Morawiecki odpowiada na kłamstwa Putina. Mocne oświadczenie premiera RP

Mateusz Morawiecki/ fot. twitter
2

W niedzielę (29.12.2019) premier Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie, w którym odniósł się do kłamstw prezydenta Władimira Putina na temat wybuchu II wojny światowej. Putin stwierdził, że za wybuch wojny odpowiada Polska, która była sojusznikiem Hitlera.

ZOBACZ: Putin atakuje Polskę pałką antysemityzmu i oskarża Polaków o wywołanie II wojny światowej

W oświadczeniu premiera Morawieckiego jasno i wyraźnie wskazano, kto był agresorem, a kto ofiarą II wojny światowej. „XX wiek przyniósł światu niewyobrażalne cierpienie i śmierć setek milionów ludzi – zamordowanych w imię chorych, totalitarnych ideologii. Śmiertelne żniwo nazizmu, faszyzmu i komunizmu jest oczywistością dla ludzi naszego pokolenia. Oczywistością jest także to, kto za te zbrodnie odpowiada – i czyj sojusz rozpoczął II Wojnę Światową, najbardziej morderczy konflikt w dziejach ludzkości. (…) Pamięć o tym złu jest szczególnie istotna dla Polski – pierwszej ofiary wojny. Nasz kraj najwcześniej doświadczył zbrojnej agresji hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. To właśnie Polska była pierwszym państwem, które walczyło w obronie wolnej Europy” – czytamy w oświadczeniu.

Premier Morawiecki wskazał, że wbrew kłamliwym twierdzeniom rosyjskich władz pakt Ribbentrop-Mołotow nie był paktem o nieagresji, lecz politycznym i wojskowym sojuszem Hitlera i Stalina, dzielącym Europę na dwie strefy wpływów. „Sojusz Hitlera i Stalina został błyskawicznie wcielony w życie: 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy uderzyły na Polskę z zachodu, południa i północy, a 17 września ZSRR zrobił to samo, atakując ze wschodu. 22 września w Brześciu nad Bugiem odbyła się wielka defilada – świętowanie wspólnego zwycięstwa hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji nad niepodległą Polską. Takich defilad nie urządzają strony paktów o nieagresji – robią to sojusznicy i przyjaciele” – pisze premier RP.

Morawiecki podkreślił też, że „bez współudziału Stalina w rozbiorze Polski i bez surowców naturalnych, które Stalin dostarczał Hitlerowi, niemiecka machina zbrodni nie opanowałaby Europy”.

Ostatnie pociągi z dostawami jechały z ZSRR do Niemiec 21 czerwca 1941 roku – na dzień przed tym, gdy Niemcy hitlerowskie zaatakowały dotychczasowego sojusznika. Dzięki Stalinowi Hitler mógł bezkarnie podbijać kolejne kraje, zamykać Żydów z całego kontynentu w gettach i przygotowywać Holokaust – jedną z największych zbrodni w historii ludzkości” – napisano w oświadczeniu.

Premier Morawiecki przedstawia sowieckie zbrodnie, dokonywane zarówno przed wojną, jak też w jej trakcie: Gułag, Wielki Głód, Wielka Czystka, Operacja Polska, Katyń. „Za wszystkie te zbrodnie odpowiadają komunistyczni przywódcy, na czele z Józefem Stalinem. Podejmowane po 80 latach od wybuchu II Wojny Światowej próby rehabilitowania tej postaci dla politycznych celów dzisiejszego prezydenta Rosji muszą budzić zdecydowany sprzeciw każdego, kto ma choć podstawową wiedzę o historii XX wieku” – pisze Morawiecki.

Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej. W ostatnich tygodniach Rosja poniosła kilka istotnych porażek: niepowodzeniem zakończyła się próba całkowitego podporządkowania sobie Białorusi, Unia Europejska po raz kolejny przedłużyła sankcje nałożone za bezprawną aneksję Krymu, a rozmowy w tzw. „formacie normandzkim” nie tylko nie przyniosły zniesienia tych sankcji, lecz w tym samym czasie doszło do kolejnych obostrzeń – tym razem amerykańskich – które znacznie utrudniają realizację projektu Nord Stream 2. Jednocześnie rosyjscy sportowcy zostali właśnie zawieszeni na cztery lata za stosowanie dopingu. Słowa Prezydenta Putina traktuję jako próbę ukrycia tych problemów” – czytamy w oświadczeniu, które kończy się stwierdzeniem, że „nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami” i „w imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę”.

Oświadczenie ukazało się po polsku, angielsku i rosyjsku. Pełna treść oświadczenia premiera Morawieckiego TUTAJ.

Źródło informacji: premier.gov.pl

Zobacz też:

Antypolski paszkwil w rosyjskiej telewizji: Polacy to antysemici i sojusznicy Hitlera [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. MAREK mówi

    Panie Miedlar polecam odcinek MUSISZ TO WIEDZIEC na temat wypowiedzi PUTINA .Prosze nie gadac glupot ,bo albo jest pan tak naiwny albo juz skaperowany przez obecnych wladnych POZDRAWIAM

  2. Adam mówi

    do MAREK:
    Proszę nie przytaczać tutaj zadaniowanego portalu którego poziom jest na wysokości rynsztoka, prowadzący Maciak to manipulator, wielokrotnie kłamał, m.in. w sprawie wydanej przez UE rezolucji na temat II WŚ, jakoby stwierdzono w niej , że za wybuch II WŚ odpowiada wyłącznie Rosja. Jest to kłamstwo, nie wiem czy Pan się zapoznał z tekstem tej rezolucji , jest dostępna w internecie i jest tam jasno powiedziane że sprawcami II WŚ są nazistowskie Niemcy czyli III Rzesza oraz Związek Sowiecki (nie wiedzieć dlaczego nazywany przez towarzysza Maciaka Związkiem Radzieckim).

    Kim jest Maciak pokazuje fakt, iż na działanie swojej dennej telewizji dostał dotację unijną w wysokości 600 tysięcy złotych. Taki z niego antysemita!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.