Morawiecki spotkał się z Cichanouską. Liderka białoruskiej opozycji otrzymała klucze do willi na Saskiej Kępie

Swiatłana Cichanouska i Mateusz Morawiecki/ fot. Twitter
18
SKLEP-WPRAWO.PL

W środę (9.09.2020) premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przebywającą w Warszawie liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Podczas wspólnej konferencji prasowej Morawiecki wręczył jej klucze do zabytkowej willi przy ul. Krynicznej na Saskiej Kępie. Ma to być nowa siedziba Domu Białoruskiego, czyli centrum informacyjnego i ośrodka politycznego, którego członkami są przedstawiciele białoruskiej opozycji przebywający w Polsce od protestów antyrządowych po wyborach w 2010 roku. Do tej pory siedziba Domu Białoruskiego mieściła się w lokalu przy ul. Wiejskiej

– Przekazujemy klucze do Domu Białoruskiego, do tej siedziby dla wolnych Białorusinów w Warszawie, by dbali by ta walka o suwerenność, demokrację, zakończyła się sukcesem – to dar narodu polskiego dla narodu białoruskiego – powiedział Morawiecki.

Przekazanie zabytkowej willi, w której do 2015 roku mieszkał ambasador Tunezji, odbyło się w oparciu o uchwałę Rady Ministrów z 8 września zobowiązującą Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do realizacji niezbędnych działań zmierzających do przekazania na potrzeby niezależnych środowisk białoruskich nieruchomości w Warszawie z przeznaczeniem na organizację ośrodka jednoczącego Białorusinów w Polsce oraz stanowiącego niezależne forum wymiany poglądów i informacji społecznych, politycznych, kulturalnych i oświatowych. Korzystanie z budynku ma trwać co najmniej 10 lat. Projekt uchwały w sprawie wsparcia rozwoju białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego TUTAJ.

Podczas konferencji prasowej Morawiecki zapewnił o poparciu dla białoruskiej opozycji. – Cała Unia Europejska wspiera naród białoruski w jego prawie do wyrażenia do swojej woli, do życia w wolności, w demokracji – powiedział. – Przedstawimy wkrótce plan gospodarczy dla narodu i państwa białoruskiego, który będzie miał na celu pokazanie, że Europa jest otwarta na Białoruś. Chcemy, żeby to była realna pomoc na forum międzynarodowym i pomoc materialna dla osób represjonowanych – dodał.

Cichanouska podkreśliła, że należy przeprowadzić nowe wybory na Białorusi.  – Jesteśmy przekonani, że społeczeństwu pomogą tylko nowe, sprawiedliwe wybory, by wybrać prawdziwego prezydenta – powiedziała. Stwierdziła też, że „na ulicach białoruskich miast dzieją się straszne rzeczy, bo przemoc nie zna granic”.

Źródło informacji: Twitter, belaruskidom.eu, wp.pl

Zobacz też:

Łukaszenka zapowiada sankcje wobec Polski i Litwy. Putin deklaruje gotowość do militarnego wsparcia Białorusi

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Kazimierz mówi

  Ten szabesgoj niech rozdaje co jego . Niech odda Polsce godność i szacunek , a sam niech wyjedzie gdzie jego miejsce , do Izraela.

 2. Mrówka Zet mówi

  Co takiego? przecież ta „opozycjonistka” jest ze stajni sorosa.

 3. Jarosław mówi

  Przekazywać majątek pracodawców jest łatwo.
  Czy Morawiecki spróbował zastanowić się jaki interes mają w tym oni i ich państwo? I czy, na podstawie co najmniej wielu ostatnich lat jego życia, możliwe byłoby przypuszczenie, ze premier obecnej władzy kojarzy takie pojęcia jak interes narodu i państwa?

 4. keram mówi

  Gorąco protestuję , jak można tak zdawkowo potraktować wybitnych specjalistów walki o demokrację !!!.Toż to obraza narodu z którego pochodzą ,Powinni zostać zakwaterowani w Zamku Królewskim , albo innym reprezentacyjnym obiekcie , dobrze by było by mieli blisko do synagogi.

