Nowe pomysły ministra Niedzielskiego: specjalna stawka dla lekarza za pacjenta z COVID, zniesienie wymogu badania fizykalnego

konferencja prasowa ministra Niedzielskiego/ fot. Twitter
22

W czwartek (1.10.2020) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kolejnych zmianach w jesiennej strategii walki z COVID. Zaprezentowany przez niego system jest tak skonstruowany, że musi doprowadzić do masowego kierowania na testy pacjentów, których lekarz rodzinny nawet na oczy nie zobaczy. Dlaczego? Dlatego, że każdy lekarz dostanie ekstra pieniądze za prowadzenie pacjenta covidowego, którego nawet nie musi badać, ponieważ wycofano wymóg badania fizykalnego. Lekarze będą finansowo zainteresowani kierowaniem na testy jak największej liczby pacjentów.

Minister Niedzielski wycofał też wymóg czterech objawów jako podstawy do zlecenia testu, więc oczywistym jest, że lekarze będą kierować na badanie wszystkich pacjentów, którzy w ramach teleporady powiedzą, że mają kaszel, albo że utracili węch lub smak. To zwyczajnie będzie się opłacać. Im więcej pacjentów z pozytywnym wynikiem, tym więcej pieniędzy dla lekarza.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Niedzielski wycofał się też z pomysłu kierowania do szpitali wszystkich pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. To rezultat apelu lekarzy zakaźników, którzy podnieśli larum, że szpitale już zostały sparaliżowane przez pacjentami bez objawów lub z niewielkimi objawami. W związku z tym lekarze nie są w stanie pomóc tym pacjentom, którym ich pomoc jest naprawdę potrzebna. Dziwne, że minister Niedzielski nie przewidział, iż takie będą konsekwencje wysyłania wszystkich zakażonych do szpitali. To przecież było oczywiste!

Oto główne punkty nowego systemu zaprezentowanego przez ministra zdrowia:

Każdy lekarz może kierować na izolację domową bezobjawowego pacjenta z pozytywnym wynikiem testu. – Razem ze środowiskiem lekarzy rodzinnych zdecydowaliśmy się na taką ścieżkę pacjenta, który z pozytywnym wynikiem, a przy braku objawów, żeby ci pacjenci mogli być skierowani na izolację domową, oczywiście pod pełną opieką lekarza. Będzie miał takie uprawnienia i prawo każdy lekarz, także lekarz POZ, również specjalista, ale także lekarze, którzy są w szpitalach powiatowych na pierwszym poziomie sieci COVID-owej – oświadczył Niedzielski. – SOR czy izba przyjęć powinna zajmować się tymi pacjentami, którzy poziom dolegliwości w ramach COVID-19 mają zdecydowanie większy – dodał.

Zmiana finansowania za prowadzenie pacjenta z COVID. – Zdecydowałem też o zmianie finansowania w zakresie prowadzenia pacjenta z dodatnim wynikiem COVID-19. Zdefiniowaliśmy sobie taką nową stawkę „fee for service”, która będzie dla każdego pacjenta z dodatnim wynikiem miała zastosowanie. To znaczy, że lekarz otrzyma wynagrodzenie za obsługę takiego pacjenta. Oczywiście o szczegółach tej stawki będziemy jeszcze rozmawiali, ale wstępne uzgodnienia mamy już za sobą – wyjaśnił Niedzielski.

Wymóg badania fizykalnego zostanie zniesiony. – Wydyskutowaliśmy też takie rozwiązanie, że wymóg badania fizykalnego zostanie zniesiony. Do decyzji lekarza będzie należało to, czy dany pacjent powinien być zdiagnozowany tylko metodą teleporady, czy jednak warunki i sytuacja wymaga wizyty i tym samym takiego fizykalnego badania – poinformował minister.

Skierowanie na test bez wymogu czterech objawów. Zapytany, czy pacjent musi mieć wszystkie cztery objawy: gorączka, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku, aby lekarz mógł skierować go na test na COVID-19, Niedzielski odparł, że „minister zdrowia nie będzie regulował już tego w taki sposób enumeratywny” oraz, że „najważniejsza jest ocena lekarza”.

