Polska wypłaci zapomogi ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z rosyjskiej niewoli

wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk i szef KPRM Michał Dworczyk/ fot. Twitter
35

W środę (17.08.2022) minister Michał Dworczyk, przebywający z wizytą w Kijowie, poinformował, że Polska wypłaci zapomogi ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z rosyjskiej niewoli. Pieniądze będą wypłacone z uruchomionego dziś funduszu im. błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. Fundusz będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

Dzieci objęte wsparciem będą otrzymywały 5 tys. hrywien (650 zł) miesięcznie. – W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieciom – powiedział szef KPRM.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ukrainki uwolnione z rosyjskiej niewoli otrzymają jednorazową zapomogę w wysokości 80 tys. hrywien (10 400 zł). Otrzymają również pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk po raz kolejny podziękował Ukraińcom podkreślając, że nie tylko stają w obronie własnego państwa, ale „również bronią Polski i całej Europy przed imperializmem rosyjskim”.

Źródło informacji: polskieradio.24, Twitter

Zobacz też:

SKANDAL! Sejm przyjął uchwałę wzywającą polskie samorządy do współpracy z ukraińskimi samorządami gloryfikującymi OUN-UPA

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Adrian mówi

  Ehh… szkoda to komentować.

 2. aster mówi

  Dla polskich emerytów marne grosze a dla nachodźców miliardy.

 3. kurvinox mówi

  Kto bogatemu zabroni? Choc mysle, ze te kwoty sa uwlaczajace dla Ukraincow. Przy dzisiejszej inflacji musza byc kilkukrotnie wyzsze. Na tyle wysokie, zeby taka biedna Ukrainka niewolona przez ruskich oprawcow mogla sobie kupic apartament o wysokim standardzie w Warszawie. Moze to pozwoliloby jej pozbyc sie traumy.
  Teraz rzadzacy Polska powinni oglosic progam pn. „Pomnik Bandery w kazdym polskim miescie”.

 4. z-k mówi

  To jest wyjątkowa banda banderofilskich zboczeńców bezczelnie żerujących na polskich podatnikach i drukujących puste pieniądze.. Przegrają wybory i pal ich cholera ale z tym błogosławionym Szeptyckim to kolejny skandal a wielu ludzi odejdzie od kościoła. Ciekawe czy o jego świętości bardziej zadecydowało poparcie zbrodniczych czystek etnicznych czy wiernopoddańczy list do stalina czy list do Hitlera?

 5. W K mówi

  @Kurvionox W polskich miastach jeszcze lepsza byłaby akcja pt. ,,Trzy skwery dla Bandery”. Jeden pomnik Bandery mógłby pozostać niezauważony. Powszechne poparcie społeczne już jest, więc nie ma na co czekać.

 6. Hammurabi mówi

  Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z Ukraińcem, który jest w Polsce już kilka lat, uczciwie pracuje i klnie jak szewc kiedy go spytać o rodaków pasożytujących na polskiej naiwności.
  Twierdzi, że przez taką ich postawę spotyka się z coraz większą niechęcią ze strony Polaków. Potwierdza, że gros z uchodźców którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny pochodzi z okolic Lwowa, Łucka, Równego, Tarnopola czyli miejsc kompletnie nietkniętych przez wojnę. Wściekły zdradził, że oni tu mieszkają za darmo, dostają zapomogi, dary, pieniądze za to tylko, że są a tam, wynajmują swoje mieszkania za grubą kasę – na ich warunki – uciekinierom z miejsc objętych walkami. Dodał, że masa zdolnych do noszenia broni byczków przedostała się do Polski już po zablokowaniu dla nich możliwości wyjazdu na przejściach granicznych pociągami, których po ich stronie nie kontrolowano.
  Jego słowa zaakcentowane stwierdzeniem, że jak on tu przyjechał, nikt mu niczego darmo nie dał, poszedł do pracy, wynajął mieszkanie w trzy osoby dają wiele do myślenia w obliczu radosnego rozdawnictwa pieniędzy i przywilejów przez polskie władze wszelkich szczebli.
  Koniec tej żenującej głupoty będzie taki, że dojdzie do poważnych konfrontacji pomiędzy Ukraińcami a Polakami, zostaną uruchomione siły porządkowe i będzie to terapia szokowa dla uśpionego propagandą społeczeństwa, którego nawet planowane wydatki rzędu miliardów na odbudowę pałacu saskiego praktycznie ni parzą ni ziębią.

