Obłęd! Rada Języka Polskiego odradza używanie słowa Murzyn: „Jest obarczone bagażem negatywnych konotacji”

fot. pixabay
49

Rada Języka Polskiego oficjalnie zaakceptowała opinię dr. hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, odradzającego używanie słowa Murzyn w przestrzeni publicznej. Według Łazińskiego określenie to jest obecnie „niewątpliwie obarczone bagażem negatywnych konotacji”.

– Osoby, które używały słowa »Murzyn« w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, nie mają w żadnym razie powodu do wyrzutów sumienia. Jednak słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej. Dziś słowo »Murzyn« jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne – czytamy w opinii.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Łaziński nie zaleca używania określenia „Murzyn” inaczej niż na prawach historycznego cytatu. – Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły – pisze językoznawca. Jednocześnie odradza poprawianie „wszystkich i w każdej sytuacji”, ponieważ „osoby przyzwyczajone do języka sprzed lat będą dalej używać (…) w rozmowach prywatnych w przekonaniu, że słowo to jest neutralne”.

– Warto uszanować wrażliwość odbiorców. Nasi sąsiedzi o czarnej skórze wolą być nazywani ze względu na konkretną narodowość (np. Senegalczyk, Nigeryjczyk), wolą być Afrykanami, czarnoskórymi, ciemnoskórymi lub po prostu czarnymi (choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu konotacje przymiotnika czarny w odniesieniu do człowieka czarnoskórego były gorsze niż rzeczownika Murzyn) – stwierdził dr Łaziński.

Chociaż rekomendacja Rady Języka Polskiego nie jest równoznaczna z zakazem, można się spodziewać, ze zostanie wykorzystana przez środowiska lewicowo-liberalne do ataku na „polskich faszystów”. Niedługo może okazać się, że dzieciom nie wolno czytać „W pustyni i w puszczy” i „Murzynka Bambo”. W USA film „Przeminęło z wiatrem” już został zdjęty z ekranów jako rasistowski. Jaki los czeka film „Vabank”?

Źródło cytatów: wirtualnemedia.pl, Twitter

Zobacz też:

Murzyńskie prawo do kołtuna. Po gender i LGBT zaczęła się lewacka debata o „kulturowym przywłaszczeniu”

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. YWANDA mówi

  Abel i Kain, A=1 a BL=Pan w St. Testamencie i nazwa Morze Czarne bo tzw ludy morza ktore atakowaly Egipt, Europe.. byli murzynami a nie Wikingami co sie chce nam wmowic bo morske men po norwesku znaczy okrutni barbarzyncy. Do dzis albinosci sa zabijani i zjadani jako lek.. a tal mud glosci; stajesz sie tym co jesz ! Kanibal to od Kaina co zjadal BL= bialych .. Murzyni nie zdobyli Egiptu z morza a inwazja ladem. Groby pobielane to wlasnie Kaini; kein(D)= zaden… b-zydki… Psu-braty nie chca by wyszlo na JaW dlaczego tak nas nienawidza; vit hud(S)=biala skora.. oni zwa sie Yi-hud, Yi(Chiny)=1… chod-chodzic.. vita(Lacina)=zywot. Te przybledy otworzyly granice na inwazje by tylko oni byli BL ! Czarne podniebienie= ryje z profilu, czar(GB)=car a czarni to od czar ni(Chiny)=wy.. brani ! Pod T-Woja obrone.. bo rekami murzynow i…. chca nas XXX jako Amalek= mlecznych ludzi !

  1. Poszkodowany_Afropolak mówi

   Murzynka „Bambo” napisał Żyd. Żądam w związku z tym by rabin Szuldrich przeprosił za tego rasistowskiego poetę z narodu panów oraz by Izrael wypłacił sowite miliardowe odszkodowanie wszystkim Afropolakom za lata upokorzeń za ten rasistowsko-nazistowski wiersz.

  2. pol mówi

   brawo! trafione w dziesiątkę !

 2. Zbigniew mówi

  A czy wolno uzywac slowa „Glupek” – tyle ich teraz sie namnozylo – np profesor a glupek? Slawny Uniwersytet Warszawski produkuje glupkow, masowo – co rok wylaza cale stada glupkow.

  „Czlowieku o czarnym kolorze skory gdzie lazisz?”

  I dalej.

  Czy wolno mowic obrzezany glupek o nijakim kolorze skory?

  1. Matka mówi

   „Czy wolno mowic obrzezany glupek o nijakim kolorze skory?”

   Zbysiu, wszystko ci się z penisem bez napletka kojarzy?

