Na Ukrainie Żydzi ekshumowali szczątki ofiar Holokaustu i pogrzebali je na cmentarzu. Dlaczego w Polsce jest to zakazane?

cmentarz żydowski w Satanowie/ fot. Wirtualny Sztetl
6

Szczątki ofiar Holokaustu, zagazowanych w 1942 roku w piwnicy domu  w ukraińskim Satanowie, zostały ekshumowane i pochowane na cmentarzu. Chodzi o 286 Żydów, głównie kobiety i dzieci. Ekshumacji i powtórnego pochowku dokonali miejscowi Żydzi – informuje „Jerusalem Post”.

Niemcy zabili w Satanowie ok. 800 Żydów. Część wymordowali gazem w dwóch oddzielnych piwnicach, o czym świadczą zeznania naocznych świadków, którzy wrócili do ​​miasta po wojnie. Piwnice otwarto po wojnie, ale wtedy nie przeniesiono zwłok, lecz ustawiono tabliczkę informującą o tym, że było to miejsce masowego mordu. Z biegiem lat wejście zniknęło pod gruzami stojącego nad nim zrujnowanego domu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po kilku bataliach prawnych lokalna społeczność żydowska uzyskała prawo własności piwnicy. W 2019 roku rozpoczęto poszukiwania szczątków i znaleziono kości oraz ubrania zagazowanych w niej osób. Wśród gruzów była mezuza, która znajduje się u drzwi żydowskich domów, co sugeruje, że dom nad piwnicą należały kiedyś do żydowskiej rodziny. Szczątki znalezione w piwnicy zostały zebrane do worków i pochowane na starym cmentarzu żydowskim w mieście.

– W Satanowie, na Ukrainie (pod Kamieńcem Podolskim) miejscowi Żydzi znaleźli ciała swoich ziomków zamordowanych przez Niemców, wydobyli je i przenoszą na cmentarz. A w Jedwabnem żydowskie prawo stanowi, że szczątków ruszać nie można. Ktoś to rozumie? – pyta na Twitterze Tomasz Sommer, redaktor naczelny Najwyższego Czasu.

Odpowiedź jest prosta: prawo żydowskie nie zabrania ekshumacji. Rabin Schudrich skłamał w tej sprawie, żeby zablokować ekshumację w Jedwabnem, ponieważ podczas wstępnych prac archeologicznych pojawiły się dowody na niemieckie sprawstwo tej zbrodni. Brak zgody na wznowienie tej ekshumacji jest kompromitacją władz RP. Kompromitacją jest też to, że powołując się na rzekomo zabraniające ekshumacji prawo żydowskie IPN odmówił zgody na ekshumację polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Gdzie my żyjemy?

Źródło informacji: Jerusalem Post

Zobacz też:

Szokująca decyzja IPN! Żydowskie prawo religijne przyczyną zablokowania ekshumacji polskich żołnierzy z 1920 roku

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Przecież są świadectwa świadków zbrodni w Jedwabnem i to świadków naocznych, których zeznania przeczą „wizjom” Grossa. Jedynym powodem zabetonowania wersji „polskiej” jest nacisk a może i szantaż za oceanu. Mam jednak nadzieję, że prawda – jaka by nie była – wypłynie na powierzchnię ku wielkiemu wstydowi żydowskiemu.

  1. piotr mówi

   Polska ma problem antysemityzmu. Administracja Trumpa mogłaby z tym walczyć.

  2. Hammurabi mówi

   Mylisz się. W Polsce nie ma problemu „antysemityzmu”. Jeśli jest już problem, to antypolonizmu raczej. To co niektórzy nazywają „antysemityzmem” jest zwykła reakcją obronna na kłamstwa, pasożytnictwo, sabotaż i szkodzenie wizerunkowi kraju.

  3. Zbigniew mówi

   W interesie Grossa Schudrich zrobi wszystko a Gross wyniesiony na wyzyny naukowe zrobi wszystko dla Schudricha – doslownie stanowia swoje prawo w Polsce „skarbnicy zydowskiej” – to im sie oplaca i maja czym placic innym pomocnikom i zwiechrznikom.

   Polacy w tym ja musza byc ukarani za to, ze widza ta grabiez i milcza – im bardziej sa grabieni tym glebiej milcza i licza na litosc bandziorow, bo dobrze do nich przemawiaja.

   Chyba wlasnie tak rozwijal sie holokaust

 2. piotr mówi

  1-Żydowska opozycja na Ukrainie. 2-Ukraina – Żydowska inwazja rozpoczęta! 3-Kto rządzi na Ukrainie? 4-Ukraina – Poroszenko: W Kijowie będą ulice Bandery i Szuchewycza. 5-Bandera i Szuchewycz – wiarołomni synowie żydowskiego narodu.

 3. czarny mówi

  Bo Ukrainę żydostwo przejęło w wyniku tej pomarańczwej rewolucji i nie było im to potrzebne, a w Polsce trzeba tego zabronić, bo jeszcze prawda wyjdzie na jaw.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.