 7. Adam mówi

  A niby dlaczego Polska ma wypłacać takie zapomogi? Polska nie ma na własne dzieci. Szkoda ukraińskich dzieci ale bez przesady, niech Ukraina zajmie się swoimi obywatelami

 8. verizanus mówi

  @Hammurabi. No przecież o to chodzi, żeby poróżnić Polaków z Ukraińcami. Ma być scenariusz bałkański. Maksymalna unia też, a potem to co między Serbami a Chorwatami 😉

 9. Ewa-Maria mówi

  Kwestią czasu jest aż wybuchnie konflikt . Polacy z Ukrami za łby się połapia. To co robi ten bandycki rząd, do tego doprowadzi Konflikt wisi w powietrzu. My nie wiadomo ile będziemy płacić za węgiel , energie, gaz i czy każdego będzie stać na takie wydatki. A banda rządząca Polską jeszcze bardziej wspomaga pasożytów. Lekką ręką rozdaje Polaków pieniądze. Tym sposobem kręcą na siebie tęgi bat.

 10. verizanus mówi

  @Ewa Maria. Nie na siebie tylko na nas. Im nic się nie stanie.

 11. Hammurabi mówi

  @Verizanus
  Dokładnie. Jeszcze nie słyszałem, żeby ktokolwiek z ekip rządzących tym krajem poniósł jakąkolwiek odpowiedzialność za swe działania, w przeciwieństwie do tego poróżnionego i w przeważającej części pustogłowego narodu.

 12. Rebih mówi

  To tylko kolejna prawna przykrywka dla transferu kapitału z polskiej państwowej kiesy do prywagnej kieszeni gangu Zelenskiego.
  Jedna z wielu.

 13. staf mówi

  Nie uruchomili funduszu bł Klemensa tylko uruchomili spory dodruk pieniądza. Celowa manipulacja polegająca na tym że przekręt zasłonięto bł Klemensem.

 14. verizanus mówi

  @ Hammurabi. O to im chodzi, żeby NAGŁOŚNIĆ bezkarność działań przeciw Polsce, to ma być sprawa POWSZECHNIE znana w kraju i za granicą, aby ludzi bezbożnych (de facto, bo udawać mogą nawet bardzo pobożnych) zachęcić do współpracy w zniewalaniu i okradaniu Polaków 😉

 15. verizanus mówi

  Jak długo trwa moderacja??? Już dawno wysłałem kolejny komentarz a jeszcze go nie widać. A może KTOŚ tak zrobi, że się w ogóle nie ukaże, albo dopiero wtedy jak już nikt go nie będzie czytał, bo tyle czasu minie…;). Może chociaż ten się ukaże 🙂

 16. Jozef mówi

  Wrogowie zydzi i banderowcy rzadza w Polsce od 30 lat! Narodzie Polski powstan… organizujmy sie Polacy juz najwyzszy czas – bo zostaniemy bezdomni w NSZEJ POLSCE za ktora nasi Ojcowie i dziadowie oddali zycie–Do tego daza bandyci z Warszawy!

 17. Shadow mówi

  Państwo wybaczą, ale nie mam siły zaciskać zębów i milczeć. A że zawsze byłam temperamentna, to co u mnie w sercu, to i na języku. —Mamy skurwysyński, jebany nierząd. Jakim cudem tubylcy na to pozwolili? A no są tak samo sprzedajni w dużej masie, jak ich przedstawiciele, tylko za marne grosze. Ten naród w większości do dno i 5 metrów mułu moralnego i intelektualnego. Bardzo mi przykro z tego powodu, ale to prawda.

 18. Flex mówi

  Może niech na te świadczenia zrzucą się PISowscy milionerzy żerujący w spółkach skarbu państwa. 50% domiar i niech idzie na Ukraińców. Ciekawe czy wtedy będą tacy wyrywni w tym pomaganiu ( do tej pory nie swoimi pieniędzmi)!

