„Niezwyciężeni” – IPN zaprezentował film animowany o historii Polski. 50 lat naszej historii w 4 minuty

10

Instytut Pamięci Narodowej opublikował krótkometrażowy film animowany o historii Polski pt. „Niezwyciężeni” („The Unconquered”), który w cztery minuty opowiada o 50 latach historii walczącej o wolność Polski. Nowy film rozpoczyna nową akcję edukacyjną której celem jest przedstawienie pozbawionej fałszerstw historii Polski z lat 1939-1989.

To głos suwerennego państwa, które wystawiło do II wojny światowej czwartą co do wielkości armię, poniosło w niej największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia – ocenił Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć nie tylko przebiegu, ale również konsekwencji II wojny światowej– podkreślił Hlebowicz.

Przez długie lata, zwłaszcza w okresie rządów PO-PSL Polska historia była przekłamywana, kreowano zakłamane mity „Solidarności”, a edukacja historyczna była traktowana po macoszemu. Na szczęście, to czasy które stały się niechcianą przez nas przeszłością. Ten niesamowity film to doskonały start w realizacji projektu edukacji społeczeństwa w zakresie historii Polski. Co istotne, film został zrealizowany w języku angielskim, zatem dotrze do bardzo szerokiej grupy adresatów.

Tak o projekcie pisze Instytut Pamięci Narodowej:

Projekt ze strony Fish Ladder prowadzili Krzysztof Noworyta i Marcin Kobylecki. W pracach kreatywnych brał udział Tobiasz Piątkowski. Ze strony IPN koordynatorem projektu był Rafał Pękała. Reżyserem filmu jest Michał Misiński ze studia Juice. Zaproponowana przez niego malarska estetyka obrazu nadaje opowieści poetyckiego, wręcz mitycznego wymiaru. Film został zaprojektowany w ten sposób, że każda scena jest nasiąknięta informacjami historycznymi.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Przebiśnieg mówi

  Jestem wielce rozczarowany tym filmem. W centrum Palestyna, Powstanie w Getcie, nacisk na kwestię pomocy Żydom, milczenie Zachodu wobec ludobójstwa – w domyśle na Żydach, a nie na Polakach, nadmiernie eksponowany marzec 1968 roku. Film judeocentryczny, a nie polonocentryczny. Nie ma mowy o ogromie ofiar w ludziach i materialnych poniesionych przez Polskę i Polaków ze strony tzw. hitlerowców i tzw. sowietów. Nic o wielkości strat w PW. Zakłamanie, że odzyskaliśmy wolność po Okrągłym Stole. Trochę o Monte Casino, trochę o polskich lotnikach, o Enigmie, trochę o naszej walce za wolność innych. Nic o katolikach i o roli Kościoła w walce obronnej Polaków. Poza tym jasno nie wyartykułowane, kto to są MY. Jak wyżej film judeocentryczny, a nie polonocentryczny. Dla mnie niestety, ale niewypał.

  1. test24 mówi

   Hm… ja właśnie odnoszę wrażenie, że był to właśnie celowy zabiegi, by pokazać, że Polacy ratowali Żydów, wbrew ich narracji, że ich mordowaliśmy razem z Hitlerem i obozy śmierci nie były polskie, a niemieckie, by zrobić na złość zwolennikom tych narracji.

  2. koteq mówi

   Chrzanię ich narrację. Pomaganie wrogim żydom zamiast Polakom mordowanym na Wołyniu to nasza hańba narodowa! 100 razy bardziej wolę znosić Grossa i jego książki aniżeli wylewanie hektolitrów wazeliny wobec „narodu wybranego”.

 2. pawel mówi

  wzruszyl. ale jest ogrom niedosytu, namiastka tego co nasi Rodacy dokonali dla Europy. dobry jako zapowiedz do filmu…

 3. michu mówi

  W filmie są pewne nieścisłości. Wiele zauważył Przebiśnieg. Można dodać, że nie było powstania w getcie. Była likwidacja getta jest róźnica. Anglicy nie pozwalali by Polacy latali pod własną szachownicą tylko w rafie. Polskie tłumaczenie że wkraczją rosjanie po angielsku sowieci. Ktoś nas chyba testuje.

 4. Gustavo mówi

  JEST TO NIESAMOWITA TRAGEDIA !!!…ZE 80% LUDZI W POLSCE ( W EUROPIE TEZ )NIE ROZUMIE i NIE POSTRZEGA TEGO NIESAMOWITEGO NIEBEZPIECZENSTWA i UTOPIJNEJ MROCZNEJ DESTRUKTYWNEJ WIZJI JAKA KREUJA i WDRAZAJA KROK AZ KROKIEM W ZYCIE CI MROCZNI TROCKISTOWSCY FASZYSTOWSKO-CZERWONI UTOPISCI-PSYCHOPACI !!!…TE WSZYSTKIE SCIERWA Z EURO-PARLAMENTU i WSZYSTKICH INNYCH ORGANIZACJI SKUPIONYCH WOKOL TEJ MACHINY ZLA !!!!…NALEZY JAK NASZYBCIEJ OBALIC-USUNAC !!!…NIESTETY JEDYNA FORMA REAKCJI BY TO PRZEPROWADZIC i ZREALIZOWAC JEST…SILA !!!…DLATEGO TRZEBA SIE JEDNOCZYC i LACZYC…TAK W POLSCE JAK i Z INNYMI UGRUPOWANIAMI WOLNSCIOWYMI-NARODOWOSCIOWYMI W CALEJ EUROPIE !!!…W OBECNEJ CHWILI JESZCZE JEST SZANSA TO ZROBIC JESLI ZACZNIE SIE INTEGRACJE TAKICH WYZWOLENCZYCH SRODOWISK i ORGANIZACJI…NATYCHMIAST !!!…OBAWIAM SIE ZE ZA ROK LUB DWA MOZE BYC ZAPOZNO !!!…OBUDZ SIE LUDU EUROPY !!!…OBUDZCIE SIE POLACY !!!…CZAS POWSTAC Z KOLAN i USUNAC-OBALIC TYCH EKSTREMALNIE ZLYCH PSYCHOPATYCZNYCH BANDYTOW !!!…WROGOW LUDZKOSCI i DEMOKRACJI !!!…WROGOM LUDZKOSCI…WOLNOSCI i DEMOKRACJI MOWIMY…SMIERC !!!…NO PASARAN !!!

 5. Robert M mówi

  w usa jest nie dostepny ten film

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.