Od 4 maja drugi etap luzowania restrykcji epidemicznych. Szumowski apeluje ws. maseczek [WIDEO]

premier Mateusz Morawiecki/ fot. screen
9

W środę (29.04.2020) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili zasady drugiego etapu luzowania restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od 4 maja otwarte zostają hotele i miejsca hotelowe, galerie handlowe (1os/15m2), biblioteki, muzea i galerie sztuki. Przywraca się zabiegi rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą działać żłobki i przedszkola, ale w reżimie sanitarnym. Decyzję o ich otwarciu podejmą organy założycielskie.

– Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia. Trzymajmy się tych zasad – powiedział premier Morawiecki i zaapelował o dyscyplinę społeczną. Zapowiedział, że może się zdarzyć, że czasem trzeba będzie zrobić krok wstecz w luzowaniu restrykcji, ponieważ taki jest charakter tego wirusa. Poinformował, że kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu dwutygodniowym.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Minister Szumowski powiedział, że obecnie więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniu.- Podejmujemy działania by zwiększyć liczbę testów. Chcemy testować personel w DPS-ach czy ZOL-ach, osoby, które są w kwarantannie. Chcemy też zaproponować rozwiązanie, które polega na systemie pracy: tydzień w pracy, tydzień w domu – mówił Szumowski.

Minister zaapelował o rozsądne zachowanie podczas majówki oraz o noszenie maseczek. – Wczoraj jechałem do pracy rowerem. I widziałem, że ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie ma maski w ogóle, albo ma zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga. To nie jest pokazanie, jaki jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zarazić innych. To objaw egoizmu. Dlatego proszę i apeluję: w przestrzeni publicznej zakładajmy te maski, nośmy je, żeby chronić innych – powiedział.

Źródło informacji: Twitter, Facebook

Absurd! Gowin domaga się powołania pełnomocnika rządu ds. walki z Covid-19. W randze wicepremiera!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Oihf mówi

  Szumowski ty chu… Zobaczysz jak cie rozliczymy gdy przejmiemy wladze. Za te swoje masonskie gierki i debilna koronaswirusowa histerie BEKNIESZ!

 2. Michał mówi

  Dokladnie, jeszcze swiadomie wprowadza opinie pibliczna w blad! Nie kazdy i nie wszedzie musi nosic maseczke – min. Z przyczyn zdrowotnych nie trzeba i to bez zaswiadczenia! – patrz dziennik ustaw rozporzadzenie z 19.04.2020

  1. Ma mówi

   Szumowski ssij pałe…

 3. marju73 mówi

  Ad. 1
  Tym razem grubej kreski nie będzie dla zbrodniarzy i polskojęzycznych przybłędów.

 4. benedykt mówi

  Ta kanalia DOSKONALE wie, że zakładanie tzw. maseczek nie daje żadnego zabezpieczenia przy tym wyimaginowanym „wirusie” a jedynie zwiększa ryzyko komplikacji zdrowotnych wobec człowieka noszącego tę żałosną maskaradę (ryzyko to jest szczególnie poważne w odniesieniu do osób starszych przy jednocześnie stale rosnących temperaturach zewnętrznych). Komu temat nie obcy, ten rozumie w czym rzecz. Ale jeżeli „przy okazji” oszukańczy ZUS pozbędzie się „zbędnego balastu” ludzi już bezproduktywnych to pewnie wówczas ten sam „minister zdrowia” wielkiego problemu widzieć wcale nie będzie..

 5. Bob mówi

  Cały ten tzw rząd WON !!! Rozliczymy was ..uje. Czołem Wielkiej Polsce !

 6. Miro mówi

  Spodobał się totalitaryzm rządzącym i żal odpuszczać,przecież zastraszonym motłochem jest łatwiej rządzić

 7. George mówi

  Ciekawe ile kontenerów maseczek sprowadził Szumowski? Pewnie boi się, że jak ludzie zaczną lekceważyć jego „zalecenia”, zostanie z towarem.

 8. Republikanin mówi

  Żona jest lekarzem i powiedziała, że długotrwałe noszenie takich maseczek, bez ich sterylizacji lub przynajmniej regularnego prania grozi zapaleniem płuc. Więc w jesieni będziemy epidemię zapaleń płuc, a minister tylko na to czeka, zaraz ogłosi że to od wirusa, znowu wszystkich pozamyka i wprowadzi dobrowolne szczepienia. Bez szczepienia nie będzie można ani podróżować, ani pracować, opiekować się innymi członkami rodziny, pójść do kina, na siłownię itp. itd. Polacy rzucą się do punktów szczepień i jeszcze ochoczo za nie zapłacą z własnych kieszeni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.