 3. Hammurabi mówi

  Panie „językoznawco”.
  Murzyn to murzyn. Nic tego nie zmieni. Przyjdzie czas, kiedy pańscy protegowani tak dadzą popalić takim jak pan dobrodziejom, że wrócicie do pogardliwego „czarnucha”.
  A negatywne konotacje… Cóż, trudno o pozytywne w kontekście zachowania przybyszy z Afryki na kontynent europejski. Może tak dla równowagi pan „językoznawca” wyjedzie na zachód kontynentu i zapozna się empirycznie ze zdolnościami swoich Senegalczyków, Nigeryjczyków, Algierczyków, Libijczyków czy Sudańczyków?
  Albo jeszcze lepiej niech pan „językoznawca” wyruszy za ocean i sprawdzi jakimi gołąbkami pokoju są jego przyjaciele z ruchu „Black Lives Matter” i jak są postrzegani przez większość ludzi.
  Nazwa „murzyn” była również kiedyś w Polsce określeniem pracownika najmującego się do niewdzięcznej roboty, lub odwalającego robotę za kogoś. I dziś, nie ma nic wspólnego z rasizmem. Następuje zmiana skojarzenia i wydźwięku, owszem. To raczej określenie wałkonia, lenia i obiboka.

 4. BP mówi

  „przeminęło z wiatrem” i tak będzie moim ulubionym filmem

 5. ziemianka mówi

  każdy czas wyłania innych głupków

 6. baca mówi

  Poprawność polityczna czy powikłania pocovidowe??? Najlepiej mówić ” czarnuch” tak jak to mówią amerykańscy towarzysze…

 7. z-k mówi

  To tylko oznacza, że utytułowany profesor może być kompletnym idiotą byle dostosowywał się do obowiązującej mądrości etapu. To oznacza też byśmy ową radę natychmiast rozwiązali i nie marnowali na nią pieniędzy

 8. Boguslaw mówi

  Ludzie, czemu w ogole mielibysmy sie tym wszystkim zajmowac/ przejmowac!
  Lewakami nie warto sie kompletnie zajmowac!
  Jeszcze troche i nic po tym nie zostanie!
  Zajmijmy sie za to ISTOTNYMI sprawami, nie takim badziewiem!
  Poprawnosc polityczna= hucpa dla idiotow, ktorzy CHCA; sie nia zajmowac!!

 9. Marcin Malik mówi

  Na na swoim koncie Facebook wytłumaczyłem dlaczego używanie słowa 'czarnuch’ też jest w porządku. Niedługo opublikuję większy rozdział na temat nazewnictwa murzynów. Kilka z nich z angielskiego to: negroid, negro, negro people, blacks oraz niggers. Na prawdę, to jest ok, ale marksiści jak widać walczą z językiem polskim, i z angielskim. Dodam, że w czarnym getcie najpopularniejszym słowem jest właśnie słowo 'CZARNUCH’.

 10. wies mówi

  a u nas sie mowi o nich warszawiacy

 11. Alek mówi

  Koszerna rada języka polinskiego. Mogą sobie radzić, ale co murzyn to murzyn. Obraźliwie to czarnych. A murzyn to bardzo spoko, podobnie jak żyd lub żydek.

 12. SzarakiZrobilyAzjatow mówi

  iq murzynow jest porazajace wieksozosc nie moze nawet dobic do 90ki przewaznie naja miedzy 60 a 80, moga tylko byc najwyzej kierowcami, juz nie mowiac o ogromnej ich agresji, a nasze nastolatki sadzaja sie na czarnych palach i mysla ze wyjdzie blondynka z niebieskimi oczami… a wychodzi pol czarny pol inteligent ktorego nikt pozniej nie chce

  1. Tolek mówi

   Przestań bredzić rasistowski przygłupie

 13. Flex mówi

  Co w zamian ci mędrcy polonistyczni proponują na określenie rdzennych mieszkańców Afryki? afroafrykanie? Bo afrykanie dotyczy wszystkich mieszkańców, a afrykanerzy z kolei tylko białych w RPA.Skoro zproblemem murzyńskim Rada już sobie poradziła to proponuje by nie popadła w marazm intelektualny zając się np. potomkami Czyngis -chana zwanymi za przeproszeniem Mongołami! W dalszej kolejności może wziąć się za nabierające pejoratywnych skojarzeń, stające się synonimem innego zakazanego słowa, słowo Eskimos! By nie być posądzaną tylko o zubażanie polskiej mowy, Rada pewnie zajmie się propagowaniem w przestrzeni publicznej, literaturze i sztuce tak słusznych społecznie, kwiecistych i pięknych wyrażeń jak wyp_ć czy j_ć. Statystyka i jej prawa są jednak nieubłagane. Procent idiotów wśród ludzi z tytułami prof. nie odbiega znacząco od całego przekroju społecznego, a w niektórych dziedzinach nawet go wyraźnie przewyższa! Od nieróbstwa za pieniądze podatników wszystkim się w d_ch poprzewracało. Cała nadzieja w chińskich testach covidowych;) !