 19. cacYCYCY mówi

  uja zrobicie. jak zwykle, podlaczki

 20. verizanus mówi

  @Flex. Pewnie nawet jakby to było 20% to by się szybciutko mocarstwo humanistyczne skończyło 😉

 21. cccpsucks mówi

  tu CAŁE 16cie komentarzy, na zgniłej wp o byle g artykuł ma setki… pogódźcie się z tym Patrioci – to już ostatnie podrygi Polski. podlaczki mają to w d, może nawet tego chcą

 22. Marcin Malik mówi

  Dla Polaków nie ma znaczenia że Ukraińcy dostaną jeszcze więcej za darmo. Oni i tak wybiorą PiS albo PO, czyli partie antypolskie. Dla Polaków najważniejsze jest 500+. Polacy martwią się o ceny węgla, o inflację, i o powrót bardzo drogiej pandemii. To są wszystko sztucznie stworzone problemy aby lepiej rządzić stadem. Dopóki Polacy będą myśleć że jest coś za darmo, ten system będzie niepokonany, i władza może zrobić co chce.

  Będąc w Polsce rozmawiałem z kilkoma ciemniakami ze wsi. Oni wszyscy głosują na PIS, bo daje 500+, bo popiera kościół, i pomaga biednym Ukraińcom. Polacy nie są w stanie wybrać silnego przywódcy. Od wieków ten naród jest rzucany na kolana, i uczony że to ich wina, a wrogom trzeba wybaczać. Lewactwo ma natomiast swojego tęczowego cielca. Cały naród jest wykastrowany ideologicznie. 10% myśli samodzielnie ale czas ucieka.

 23. lach mówi

  JESTEM POLAKIEM i od PISowego bagna nie dostaje ani zlotowki. Tak wiec nie moge juz sluchc kolejnych zapowiedzi rozdawnictwa dla Krainy-U czyli banderlandu. To Ruscy odwalaja za nas robote w banderlandzie i ich nalezy popierac. Ruscy do nas nic nie maja a my ich tylko zaczepiamy by nam dowalili zato. Co za wariacki rzad mamy co oni nam z tej Polski zrobili?

 24. finka mówi

  Zdrajcy i targowiczanie jeszcze gorsi niż poprzednicy, państwo ma dbać o swoich obywateli, a nie obcych, czy polskie kobiety i dzieci nie są dotknięte traumą? Ten rząd niszczy Polskę, jak żaden inny we wszystkich dziedzinach, a może te granty z naszych podatków dla obcych to celowa robota, żeby Polaków skłócić z coraz liczniejszymi „gośćmi” i to nie ze stref objętych wojną.

 25. nosz w morde mówi

  Chodzi o te nagrania co to politycy pisu zostali nagrnia w burdlach na ukrainie… nie rozumiecie?
  Dlatego sa tacy serwilistyczni i podlegi.. bo by swiat zobaczyl jak sie politycy i wazni panowie zabawiaja np, z nieletnimi prostytutkami lub raczej z dziecmi przymuszonymi do nierzadu….

 26. Stanislaw mówi

  Ta pani, ktorej po dokonaniu oplat zostaje 10 zl na dzien, czy to malzenstwo, ktorym nie zostaje juz nic musza sobie radzic sami. Polakom sie nie pomaga i nic im sie nie nalezy.

 27. Jerzy mówi

  Prezydent W. Putin NIGDY nie zeszmaciłby się do roli grającego ch***em na fortepianie.
  Tyle w temacie. Dziękuję za uwagę.

 28. Henryk mówi

  Dla większości polactwa bogiem jest „grający chujem na fortepianie” i tyle w temacie.Tylko siły nadprzyrodzone mogą coś zmienić,ale czy Trójca Przenajświętsza zainwestuje w durniów z nad Wisły?

 29. adam mówi

  Banderowcy beda glosowac na pis wiec jarus ma szanse sie utrzymac

 30. Pawel mówi

  Banderowcy beda glosowac na pis wiec jarus ma szanse sie utrzymac na kolejna kadencje

 31. BP mówi

  Coś mi umknęło: kiedy ukraina wypłaciła rekompensatę za zrabowane majątki Polakom i ofiarom za bestialskie mordy?

 32. Mirek mówi

  Szeptycki to ten banderowski pop biskup? A ten fundusz oczywiście będzie zasilany ze sprzedaży ukraińskiego zboża, bo chyba nie z naszej kasy?

 33. verizanus mówi

  @ Mirek. To zależy kto będzie dysponował naszą kasą 😉

 34. Nie zadowolony Rodak mówi

  Jak nas podczas Drugiej Wojny Światowej mordowali to się o tym nic nie mówi, a my mamy im teraz pomagać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.