  1. Moe mówi

   Pałac Kultury i Nauki byłby odpowiedni.

 5. szalom mówi

  Ogarnęło ich jakieś antyłukaszenkowskie opętanie? Ktoś im to nakazał? Naczelny sierżant czy ktoś wyższej rangi? Naszą krwawicą finansują od wielu lat antybiałoruską gadzinówkę a teraz powołują „białoruski” rząd na uchodźctwie . Wydawało się, że wymiana Czaputowicza wróży wreszcie politykę wschodnią zgodną z polską Racją Stanu. Nic z tego. Żydolokajstwo totalne

 6. Anton mówi

  ZNOWU ” GDZIE DIABEŁ NIE MOŻE TAM BABĘ POŚLĘ ! …..a sataniści masoni trzymają się w kupie !

 7. anonim mówi

  Tam na Białorusi ta zapłanowana hucpa w przejeciu za bezcen majatku przez banksterstwo żydowskie nie dojdzie do skutku. Tam nie będzie białoruskiego balcerowicza i lewandowskiego jako grabarzy majątku narodowego Białorusi. Już nie udało kartelowi żydowskiemu terrorem opanować Wenezueli, bo z pomocą wkroczyła Rosja.

 8. George mówi

  Jedyne rozwiązanie jakie widzę w sprawie udzielenia absolutorium rządowi spod znaku PiS to… Trybunał Stanu! Przecież oni prowadzą jawnie antypolską politykę!!!

 9. Kibic mówi

  Morawiecki stwierdził na łamach portalu wpolityce.pl że Polska to Białoruś, a Białoruś to Polska. Drogo będą nas te słowa kosztować. Napływ Białorusinów do Polski, na studia (wszystko darmowe zapewnione, stypendia, akademik), do pracy itd. Polaków wywali się na emigrację, bo chabad lubawicz Mateuszek musi służyć swej sekcie. To bankster, liberał i kolejna wtopa Kaczyńskiego, który ma taką młodzieżówkę, że Spurek nie pogardzi. Pis stając się jawnie lewacką partią, z eko-wariatami, lgbt i z multikulti, jakie u nas wprowadzili, stali się już dawno niebezpieczni.

  1. rebih mówi

   Za dużo tych „wtop” Kaczyńskiego, by sądzić, że to przypadki, pomyłki czy jego głupota.

 10. Teresa Maria mówi

  Miałam napisać, że – swój swojego zawsze pozna i wspiera-, ale już to napisaliście innymi słowami.

 11. rebih mówi

  Robi co mu każą i jeszcze trochę dodaje ze swojej nadgorliwości tępaka, któremu kiedyś służby podały pomocną dłoń.

 12. Jacek mówi

  Mrówka pisze prawdę.Radzę posłuchać dr.Stanisława Krajskiego.

 13. elchupamakabra mówi

  ten śmieć próbuje nas uwikłać w konflikt z rosją, jakbyśmy już nie mieli z nimi grubo na pieńku. matołuszku, jak przyjdą ruskie ja na pewno w okopach za was, gnidy, zdychał nie będę.

  1. pos_ergo mówi

   A kto się będzie pytał?

 14. Wojciech mówi

  Niech jej odda swój majątek, załgany szabesgoj, co za nieszczęście dla Polski za takiego zdrajce, który otwarcie prowokuje wojnę z Rosją. Warto znaleźć w internecie co pan Łukaszenka mówi o polskojęzycznych politykach, wszystko wyjaśnia cała tą chucpę.

 15. pos_ergo mówi

  To niebezpieczna gra. Wcinanie się pomiędzy możnych tego świata. Między mocarstwa. Czy on nie zdaje sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwo ściąga na Polskę? Niech nie myśli, że jemu się upiecze. Nawet nie zdąży uciec.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.