 14. Zbigniew mówi

  Za co mu dali tytul – chyba nie za to ze jest glupi?

  Chociaz u zydkow wszystko jest mozliwe.

 15. W K mówi

  Skoro Murzyn przestał być Murzynem, to kim teraz jest Murzyn?

  1. Zbigniew mówi

   W Nowym Ladzie, po depopulacji nie bedzie murzyna.

 16. Buran mówi

  Co jeszcze wymyślą te utytułowane głupki ślepo zapatrzone w narzucaną nam „poprawność”???🤑 🤣

 17. mario mówi

  Murzyn,czarnuch,asfalt, to normalne określenia używane w przestrzeni publicznej i żaden prof. czy Dr. nie będzie mi narzucał jak mam nazywać tych nierobów i brudasów określających siebie mianem „ludzi”.A może w/w „naukowiec” lubi robić czarnuchom loda i stąd ta nadwrażliwość?

  1. Marcin Malik mówi

   Mario; chyba nie chciałeś obrazić moich wspaniałych czarnych przyjaciół? Bardzo ich kocham, gdyż są tak pracowici i pokojowo nastawieni do białych. Proszę nie obrażaj ich, bo zabraknie nam lekarzy i inżynierów.

  2. Tolek mówi

   Przestań bredzić rasistowski przygłupie.

  3. fruktoza ci w... mówi

   zamknij ryj lewacki popapruchu – g wiesz w d byłeś ch widziałeś a się wypowiadasz
   sprawdź sobie jaki odsetek czarnuchów mieszka chociażby w usa i ilu z nich pierdzi w więzieniach
   wyjedź na chwilę ze swojej pipidówy chociażby do goerlitz i przespaceruj się wieczorem po dzielnicy ciapsów
   bawią mnie takie szmaty-teoretycy jak ty

  4. Tolek mówi

   A ty, skończony idioto, myślisz, że to kolor skóry decyduje o skłonnościach przestępczych???? Weź się doucz, poczytaj, bo kretyna tylko z siebie robisz xD

  5. Matka mówi

   A w Wielkiej Brytanii największa grupa więźniów – obcokrajowców to Polacy. Jak to skomentujesz, amebo:)?

  6. PPP mówi

   jak ten chory na łeb norweski polityk, zgwałcony we własnym domu . potem płakał ze jego gwałciciela deportują… zwyrodniały, zdegenerowany zachodniolewacki ludek – już na wykończeniu. za 50 lat biały na ”zachodzie” będzie niczym – na własne życzenie

  7. Tolek mówi

   Normalne chyb w kloace jakiej żyjesz.

  8. Matka mówi

   Pisanie o innych ludziach w ten sposób (brudasy, nie-ludzie, czarnuchy) jest nie tylko wyjątkowo obrzydliwe, ale i karalne. Jakim trzeba być zakompleksionym gnojem, żeby coś takiego robić, co? A te fiksacje na punkcie robienia loda to często masz? Lubisz?

  9. fruktoza ci w... mówi

   ”karalne”? coś ci się idiotko pomerdało (nie pierwszy już raz zresztą) – tu jest Polska a nie zachodniolewacka komuna i cenzura

  10. Tolek mówi

   A chcesz się gamoniu przekonać?;Zajrzyj na stronę omzrik i zobacz ilu takich kozaków tłumaczy się przed prokuratorem z „wolności słowa”

  11. Hammurabi mówi

   No OMZRiK to ja bym się raczej nie „podpierał”, bo smród się za tym „ośrodkiem” ciągnie jak za nieszczelnym wozem asenizacyjnym. Każdy kij ma dwa końce a dotacje to jeszcze nie wszystko.

  12. Matka mówi

   Art. 257 Kodeksu Karnego, głupi ćwoku. Chcesz się przekonać, jak działa?

