J. Międlar: Wielgus i urzędnicy mogą mieć kłopoty! W odpowiedzi na moją interwencję prokuratura wszczęła śledztwo!

Joanna Scheuring-Wielgus i Piotr Wielgus / Fot. Facebook/Piotr Wielgus
10

Wraca sprawa rewitalizacji śródmieścia we Włocławku, a konkretnie projektu, który został przygotowany przez spółkę Piotra Wielgusa, męża posłanki, która już powoli odchodzi w polityczny niebyt. W ubiegłym roku, informowałem Państwa o projekcie rewitalizacji Włocławka, którym w wątpliwych okolicznościach zajęła się spółka (Pracownia Zrównoważonego Rozwoju Consulting) do niedawna wpływowej w regionie posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Wielgus i jego kompani na realizację swoich pomysłów otrzymali niemal 350 tysięcy złotych. W związku z projektem, który dziwnym trafem ma przygotować mało doświadczona spółka męża wpływowej posłanki, rodziło się mnóstwo wątpliwości. Po nagłośnieniu sprawy, złożyłem zawiadomienie do prokuratury. Jako świadek, byłem przesłuchiwany w sprawie niemal dwie godziny, aż ostatecznie, po wyłączeniu ze śledztwa Prokuratury w Toruniu oraz Włocławku (z obawy przed mataczeniem), Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu wszczęła śledztwo. Jak czytam w przesłanym do mnie piśmie, śledztwo wszczęto m.in. w sprawie niedopełnienia obowiązków w okresie od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 r. przez osobę zobowiązaną w Urzędzie Miasta Włocławek do zajmowania się sprawami majątkowymi poprzez zlecenie PZR Consulting sp. z o.o. w Toruniu przygotowania planu rewitalizacji śródmieścia Włocławka na kwotę 332,1 tys. złotych i wyrządzeniu tym znacznej szkody majątkowej, tj. o czyn z art. 296 § 1 kk in., za co może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Początkiem września 2017 roku w Urzędzie Miasta Włocławka odbyło się spotkanie otwarte dla mieszkańców miasta. Na spotkanie przybyło 50 osób: 10 fachowców z Torunia, 15 urzędników, a reszta to fani prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego. Podczas spotkania głos zabrał Paweł Kołacz, pracownik PZR Consulting sp. z o.o. i zaprezentował projekt rewitalizacji śródmieścia Włocławka, który śmiało można go porównać do projektu rewitalizacji Białegostoku, który w 2006 zaprezentował kandydat na prezydenta miasta Krzysztof Kononowicz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Uważamy, że wszystkie ulice w śródmieściu należy zmienićmówił Kołacz.

Kołacz mówił o potrzebie stawianie ławeczek na terenie śródmieścia, ale – jak podkreślał – nie byłyby to zwykłe ławeczki.

Istnieje potrzeba stworzenia stałych miejsc do siedzenia. Wielu i różnorodnych. W cieniu, dla dorosłych, dla dzieci, dla dużych… Dla seniorów ławka musi być wyższa czy niższa? Wyższa, oczywiście. Senior nie usiądzie na ławce, która pasuje dziecku. Muszą być dwie odrębne ławki – pytał przedstawiciel firmy małżonka Joanny Scheuring-Wielgus.

Zaproponował również by w mieście postawić Centrum Kultury Romskiej, skupić się na „filozofii tańczenia i leżenia”, mieszkańców uczyć spacerowania, organizować festiwale parasolek, a z placu Wolności uczynić park Wolności, czyli w centrum miasta posadzić 500 wielkich drzew. Zaproponował również, by w centrum Włocławka skonstruować tzw. poldery wodne, takie jak Chińczycy budują na polach ryżowych po to, żeby zatrzymać wodę i regulować gospodarkę wodną. Z jednej strony Kołacz mówił o mieście przyjaznym dla przedsiębiorców, a z drugiej twierdził, że ze śródmieścia należy pozbyć się samochodów. Jak pogodzić jedno z drugim? Biorąc pod uwagę chaos i idiotyczne pomysły rodem z godziny wychowawczej w „ogólniaku”, można mieć jedynie nadzieję, że projekt wart niemal 350 tysięcy złotych nie zostanie zrealizowany. Jednak pieniądze najwyraźniej zostały wyrzucone w błoto, bo na włocławskim śródmieściu o żadnej rewitalizacji ani widu ani słychu.