Obecna na konferencji prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka dodała, że oprócz oceny samego pacjenta, ważne będzie również, w jakiej strefie się znajduje, czy jest to na przykład żółta czy czerwona strefa. – Dlatego częstokroć nie wszystkie objawy będą musiały być, ale będzie to ta strefa, to środowisko, które przy jednym, dwóch, trzech objawach będzie trzeba testować. I do tego jesteśmy w tej chwili tym naszym porozumieniem, uzgodnieniem gotowi – powiedziała.

Jakie będą konsekwencje tego pomysłu? Jeśli pacjenci ze stref żółtych i czerwonych będą częściej kierowani na testy, to oczywistym jest, że w tych strefach będzie więcej wyników pozytywnych. W efekcie żółte powiaty szybko staną się czerwone, a czerwone nie spadną do kategorii żółtych, o zielonych nie wspominając. Pełzający lockdown gwarantowany.

Wnioski są oczywiste: pomysły ministra Niedzielskiego, walczącego z kwadraturą koła, skończą się tragicznie. Masowe testy, czerwone strefy w całej Polsce i pacjenci bez realnego dostępu do lekarza. Przy pomocy relatywnie niegroźnego patogenu minister Niedzielski ostatecznie wykończy gospodarkę i służbę zdrowia. Czy znajdzie się ktoś, kto powstrzyma to szaleństwo?

Źródło cytatów: PAP

Zobacz też:

Pełzający lockdown: w czerwonej strefie Sopot, w żółtej Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Pyra mówi

  Nikt się nie znajdzie. Bo właśnie ogłosili że kasa za to będzie.. A my? Cóż… Kto z nas cokolwiek może zrobić,no kto?

 2. rins mówi

  Czosnek i sok z cebuli i witamina C, tak się będą leczyć ludzie którzy będą mieli przeziębienie i tak dziady nie zarobią,

  1. Znachor mówi

   …i postawić bańki. Tęsknię za poczciwa, stara, tradycyjną grypą

 3. ANDRE mówi

  Jak wprowadzą coś, co będą wymuszać siłą,to pociągnę za sobą chociaż jednego. Bez masowych manifestacji i rozlewu krwi nic się nie zmieni. Tak mi dopomóż Bóg.

 4. Republikanin mówi

  To NIE JEST SZALEŃSTWO! To jest świadome, zimne działanie. Za coś, chyba coś dużego, zobowiązali się do niszczenia społeczeństwa i gospodarki, już o wierze w Boga nie wspominając. Nie wierzmy w to, że to są szaleńcy. Owszem, są wśród nich głupcy, nawet liczni, ale sterują tym zdrajcy Polski.

  1. Frank mówi

   To nie są ludzie. To są przekupio….e maszyny do zniszczenia Narodu Polskiego. Odpowiedzą za to sowicie. Im dłużej to będzie trwało tym bardziej Polacy zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi.

 5. finka mówi

  A myślałam, że Szumowskiego nikt nie przebije ale ten dno przebił i kopie dalej, co za zbrodniczy , wrogi Polakom rząd mamy to wierzyć się nie chce. Nie rozumiem tylko dlaczego polscy prawnicy nie zorganizowali akcji prawnej i nie skarżą przepisów sprzecznych z Konstytucją. polityków za niszczenie gospodarki, opieki zdrowotnej, szkolnictwa itd. Ta rządząca banda powinna stanąć przed sądem już teraz, a w ogóle to trzeba jakiejś ponadnarodowej komisji śledczej ws. pseudo pandemii i sprawdzenia czyje pieniądze za tym stoją.

