Minister Ziobro o decyzji TSUE ws. mechanizmu warunkowości: „To dowód na polityczny, historyczny błąd premiera Morawieckiego”

Zbigniew Ziobro/ fot. screen
16

Podczas środowej (16.02.2022) konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że dzień, w którym TSUE usankcjonował mechanizm warunkowości to „ponura i zła data, która zapisze się w historii UE”.

ZOBACZ: TSUE oddala skargę Polski i Węgier ws. mechanizmu warunkowości. Poseł Bosak: „Teraz rząd Polski będzie czołgany pod pretekstem ochrony budżetu unii”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Nie chodzi o piękne i wzniosłe hasła, o praworządność. To cynicy opowiadają, ze chodzi o praworządność i myślą, że nabiorą całą resztę. Tu chodzi o brutalną walkę o władzę i jej transfer do tych, którzy pod pretekstem tej rzekomej praworządności chcą tę władzę sprawować kosztem państw narodowych, kosztem mechanizmów demokratycznych. I o to toczy się gra – powiedział Ziobro.

Minister podkreślił, że mechanizm warunkowości wprowadzono po to, aby szantażować finansowo państwa członkowskie i ma on wspomóc proces przebudowy Unii Europejskiej w państwo federalne, które wyklucza istnienie państw narodowych.

Ziobro przypomniał, że Solidarna Polska stanowczo sprzeciwiało się zgodzie na wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań do europejskiego prawa. Stwierdził, że dzisiejsza decyzja TSUE to „dowód na bardzo poważny polityczny, historyczny błąd premiera Morawieckiego, który wyraził akceptację na szczycie w Brukseli w 2020 roku dla wprowadzenia tego rodzaju rozporządzenia, które już dzisiaj służy do tego, aby wywierać presję, poprzez szantaż, na Polskę i ograniczać naszą suwerenność w obszarze sprawiedliwości, czy w obszarze wartości”.

– Wszyscy, którzy trzeźwo patrzą na UE nie mogli mieć wątpliwości jaki będzie wyrok Trybunału, który nie jest niezależnym sądem, ale organem unijnym. Trybunał realizuje politykę Europejskiej Partii Ludowej, gdzie największe wpływy mają Niemcy – podkreślił Ziobro.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że orzeczenie TSUE zmienia postanowienia traktatów europejskich. – Unia ze wspólnoty państw zmienia się w centralistyczną organizację o międzynarodowym charakterze parapaństwowym – ocenił.

Kaleta podkreślił, że rozporządzenie wprowadzające mechanizm warunkowości zezwala na blokowanie funduszy w sytuacji, gdy pojawi się ryzyko naruszenia praworządności. – W każdym procesie, w jakim ktoś staje przed sądami, musi mieć udowodnioną winę, musi być ustalony stan faktyczny. Wtedy jest dopiero odpowiedzialność. A tutaj ryzyko już jest podstawą do odbierania funduszy – wskazał. – To jest cały aparat pojęciowy, który pozwala Komisji Europejskiej i części państw członkowskich szantażować politycznie (inne państwa – przyp. red.). Wszystko może być zakwalifikowane jako naruszenie zasad praworządności na potrzeby polityczne – wyjaśnił Kaleta.

Źródło informacji i cytatów: gov.pl, Twitter

Zobacz też:

Konfederacja o decyzji TSUE ws. mechanizmu warunkowości: „Ekipa premiera Morawieckiego dała się ograć” [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rebih mówi

  Te wszystkie “odwołania” to szopka dla głupich. Jarosław Kaczyński i Morawiecki dążą do sprzedania resztek polskiej suwerenności, kontynuując politykę Lecha Kaczyńskiego. Kolejnym krokiem będzie zapłacenie kar nałożonych przez TSUE, bo jeżeli Komisja wstrzyma Polsce wypłatę pieniędzy to nie może z nich potrącić, bo przecież nie należą do Polski. Zatem wypłatę kar trzeba będzie załatwić osobno.

 2. G G 12345 mówi

  Nie po to Jarosław Kaczyński podpisał w Lizbonie. I wszyscy podpisywali wszystko. Żeby teraz blokować wprowadzanie Ślubów JEDNOPLCIOWYCH. Na razie tyle wystarczy. Potem będzie wiecej USTEPSTW.

 3. Emilian58 mówi

  Pojechała ta żydowska,antypolska gnida i podpisała cyrograf zamiast skorzystać z VETO!!! A już oficjalnie wiadomo że tą ujnią rządzą żydowskie mafijne gangi do spółki z korporacjami!!!

 4. Ewa-Maria mówi

  Jednak Morawiecki. Zdrajca.

 5. Ewa-Maria mówi

  G G ….nie Jarosław a Lech podpisał Traktat Lizboński.

 6. anonim mówi

  I co na to parch pinokio ogłosi to jak sukces i będzie tłumaczył się jak dziecko że nie wiedział. Polaska pod rządami też polskojęzycznej bandy jest w sytuacji tragicznej. Partia kliksztajna udaje patriotów a jest to ta sama banda jak folksdojcza rudego tfuska. Tak samo partia tego fiuta chałowni. Jedynie Konfederacja mówie stanowcze NIE dla posthitlerowskiech organów: pe, re, ke ,tsue

 7. alojz mówi

  Ale swoje prywatne geszefciki to farbowaniecki prowadzi wzorcowo.

