Określenie „ukraińscy nacjonaliści” jest niekonstytucyjne! Prezydent Poroszenko zadowolony z wyroku TK

zamordowani przez UPA Polacy jadący pociągiem relacji Bełżec - Lwów/ fot. Wojciech Iwulski
7

Przepisy nowelizacji ustawy o IPN w zakresie użytych pojęć „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są niezgodne z zasadą określoności przepisów prawa i w związku z tym zostały uznane za niekonstytucyjne – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda wskazując, że pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne.

– Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym – powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia TK Andrzej Zielonacki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Ustawa o IPN w ogóle nie precyzuje, czy przez „ukraińskich nacjonalistów” należy rozumieć tylko zorganizowane struktury polityczne lub paramilitarne, których członkowie brali udział w czynach wymierzonych przeciw władzy państwowej oraz ludności cywilnej, czy też każdego, kto utożsamiając się z ideami ukraińskiego ruchu narodowego działał przeciw państwu polskiemu i jego obywatelom w czasie II RP, II wojny światowej i w okresie powojennym – wyjaśnił sędzia Zielonacki.

Sprawę rozpatrywało pięciu sędziów: Julia Przyłębska, Andrzej Zielonacki, Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński.

Z wyroku Trybunału Konstytucyjnego zadowolony jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. – Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją wyrazy dot. „ukraińskich nacjonalistów” i „Małopolski Wschodniej”. Dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę postępowania w TK, i Trybunałowi za orzeczenie. Działamy dalej na rzecz partnerstwa – napisał Poroszenko na Twitterze.

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko oświadczył, że orzeczenie TK to prawne potwierdzenie stanowiska władz Ukrainy. „Ta decyzja zamyka jedną z zasadniczych dla nas kwestii, która w ostatnim czasie wywoływała poważne napięcia w dwustronnych relacjach ukraińsko-polskim. Oczekuję na kontynuację dialogu i rozwiązanie wszystkich problematycznych spraw między naszymi państwami, które narastały od dziesięcioleci” – napisał Rozenko na Facebooku.

Nasz komentarz: I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o obronę dobrego imienia Polski i Polaków poprzez nowelizację ustawy o IPN. Najpierw wykastrowano ją pod żydowskie dyktando wyrzucając zapis dotyczący karania za przypisywanie Polsce zbrodni III Rzeszy. Teraz wyleciał przepis umożliwiający karanie za negowanie przeprowadzonego przez Ukraińców ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Taki prezent od PiS dla Ukrainy w Roku Bandery. Ręce opadają.

Źródło informacji i cytatów: pap, rmf24.pl, twitter

Przeczytaj też:

Winnicki, Kukiz i Smarzowski na ukraińskiej liście proskrypcyjnej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. PolishPolackski mówi

  To jeszcze Polska, czy już w 100% okupowany teren, gdzie każdy może się na Polskę i Polaków wysrać, a usłużne lokaje jeszcze językiem odbyt srającemu, z mlaskaniem z rozkoszy, wyczyszczą?

  Przepraszam za obrzydliwość, ale TAK właśnie mi się kojarzy to, co polskojęzyczni lokaje, dla jaj zwani rządem Polski, wyprawiają od jakiegoś czasu.

 2. Henryk mówi

  Prezydent Andrzej Duda tutaj nawet nie ma czego komentować tej władzy już dziękujemy, jeszcze tak z 8 lat rządów dobrej zmiany + Duda na dodatkową kadencję i mam oficjalnie POLIN.

 3. marju73 mówi

  Precyzyjniejsze określenia to mordercy banderowscy i żydoPOLIN.

 4. Rafał mówi

  Nic nie wspomnieli o ukraińskich szowinistach. Jak pani Przyłębska i spółka nie wiedzą co to Małopolska Wschodnia, to mapy z tamtego okresu są dostępne. A poza tym, choćby wszystkie trybunały zakazały ti i tak Polacy zapamiętają, ubiorą w pieśni i wiersze. Historia nie jest do przegłosowywania, historia jest do badania i odkrywania. Polacy są pamiętliwe, tak jak Persowie.

 5. Spostrzegawczy mówi

  Polska jest nieprzerwanie od 1939 roku pod okupacją internacjonalistycznych Żydów. Najwyższy czas zerwać kajdany. Jak Polacy nie opamietaja się i nie wybiorą Grzegorza Brauna, Ruchu Narodowego i innych patriotów, katolików w nadchodzących wyborach to popełnia harakiri.

 6. Włościanka mówi

  Duda ma rację; nacjonalista nie równa się sadystyczny morderca. Ja jestem nacjonalistką i nie mam ochoty krzywdzić kogokolwiek. Nacjonalista po prostu dba o swoją nację. Polaków mordowali banderowscy sadystyczni ludobójcy. Dlaczego nie piętnuje się prowodyrów i winnych? Nie wyjaśnia się tamtych zbrodni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.