  1. Lech mówi

   Szumowski miał tak straszna opinię, że podmienili go na nowego ale kolejnego łajdaka, który grzecznie realizuje plan dalej. Dla mnie to było oczywiste od samego początku. Człowiek uczciwy, wrażliwy, mający godność osobistą, honor, nigdy nie poszedłby na taki układ. Dlaczego ? weźmy tylko jeden aspekt–Ile osób umarło i umrze z braku dostępu do służby zdrowia, ile umrze z powodu przerwania ponad 200 tysięcy kuracji i operacji, ile ludzi popadło w choroby psychiczne, alkoholizm z powodu straszenia od rana do wieczora przez główny ściek medialny informujący o każdym bezobjawowym przypadku zakażenia, czy tez zgonu spowodowanego zupełnie innymi chorobami, ilu ludzi popełniło samobójstwo z powodu zamknięcia rodzinnych interesów i plajty, bo mieli kredyty, tego zapewne nie dowiemy się nigdy. Mają krew na rękach, cali są we krwi, bo uważam że ofiary ich postępowania można będzie liczyć w dziesiątkach tysięcy ludzi !! To wszystko dzieje się przy cichym wsparciu opozycji, która grzecznie przed kamerami paraduje w maskach i siedzi cicho, mimo, że wszystkie te rozporządzenia są przestępstwem, ponieważ nie mają żadnej podstawy prawnej !!

 6. wilk mówi

  TO NIE ZADEN COVID,TYLKO GLOBALIZACJA SWIATA KTORA ZACZELA SIE WLASNIE NA NASZYCH OCZACH,NA SWIECIE JEST ZA DUZO LUDZI A ZWLASZCZA STARYCH LUDZI,I WLASNIE JEST SELEKCJA

 7. grge mówi

  Skur…. mają rozmach. Do paki z kłamcami.

 8. Teresa Maria mówi

  Mnie to się kojarzy od razu z jednym- skurwieniem się lekarzy i stręczycielswem do tego skurwienia przez min. zdrowia. Jednym słowem prostytutki i naczelny sutener.

  1. Marju73 mówi

   Jak na kobietę, to język masz, Tereso, rynsztokowy. Niczym w zawodach, które w poście wymieniłaś.

  2. Zofia mówi

   Coś się nie podoba to wypad!!!!!!!!!
   Brawo Pani Tereso

  3. Marju73 mówi

   Nie będą mi internetowe Karyny mówić, co mam robić:):):)

  4. marju73 mówi

   Proszę wybaczyć ale działa tu łajdak który podszywa się pode mnie i niech Pani Zofia z komentarza poniżej weźmie to pod uwagę.
   W wielu poprzednich tematach sygnalizowałem ten problem publicznie oraz redakcji.

  5. Marju73 mówi

   Masz tupet, łajdaku… Nie dość, że kradniesz nicki, piszesz kretyńskie komentarze, to jeszcze próbujesz zmanipulować innych, że to pod ciebie się ktoś podszywa.

   „Pani Zofia”, czy raczej Karyna, niech weźmie pod uwagę, że pisałem to ja, Marju73.

 9. Srovid mówi

  Mogą nam possać końcówkę ewentualnie….już nikt nie wierzy w tą pseudo pandemię 🙂

  1. Finka mówi

   A jak dostanie gorączki i wystąpią objawy, to się zesra ze strachu, kozak internetowy.

  2. Historyk mówi

   Finka. To był nóż harcerski . Jak samemu jest się tchórzem , to wypadało by chociaż zmienić nick na jakiś taki bardziej pasujący. Np; „Zając ” by pasował. A tak obrażasz harcerzy co walczyli w powstaniu i tych jeszcze nielicznych , co mają jaja . Ja się śmierci nie boję , bo coraz mniej mi się ten świat podoba i raczej lepiej nie będzie. Lecz wiem ,że muszę walczyć do końca. Tylko tchórze popełniają samobójstwo.

  3. Finka mówi

   Mylisz „posiadanie jaj” z byciem zwykłym kretynem.

 10. Netopelek mówi

  W KAŻDEJ PRZYCHODNI JEST ZAPISANYCH OD KILKUSET DO KILKUNASTU TYSIĘCY OSÓB. TAM MAJĄ WSZYSTKIE NASZE DANE, IMIĘ I NAZWISKO, ADRES, PESEL, NUMER TELEFONU. WŁASCICIELE PRZYCHODNI KAŻĄ SWOIM LEKARZOM WYPISAĆ SKIEROWANIA NA BADANIA DLA WSZYSTKICH PACJENTÓW, BO ZA KAŻDEGO DOSTANĄ EKSTRA KASĘ.

 11. Elak mówi

  i w ten sposób przekupuje się lekarzy żeby uczestniczyli w tym diabolicznym procederze. Niestety, tylko nieliczni odmówią w imię czystego sumienia….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.