Ponadto, z moich informacji wynika, że projekt rewitalizacji śródmieścia Włocławka leży w szufladzie od dobrych 7 lat. Skąd zatem pomysł, by kilkaset tysięcy złotych znów wyrzucić w błoto, a nowy realizację projektu zlecić firmie męża wpływowej posłanki? A może chodzi tutaj o jakiś nieczysty polityczny deal, co tłumaczę w poprzedniej publikacji na ten temat?

PRZECZYTAJ: Lobbing Scheuring-Wielgus czy czysty przypadek? Firma jej męża w „nowoczesny” sposób przytula 350 tys. zł za projekt rewitalizacji miasta

Prokuratura w Grudziądzu prowadzi śledztwo ws. projektu spółki Wielgusa. Czy zakończeniem śledztwa będzie postawienie włocławskim urzędnikom i Piotrowi Wielgusowi, aktu oskarżenia? Czy okaże się, że w sprawie maczała swoje łapska Scheuring-Wielgus, która powoli odchodzi w polityczny niebyt. A może to będzie ostatnia sprawa, w związku z którą, Polska o niej usłyszy? Czas pokaże. Niech sprawiedliwości stanie się zadość.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ... mówi

  Rewitalizacja, to innymi słowy ożywienie.
  A więc, już sam ten artykuł dowodzi, że ten projekt jest skuteczny,
  ożywiając ten temat choćby tu.
  A czerpiący zysk z tego artykułu, jest beneficjentem tego projektu…podejrzane.

  1. max mówi

   A któż to tak skwapliwie odpowiedział ? PZR Consulting sp. z o.o czy UMW ? Bronimy się kąsając delikatnie ? :-)))

 2. g8 mówi

  Ciekawe gdzie oni te 500 drzew posadzili.. może w lesie ? 🙂

 3. MSW mówi

  Ja bym posadził tego Kołacza na takiej słusznej ławeczce z gwozdziami ostrą stroną do góry, szybko wycofałby się z pomysłu zmiany wszystkich ulic. Tylko zmiana samorządu i prezydenta Włocławka może wyeliminować rozkradanie i niegospodarność w Urzędzie Miasta. Trzeba zagłosować na kandydatów KWW Macieja Maciaka i na niego samego jako Prezydenta Miasta.

 4. Adam Nussbaum mówi

  Kolejny przykład prawdziwości przysłowia że okazja czyni złodzieja. To przyczynek by na poważnie zająć się mechanizmem kontroli wszelkiej władzy w postaci możliwości cofnięcia mandatu nieuczciwemu urzędnikowi. Być może trzeba też uświadomić ludziom o istnieniu (zatem i możliwości zastosowania) ,,narzędzi” kontroli.

 5. rychu mówi

  Nie zgadzam sie ze stwierdzenie ze okazja czyni złodzieja Ja uwazam ze złodziej zawsze znajdzie okazje.

 6. Antoni Maciar mówi

  Jednym słowem, mąż Szajbus-Pierdus, lewak amator ławeczek, zwolennik cygańskiej kultury tańczenia pomiędzy drzewkami, to niezły anarcho-kapitalista. Taki cwaniaczek za nasze podatników pieniądze. Lewico umrzyj raz na zawsze w swym zgównoważonym rozwoju, czy jak to tam nowomowa Morawieckiego leci.

 7. Tom mówi

  Załóżmy się,że nikt nikomu nic nie zrobi??? Wiem to na 1000%.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.