 8. Marcin mówi

  Trzeba spojrzeć jak głosował Pan Ziobro w różnych sprawach np. srovida. Coś wydaje mi się, że żaden z niego patriota i obrońca polskiej racji stanu. Gra po prostu taką rolę, żeby jak przyjdzie czas czyli jak się najtwardszy beton pisowski połapie, stanąć na czele jeszcze lepszej zmiany. A tak naprawdę jest też częścią starego systemu. Powiedział bym nawet że jest jego gwarantem. Nie pozwolili by mu ot tak pokrzykiwać zza krzaka. To jest gra, kolejny teatrzyk dla gojów. A najwidoczniej Morawiecki pójdzie w odstawkę. Zgrała się ta karta i teraz zrzucą wszystko na niego. Dla przeciętnego pisowca to on będzie winny. Dodadzą jeszcze Szumowskiego, Niedzielskiego, Kraskę i kilku jeszcze innych. Ostentacyjnie się z nimi rozstaną, a kolejni aktorzy kreowani teraz na mężów stanu tacy jak Ziobro staną na czele zbłąkanego ludu który pragnie zachowania polskiej racji stanu. Tak to widzę.

 9. Shadow mówi

  Podobnie myślę. Czemu ten cwaniak nie zrezygnował z bycia w złajdaczonej prawicy,skoro tak krytykuje. Nic dobrego w swoim resorcie dla Polski nie zrobił. Wymiar sprawiedliwości jak leżał, tak leży, a on tylko co chwila macha szabelką. Jak widać fucha ponad wszystko.

 10. D.D. mówi

  DO: MARCIN I SHADOW: A CO MA MINISTER ZIOBRO ZROBIĆ GDY PAD NIEUSTANNIE WSZYSTKO CO DLA POLSKI W PRAWIE NAJLEPSZE, BLOKUJE VETAMI!!! PRZEZ TE TRZY PIERWSZE I NAJWAZNIEJSZE W HISTORII PRAWODAWSTWA W POLSCE, VETA DUDY-KORNHAUSERA LEZY POLSKIE PRAWO!!! PAD ZAWETOWAL TRZY USTAWY SĄDOWE NA PÓL ROKU, DAJĄC TYM SAMY M rZYDOKOMUNISTOM Z JUSTITII CZAS NA ZORGANIZOWANIE ZAGRANICY, ULICY I PO-ZOSTALYCH PO-MYLEŃCÓW DO ZABLOKOWANIA ZMIAN W PRAWDOAWSTWIE POLSKIM A SCISLEJ BIORĄC W SĄDOWNICTWIE GDZIE OD 1945 R NIEPODZIELNIE RZĄDZI, PRZYWIEZIONA NA SOWIECKICH TANKACH, rZYDOKOMUNA, TERAZ NAMNOZONA JUŻ W TRZECIM I KOLEJNYM POKOLENIU. NIEMNIEJ JEDNAK NIEZMIENNIE RZĄDZI!!! TO SAMO JEST W SZKOLNICTWIE GDZIE MINISTER CZARNEK NIE MOZE SIĘ Z NICZYM NORMALNYM PRZEBIĆ BO rZYDOKOMUNA RZĄDZI TU NIEPODZIELNIE OD 1945R. rZYDOKOMUNA POŁĄCZONA Z PO-NIEMIECKIMI PO-SZMATŁAWCAMI STANOWI POTĘZNĄ SIŁĘ I NIE DA SIE TAK ŁATWO ZEPCHNĄC DO ROGU.

 11. D.D. mówi

  traktat LESboński podpisał Lech a nie Jarosław Kaczyński. Za ten podpis powinien pokutowac.

 12. D.D. mówi

  ej, gdzie jest mój post – odpowiedż, którą dałam Marcinowi i Shadow na temat Z.Ziobry, który wobec vet PADa nic nie moze w polskim prawodawstwie a scicslej sądownictwie, zrobic! Kornhausery ciagle Ziobrę vetują, blokują więc jak ma prawo zmieniac!?

 13. Michu. mówi

  Jak miał zrobić coś dobrego jeśli Prezydent wetował i UE, tu Ziobro najmniej winien

 14. abcdefg mówi

  Kanalia łagodnie krytykująca inną kanalię. Socjalizm tak, wypaczenia nie. Michu Ziobro jest winien bo raz znajduje się w przestępczej organizacji i dwa nie wypełnia swoich obowiązków nie ścigając przestępców którzy są w okolicy jego wzroku. Nie urodziłeś się chyba wczoraj żeby naiwnie wierzyć w opowieści o dobrym i złym policjancie.

 15. Marcin mówi

  Dokładnie tak. Żadnych działań nie podejmuje. Prokuratura śpi. Banaś zgłasza do prokuratury kolejne przekręty a on umarza śledztwa i nic się nie dzieje. A będąc i trwając w systemie firmuje go swoim nazwiskiem. Nic się nie zmieni, nic. Oni wszyscy są do wymiany. Nieważne czy może dobrze chciał czy może nie. Nie możemy się nad tym zastanawiać, stary system musi odejść.

 16. Robi mówi

  To nie jet już Unia Europejska tylko Mafia Europejska, bo i system działania zaczyna być podobny. W takiej mafii to ja nie chcę być – dziękuję.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.