Nowy świadek w sprawie mordu w Jedwabnem. Kobieta widziała, jak Niemcy pędzili ludzi

fot. ipn.gov.pl
0

Pod koniec lipca do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynął wniosek białostockiego prawnika i ekonomisty Krzysztofa Krasowskiego o „przesłuchanie naocznego świadka, wznowienie postępowania i dokończenie przerwanej w 2001 roku ekshumacji szczątków Żydów zabitych latem 1941 roku w Jedwabnem”. Nowym świadkiem jest urodzona w 1928 r. Antonina K., która w czasie wojny przebywała w Jedwabnem, a obecnie mieszka w Orzyszu w woj. warmińsko-mazurskim. Kobietą opiekuje się jej sąsiad, który – w rozmowie z „Rzeczpospolitą” – potwierdził, że „pani Antonina w czasie wojny przebywała w Jedwabnem. Z jej opowieści wynika, że widziała Niemców i pędzonych przez nich ludzi”.

Prokurator Dariusz Olszewski z IPN poinformował, że decyzja o przesłuchani kobiety już zapadła. Nie ma jednak postanowienia o podjęciu prawomocnie umorzonego śledztwa dotyczącego zabójstw obywateli polskich narodowości żydowskiej w Jedwabnem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Rozstrzygnięcie w sprawie podjęcia śledztwa nastąpi po przesłuchania świadka i przeanalizowaniu materiału dowodowego pod kątem zasadności argumentów podniesionych przez Krzysztofa Krasowskiego” – informuje prokurator Olszewski.

Antonina K. nie jest jedyną osobą, która twierdzi, że za mord w Jedwabnem odpowiadają Niemcy. Portalowi wPrawo.pl przekazano poświadczony podpisem opis wydarzeń, które miały miejsce w Jedwabnem. Jego fragment publikujemy TUTAJ.

Źródło:  rp.pl.com

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.