a to na przeżuwaczy gumy do żucia, a to na potomków morderców zza Odry zza Buga, zza Olzy…
  W bagnie do jakiego zostaliśmy wepchnięci, tkwimy już nie po pas. Tkwimy po szyję, więc już nawet trzaskanie szabelką jest niemożliwe.
  Historia zatacza kolejne koło. Zapewniam, że będzie bolało. Będzie i to mocniej niż wówczas, kiedy z niebytu odradzała się II Rzeczpospolita i kiedy po dwudziestu latach była zarzynana z aprobatą naszych dzisiejszych „sprzymierzeńców”.

  1. socjalista z Ruchu Narodowego mówi

   No Amerykę odkryłeś.

 2. zyd Mikke komunista z ZMS-u mówi

  Oj to Ziobro zajmuje miejsce zakłamanej Konfederacji? No jak to socjalisci-narodowcy jest?

 3. zyd mikke komunista z ZMS-u mówi

  Sukcesów, jak się okazuje nagle IDOIL Konfederatów na polu sadownictwa, o czy sam Pan Jacek przekonuje, niestety nie ma. A za autorytet narąbią?

 4. hi-fi mówi

  PILNE!!!!
  Cieszcie się, że będzie jeszcze rządził PiS a nie lewica z PO-SLD. Wtedy Pańska strona zostałaby zamknięta a Ruch Narodowy zdelegalizowany. Wyrok na was został przesunięty w czasie. Jak będzie się tak jak dotychczas zachowywać, książki w sejmie prezentować zamiast ustaw.
  Widać, że Francja, Niemcy, Hiszpania, Holandia rządzące przez lewaków niczego was nie nauczyły i nie nauczą.

 5. zyd-komunista Mikke z 1957 roku mówi

  Miller z SLD i Kwaśniewskim wprowadzili Polskę do UE!!!!

 6. zyd komunista z 1957 roku Mikke mówi

  O sukcesie negocjacyjnym duetu Tusk-Lempart w TVN,szechter jude zeitung-w prawo jakos cisza. ha ha ha ha ,

 7. W K mówi

  Kolejne wyroki TSUE będą powodować odbieranie Polsce pieniędzy. Dlatego te ostatnie pieniądze, które teraz do Polski napłyną z UE, należy jak najlepiej przygotować POLEXIT. W przeciwnym razie będzie płacz i lament.

 8. zyd mikke czlonek komunistycznego ZMS-u mówi

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel pracuje pod ogromną presją, aby zapobiec wetowaniu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 i funduszu naprawczego z COVID-19. Ale kompromis, jaki osiągnęła z Węgrami i Polską, jest najgorszym ze wszystkich możliwych na świecie.
  Skoro Soros tak mówi to należy otwierać szampana,czyz nie?

 9. zyd mikke komunista z zms-u mówi

  Idol wszelkiej maści antyislamskich populistów i szabesgojów po obu stronach Atlantyku. Stephen Christopher Yaxley-Lennon, znany jako Tommy Robinson, swoją przygodę z polityką rozpoczął w szeregach nacjonalistycznej Brytyjskiej Partii Narodowej.
  W Polsce różni „narodowcy” popierali swego czasu Tommy’ego, który miał płacić wysoką cenę za krytykę islamu. Krzysztof Bosak pisał po jego aresztowaniu w alarmistycznym tonie: „Tommy Robinson, Anglik który był z nami na Marszu Niepodległości i był twarzą niezależnej internetowej telewizji Rebel Media…
  Reszte doczytajcie na nacjonalista pl. o zaklamaniu Bosaka.

 10. z sieci mówi

  Winnickiego po smierci ojca wychowywal dziadek Leon, „Kresowiak-komunista”. W okresie PRL dziadek byl gminnym sekretarzem PZPR. W domu Winnickich rozmawiano wylacznie po rosyjsku… Robert Winnicki ukonczyl jedynie liceum ogólnoksztalcace w Lubaniu. Od 2004 do 2012 studiowal politologie na Uniwersytecie Wroclawskim, których ostatecznie nie ukonczyl, zabraklo intelektu. „Pracowal” u Giertycha, agenta komunistycznego Opary a obecnie u rusofila Korwina

  1. j-da mówi

   pieprzysz gudłaju

 11. AS mówi

  „,,,,,,,,,,,ograniczy polską suwerenność” – koń by się uśmiał.
  (Nie mam na myśli Giertycha).
  Żeby coś „ograniczyć” to najpierw to coś musiałoby istnieć.
  I jeszcze jedno: rozdzielacie, Państwo, ugrupowania: sld (Kwaśniewski), po(tusk), pis, konfederacja, rozdzielacie też na tych ze Wschodu, z Zachodu, zza Oceanu, z „bliskiego Wschodu” – czy naprawdę nie wiecie że po Rewolucji Angielskiej, Francuskiej, Rosyjskiej, Chińskiej, Meksykańskiej, wojnach domowych USA, Hiszpanii, wojnach światowych mówicie o tym samym plemieniu rozbitym w X wieku przez wojska księcia Świętosława, jako rabusiów z „Jedwabnego Szlaku”.

 12. Flex mówi

  Pan Bankster sprzedaje „fundusz odbudowy” w polskiej części, jako darowane Polsce dobrodziejstwo, które sam załatwił. Zupełnie jakby dalej sprzedawał kredyty klientom swego banku.A załatwił dokładkę 770 mld do obecnego biliona długu i perspektywę bankructwa, gdy światowe stopy % zaczną rosnąć. Nawet w banku gdy bierzecie kredyt, nikt nie każe podpisywać wam zobowiązania, że będziecie się „dobrze prowadzić”, bo jak nie, to bank wstrzyma kolejne transze kredytu. Kaczyński zrobił 3l. temu premierem spolegliwego konformiste, osiągającego sukcesy skwapliwym wykonywaniem poleceń swych mocodawców. Nic dziwnego, że przed „majestatem Angeli padł na kolana i zwiesił głowę. ZZ i SP będą krytykować i kwestionować, ale tylko na pokaz. Póki siedzą we wspólnym portfelu ZP, próba odłączenia się to dla nich samobójstwo. Smutne to, że spory kraj w centrum Europy nie potrafi wybić się na polityczną i gospodarczą niezależność. Ale tak będzie, póki będą nami rządzić tchórze i kunktatorzy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.