Odszkodowania za ekshumację ofiar katastrofy smoleńskiej

szczątki TU-154/fot. youtube
4

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w związku ze skargą Ewy Solskiej i Małgorzaty Rybickiej, które sprzeciwiały się ekshumacji swoich mężów, będących ofiarami katastrofy smoleńskiej. ETPCz uznał, że przeprowadzenie ekshumacji naruszyło artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczący prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Trybunał orzekł, że Polska ma zapłacić każdej ze skarżących 16 tys. euro odszkodowania.

ETPCz uznał, że skarżące zostały pozbawione minimalnego stopnia ochrony prawnej, do którego były uprawnione. Dlatego ingerencja w ich prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego nie była „zgodna z prawem”, ponieważ prawo nie zapewniało odpowiednich zabezpieczeń przed arbitralnością.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyrok wydała jednomyślnie izba złożona z siedmiu sędziów. Byli to: przewodniczący Linos-Alexandre Sicilianos (Grecja), Alesz Pejchal (Republika Czeska), Krzysztof Wojtyczek (Polska), Ksenija Turković (Chorwacja), Pauliine Koskelo (Finlandia), Tim Eicke (Wielka Brytania), Jovan Ilievski (Macedonia).

Decyzja prokuratury o ekshumacjach spotkała się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień w sprawie ekshumacji. Prokuratura stała na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. W konsekwencji zażalenia zostały uznane za niedopuszczalne.

Część rodzin ofiar odwołała się od decyzji prokuratury do Sądu Okręgowego w Warszawie. Postępowanie w tej sprawie trwa. W kwietniu 2017 Ewa Solska i Małgorzata Rybicka złożyły skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Do wyroku ETPCz odniósł się Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. „Nie traktuję tego rozstrzygnięcia jako porażki prokuratury, ponieważ prokuratura robiła to, co do niej należy, przynajmniej ta prokuratura, która jest w okresie, kiedy ja jestem Prokuratorem Generalnym” – wskazał.

„Można to orzeczenie interpretować jako porażkę prokuratury w okresie, kiedy rządziła PO. Wtedy prokuratura nie wywiązała się ze swoich zadań, które nakłada na nią ustawa. Bowiem Kodeks postępowania karnego nie daje możliwości wyboru, ale nakazuje w sposób bezwzględny, w każdym wypadku, kiedy dochodzi do zdarzenia mogącego być przestępstwem, przeprowadzić sekcję zwłok osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu” – zaznaczył minister Ziobro.

Źródło informacji: pap

Obejrzyj:

„Mgła” – wstrząsający film dokumentalny o Katastrofie Smoleńskiej

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. klamcy ! hipokryci !! mówi

    szczyty jewropejskie !! Polska prowadzca przyczyny katastrofy Smoleńskiej nie moze otwierać zalutowanych trumien przez zaprzancow !! ale sie mieszają !! we wszystko !!! kto tym zacharom dal takie prawo ?!

  2. MSW mówi

    No i co dały Ziobrze te ekshumacje oprócz racji, że PO zaniedbała śledztwo? Ani Ewa Kopacz ani tym bardziej Donald Tusk nawet teoretycznie nie stanęli przed Trybunałem Stanu. Sąd ukarał jakieś płotki z BOR-u. Bo na poziomie ministerstwa to nikt nie beknął.
    Ziobro może być dumny, że poratował jeszcze rodziny zmarłych groszem państwowym, bo innego niż ten, pożytku z ekshumacji nie ma.

  3. xar mówi

    Na trupach można się dorobić. Smoleńsk = skarbonka bez dna.

  4. Ilona mówi

    Niech POlszewicy zapłacą z tego, co nakradli. Inaczej jest to kolejna grabież na narodzie Polskim. Polacy nie powinni się na to godzić. Ja mam płacić PISowskim zdrajcom narodu polskiego, za to, że oni nie mogą i nie chcą dopaść odpowiedzialnych za cała aferę? Coś tu jest kurcze nie tak. WSZYSTKO.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.