  13. Hammurabi mówi

   A – przepraszam – artykuł ten obejmuje znieważanie wszystkich polskich obywateli czy jednak działa wybiórczo i uznaniowo? Jakoś niewiele się dzieje w sprawach znieważania Polaków we własnym kraju przez mniejszości. Twoi protegowani dopuszczają się nawet czynnych napaści (choćby przykład z furgonetką Fundacji Pro-Prawo do Życia) niszczenia mienia. I co?
   Straszysz KK a rzeczywistość skrzeczy.
   Rozsądź proszę w swej mądrości sprawę niejakiej Mai Wojdyło z Gdańska którą kierowca furgonetki w obronie własnej i mienia, potraktował gazem pieprzowym ale w „obie strony”. Komu „prawa odmówisz” a kogo poprzesz?
   Zanim wydasz wyrok, pomyśl, że możesz kiedyś stanąć na miejscu owego kierowcy (bo o wandalizm Cię nie podejrzewam)

  14. Matka mówi

   A czytać po polsku umiesz, „polski obywatelu”, czy jednak jest jakaś trudność w zrozumieniu treści art. 257 KK? On mówi o znieważaniu grupy ludności lub kogoś np. ze względu na narodowość. Jak już się urwałeś z choinki z komentarzem o napadach na furgonetki, czy psikanie w kogoś gazem pieprzowym, to korzystając z tej znajomości języka polskiego, znajdź sobie inny odpowiedni przepis.

 18. Zbigniew mówi

  stnieją wypowiedzi bardziej i mniej znaczących Żydów – Morgenthau, Coudenhove-Kalergi, Freud, czy głośne w ostatnich latach wypowiedzi niejakiej Barbary Spectre i Noela Ignatieva, dostępne w internecie, w których wprost mówią o konieczności zniszczenia białej rasy jako jedynego realnego konkurenta Żydów do władzy nad światem lub o konieczności kolonizowania państw należących do białych ludzi za pomocą masowej imigracji przedstawicieli innych ras.

  1. Marcin Malik mówi

   Otwarcie ujawnimy swoją tożsamość wśród ras Azji i Afryki. Stwierdzam z pewnością że obecnie rodzi się ostatnie pokolenie Białych dzieci a nasza Komisja Kontroli będzie „w interesie pokoju” unicestwiała międzyrasowe napięcia. Zakażemy Białym rozmnażania się z Białymi i wykorzenimy wszelkie religie aby nasza była górą. Białe kobiety muszą współżyć z przedstawicielami ciemnych ras, biali mężczyźni z czarnymi kobietami. Wówczas Biała rasa wymrze, dlatego że po wymieszaniu się Białych z czarnymi będzie to koniec Białej rasy a nasz najgroźniejszy wróg zostanie tylko wspomnieniem. Zaczniemy wówczas 10.000 erę pokoju i dobrobytu, Pakt Judaizmu, i nasza rasa będzie rządziła niepodzielnie nad światem. Nasza wspaniała inteligencja z łatwością umożliwi nam kontrolę nad ciemnymi rasami.

   Rabin Emmanuel Rabinovich 1952

  2. PPP mówi

   Zaczyna się i w Polsce. Neonazikomuchy w natarciu. Nie będziesz mi, śmieciu pseudoprofesorski, mówił co mam mówić. MURZYN, i koniec.
   Jakiś czas temu straciłem szacunek dla miodka, kiedy to wyskoczył ze swoimi nowakami. Gdybym miał tak na nazwisko przeflancowałbym mniodkowi facjatę.

  3. PPP mówi

   jakbym słyszał hitlera

  4. Zbigniew mówi

   Chyba im chodzi o to, ze biali nie godza sie na rozwarstwienie na stale elity i reszte, co funkcjonuje u nich znakomicie i przeniesli to na grunt rosyjski, jako bolszewicy – to sa ich tradycje, makabryczne tradycje vide Chazarowie w USA

  5. Matka mówi

   Jakiś wyjątkowo trefny spiryt, czy nawet denaturat lub inne borygo musiało wczoraj być, co Zbysiu?

  6. Zbigniew mówi

   Zamknij sie szmato.

  7. Matka mówi

   Tak to, zapity menelu, możesz do swojej matki mówić.

  8. fruktoza ci w... mówi

   do twojej, pedale

  9. Matka mówi

   A pedał to akurat, z tego co słyszałam, twój tata. „Mama” zresztą też.

 19. anonim mówi

  Te dyskusje i dywagacje, żeby człowieka o czarnej skórze nie nazywać murzynem są tyle warte, co dyskusje dlaczego w j. polskim mówimy Włochy zamiast Italia. Ten lewacki obłęd jest gorszy niż rewolucja obyczajowa lat 60.

 20. Grzegorz mówi

  W Polsce nie jest to słowo obraźliwe, o czym profesorek powinien wiedzieć. Słowo Murzyn od czasów I RP oznaczało osobę o innym odcieniu skóry. Wprawdzie stykaliśmy się raczej z Tatarami ale czarni byli wśród nas i nie było z tym kłopotu.

  a co my się będziemy tłumaczyć, ten artykuł wszystko wyjaśnia, nie mamy czego się wstydzić, a tym bardziej rezygnować z pojęć jakich używamy:
  https://chwalazapomniana.pl/bez-niewolniczego-pietna-murzyni-w-polskiej-historii/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.