Niemcy zadowoleni z ataku KE na Polskę w związku z ustawą o SN

Sąd Najwyższy/ fot. sn.pl
5

Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen (CDU) ocenił, że Komisja Europejska podjęła słuszną decyzję kierując skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Komisja domaga się przywrócenia w Sądzie Najwyższym stanu sprzed 3 kwietnia 2018 roku, to jest sprzed wejścia w życie przepisów przewidujących obniżenie wieku emerytalnego sędziów z 70 do 65 lat. KE wnioskuje też, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani na emerytury zostali przywróceni do orzekania, nawet jeśli na ich miejsce wskazano już kogoś innego.

– W obliczu ataków na nasze konstytutywne wartości i pryncypia, takie jak praworządność, musimy jasno dać do zrozumienia, że dostrzegamy powagę sytuacji – skomentował tę decyzję Norbert Roettgen.  – Musimy bronić praworządności, niezawisłości sądów i pluralizmu mediów, które są kluczowe dla naszej  tożsamości – zaznaczył w rozmowie z Deutsche Welle.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z ataku Komisji Europejskiej na Polskę zadowolona jest też niemiecka prasa.

„Brak gwarancji niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, jak w przypadku Polski, prowadzi do likwidacji instancji, która kontroluje państwo i jego działalność. UE nie może tego zaakceptować” – pisze Sueddeutsche Zeitung.

Według Frankfurter Allgemeine Zeitung skierowanie skargi do TSUE oznacza „nową jakość” sporu o wymiar sprawiedliwości. Komentator stwierdza, że jeżeli Trybunał podzieli opinię KE, wówczas okaże się, czy polskie kierownictwo chce przestrzegać europejskiego prawa, czy też jest gotowe do otwartego złamania reguł, aby dążyć do państwa autorytarnego.

„Jeżeli TS skaże Polskę, to będzie ona musiała uznać wyrok. Rząd będzie musiał cofnąć kontrowersyjne obniżenie wieku emerytalnego lub w razie odmowy zapłacić karę idącą w miliardy euro” – czytamy w Mitteldeutsche Zeitung.

„Decydującą rolę odegra polskie społeczeństwo obywatelskie. To ono musi walczyć o swoje prawa i o trójpodział władz” – pisze komentator Straubinger Tagblatt i wskazuje, że polskie społeczeństwo przygląda się konfliktowi z „irytującą obojętnością”.

Źródło cytatów: dw.com

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Bosak u Roli, czyli antysemityzm indukowany [WIDEO]

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Jacek NH mówi

    „Niemcy powinno się bombardować co 50 lat., profilaktycznie, bez podania przyczyny” – Winston Churchill

  2. Jacek NH mówi

    Reforma sądownictwa nie leży w rękach KE i TSUE, ale wyłącznie w rękach PiS!

  3. michu mówi

    Z punktu widzenia Niemców to racjonalne 😉

  4. Grand Admiral Thrawn mówi

    ,,Społeczeństwo Polskie przygląda się temu z irytującą obojętliwością” – a co ma robić? ! Przecież to nie wojna o interesy społeczeństwa tylko o intreresy poszczególnych partii politycznych!

  5. MSW mówi

    Co ma obniżenie wieku emerytalnego do niezawisłości sądów? Sędziowie powinni się cieszyć, że będą mogli wcześniej przejść na emeryturę! Mogą, ale nie muszą, mogą pracować jeśli zdrowie im na to pozwoli. Co to ma wspólnego z zagrożeniem dla niezawisłością i praworządnością sądów w Polsce? Targowica! A Schetyna to współczesny, nieszczęsny hrabia Szęsny Potocki. Wstyd i hańba. Hańba!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.