Mossad. Wielki leksykon tajnych służb świata

Mossad / Fot. Haaretz
8

Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się 1072 stronicowa praca Jana Lareckiego „Wielki leksykon tajnych służb świata”, pierwsze w Polsce i jedno z niewielu na świecie kompendium wiedzy o ponad 1100 byłych oraz aktualnie istniejących służbach specjalnych. W swej pracy autor przedstawia powstanie, struktury i ich przeobrażenia, kadrę kierowniczą wywiadu, kontrwywiadu i policji politycznych świata, profesjonalną terminologię i żargon operacyjny.

Jedną z opisanych tajnych służb jest izraelski Mossad (Instytut), Instytut ds Wywiadu i Operacji Specjalnych. Zagraniczny wywiad cywilny państwa żydowskiego nosi nazwę Mossad od 1951 roku. Przez funkcjonariuszy jest nazywany ”biurem”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Celem Mossadu jest: zdobywanie informacji wywiadowczych za granica (Mossad jest właściwie jedyną izraelską agencją zajmująca się wywiadem zagranicznym – choć niektóre informacje wojskowe zdobywa jedna z agencji wojskowych), infiltracja Arabów, ściganie zbrodniarzy nazistowskich, oraz dokonywanie ataków na wrogach Izraela.

Siedziba Mossadu mieści się w Tel Awiwie przy bulwarze króla Saula. Szef Biura Yossi Cohen jest bezpośrednio odpowiedzialny przez premierem Izraela. Największą komórką Instytutu jest jest oddział zajmujący się werbowaniem i prowadzeniem agentury w innych krajach, organizacją pracy siatek wywiadowczych uplasowanych w izraelskich ambasadach, szpiegostwem.

W ramach Instytutu działa też Specjalny Oddział Operacyjny zajmujący się sabotażem poza granicami Izraela i sprawami bezpieczeństwa. Instytut korzysta, też z zakonspirowanych agentów w innych krajach, zespołów likwidacyjnych, oraz współpracy społeczności żydowskiej w innych krajach.

Do zadań Mossadu należy też: ratowanie Żydów w innych krajach, prowadzenie wojny psychologicznej, działań propagandowych i dezinformacyjnych, poszukiwanie żołnierzy izraelskich zaginionych poza granicami Izraela, monitorowanie rozprzestrzeniania się technologii budowy broni niekonwencjonalnych, śledzenie dziań dywersyjnych przeciwnika.

Agentami Mossadu są głównie funkcjonariusze Biura, w mniejszym stopniu przedstawiciele diaspory żydowskiej, czy konfidenci arabscy. Prace Instytutu kontroluje specjalna komisja Knesetu.

Pierwsi szpiedzy Izraela działali już w XV wieku przed naszą era. W naszych czasach po I wojnie światowej pierwsze tajne organizacje zajmujące się działalnością szpiegowską tworzyli syjoniści. 1920 roku powstał konspiracyjna armia osadników żydowskich Hagana, już w 1934 w ramach Hagany powstała służba wywiadowcza. Równolegle swoje tajne siły tworzyła prawica żydowska. Po II wojnie światowej kombatanci wszystkich organizacji zasilili izraelski aparat bezpieczeństwa.

Izrael dysponuje pięcioma odrębnymi służbami: wywiadem wojskowym, wywiadem cywilnym (Mossad), kontrwywiadem cywilnym, żandarmerią wojskową, wywiadem marynarki wojennej, wywiadem naukowo-technicznym, wywiadem policji (zajmującym się między innymi infiltracją arabskich organizacji politycznych).

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert B. mówi

  „Instytut korzysta, też z zakonspirowanych agentów w innych krajach, zespołów likwidacyjnych, oraz współpracy społeczności żydowskiej w innych krajach.”

  No właśnie! A wielu myśli, że żydek = holokaustyczne niewiniątko, które tyyyleee pszeeecieeehpiaaałooo, absolutnie niezdolne do agresji, więc sama myśl, że można mu się przeciwstawić, czy musieć walczyć z nim, to zbrodnia…

 2. Spostrzegawczy mówi

  Z tego co kojarzę to w tworzeniu żydowskich służb duży udział miała Polska – w zasadzie na swoją zgubę. Uważam, że jak Polska odzyska swoją wolność, to Polacy powinni jak najszybciej powołać właśnie własne służby tym razem wzorujące się na żydowskich. Przydałoby się ścigać antypolonitów i skrajnych antykatolików w kraju i zagranicą i doprowadzać ich przed polskie – wolne Sądy a także zdrajców z jednej strony oraz całej masy malwersantów i przekrętasów, którzy lokują majątki zdefraudowane i skradzione Polakom zagranicą i prowadzą tam dostatnie życie czasami nawet markując swe pogrzeby i w tym przypadku do doprowadzania ich i przejętych przez nich finansów i majątków z drugiej strony. Poza tym niezbędne są takie polskie służby do neutralizacji wszystkich obcych agentur, które zdają się bezkarnie i bez przeszkód buszować po całej Polsce na wszystkich możliwych płaszczyznach.

  1. Robert B. mówi

   A co jeżeli już te „polskie służby” natrafią na jakichś żydowskich antypolonitów? To znaczy, ja uważam, że im nie należą się żadne przywileje, mnie ich święty holokaust, który nadymają za pomocą filmów z Żydowoodu, tyle interesuje, ile ich inne zagłady, ale jest wielu takich, którzy uważają, że o Żydach to nawet mówić nie wolno. Odważą się na neutralizację żydowskiej agentury?

 3. Robert mówi

  Mossad korzysta z technologii Remote Neural Monitoring,a wiec po Polsku czegoś takiego jak Fala mózgowa P300 hakowanie umysłu,świat widziany oczami dziecka,to także wiedza UBecka i uniwersalnego żołnierza który jak w grze komputerowej na misji specjalnej działa dzieki kontroli zdalnej i widzom z centrali przekazuje obraz z oddali Niebieskimi źrenicami.

 4. malwersant mówi

  Człowieku! Jesteś chory!

 5. Robert mówi

  Bo jak zdjagnozują,to mam dodatkowe 15 procent do emerytury mundurowej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.