„W miejsce Chrystusa wstawiono happy holidays i Mikołaja w czerwonym szlafroku.” Wywiad z P. Szlachtowiczem z Wielkiej Brytanii

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii / Fot. Twitter
14

O Świętach Bożego Narodzenia na emigracji, postępującej laicyzacji i tęsknocie za ojczyzną, z Piotrem Szlachtowiczem, dziennikarzem, założycielem i redaktorem naczelnym portalu Nowy Polski Show, przebywającym od niemal 13 lat na emigracji w Wielkiej Brytanii rozmawia Jacek Międlar.

Jacek Międlar: Coraz częściej tradycyjne „Merry Christmas”, które bezpośrednio nawiązuje do narodzin Chrystusa, zastępuje się laickim „Happy Holidays”. Ta dechrystianizacja Bożego Narodzenia jest powszechna na brytyjskich ulicach?
Piotr Szlachtowicz: Laicyzacja postępuje bardziej niż kilka lat temu, a polit-poprawność osiąga już Himalaje absurdu. Niedawno jeden z angielskich uniwersytetów został oskarżony o rasizm, ponieważ użył określenia „biały śnieg”. Czy to jest racjonalne? Dzisiaj natomiast czytałem w jednej z brytyjskich gazet, że telewizja BBC zamierza zmienić ramówkę, tak aby w czasie Świąt Bożego Narodzenia nie promować zwrotu „Merry Christmas”. Dlaczego? Ponieważ twierdzą, że w ten sposób mogliby obrazić innowierców. Mnie jako katolika takie stanowisko wyjątkowo bulwersuje, a zarazem smuci. Ilekroć spędzam Święta w Wielkiej Brytanii, mam coraz większą ochotę by na stałe wrócić do Polski, gdzie mimo wszystko wciąż pamięta się, że Boże Narodzenie to nie jakieś konsumpcyjne show, ale to upamiętnienie narodzin Zbawiciela – Jezusa Chrystusa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komu zależy na tym, by Boże Narodzenie doszczętnie zlaicyzować? Może to próba zagrabienia Świąt?
Tego źródła dopatruję się w polityce multi-kulti, a zatem faworyzacji i urastania w siłę społeczności, które do niedawna były mniejszościami religijnymi, a stały się większościami.

To jest standard marksizmu kulturowego.
Dokładnie tak. W Wielkiej Brytanii przejawia się to w postępującej w zawrotnym tempie islamizacji. Liczba islamskich dzieci w rodzinach muzułmańskich jest miażdżąco większa od liczby brytyjskich dzieci. Oczywiście, w Wielkiej Brytanii obok muzułmanów są także inne społeczności religijne. Muzułmanie jako jedna spośród wielu społeczności religijnych w Wielkiej Brytanii przejawią wyjątkową dezaprobatę wobec Świąt Bożego Narodzenia, na co godzą się rządzący. W ten sposób Chrystus już został zepchnięty na margines.

A co lub kto w Jego został wstawiony?
Jak to to? „Happy holidays”, prezenty i Mikołaja w czerwonym szlafroku. Wystarczy przeprowadzić sondę uliczną w Wielkiej Brytanii i zapytać przechodniów, a zwłaszcza młodzież, co się świętuje w czasie Bożego Narodzenia. W najlepszym wypadku odpowiedzą, że wspomina się narodziny jakiegoś Boga. To jest przygnębiające.

Na Wyspach przebywają aktualnie niemal dwa miliony Polaków. Z dostępnych w Internecie sondaży wynika, że ponad połowa z nich obchodzi Święta poza ojczyzną. Jak Polacy świętują na emigracji?
Ci którzy mają wolne, świętują w gronie rodziny i przyjaciół. Polacy próbują przenieść polskiego ducha do Wielkiej Brytanii. Przygotowuje się wigilijną wieczerzę bez pokarmów mięsnych, na stole jest dwanaście potraw, czyta się Ewangelię, dzielimy się opłatkiem, śpiewa się kolędy i uczestniczy się w pasterce. Większość Polaków na emigracji z pieczołowitością podtrzymuje polską tradycję.

Pewnie wtedy odczuwa się największą tęsknotę za ojczyzną.
Bez dwóch zdań. Spędzanie Świąt poza granicami ojczyzny jest dla mnie nie lada wyzwaniem. Dzisiaj słuchałem kolęd i pastorałek, czego specjalnie nie robiłem zanim wyemigrowałem z Polski. Teraz wspomnienia powracają z większą intensywnością, a poczucie miłości do polskich tradycji jest jeszcze silniejsze. Tęsknię za atmosferą Świąt w Polsce. Z drugiej strony będąc na obczyźnie i widząc degrengoladę i laicyzację Bożego Narodzenie, czuję się katolikiem jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto to też jest okazja do tego, by podzielić się z Brytyjczykami wiarą w Boga, aczkolwiek to nie jest proste zadanie.

Z tego wszystkiego co mówisz wynika, że Polacy, zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym, są wyrzutem sumienia dla postchrześcijańskiej Wielkiej Brytanii.
Przez wiele lat zdawało mi się, że obok Polaków jest wiele innych nacji, które są znane z mocnego przywiązania do katolicyzmu. Mam tutaj na myśli chociażby Włochów, którzy tworzą na Wyspach dość dużą diasporę. Jednak po niemal 13 latach pobytu na emigracji stwierdzam, że to było tylko złudzenie, co zresztą niedawno potwierdził w rozmowie ze mną pewien starszy Włoch wyznając, że Kościół rzymskokatolicki już nie jest „rzymski”. Nie da się ukryć, że Polacy są na Wyspach taką ostatnią oazą katolicyzmu. Mam nadzieję, że z polskich emigrantów wyjdzie iskra wiary, która rozpali Wielką Brytanię na nowo.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Stefan mówi

  Nie mamy co się chwalić katolicyzmem ,bo w Polsce posoborowy katolicyzm jest sterowany przez żydo masonerie kościelna z antypapieżem Bergoglio w tle . Suspenduje się systematycznie prawdziwych kapłanów głoszących prawdę , niezmutowaną Naukę KK-go i Ewangelię . Posoborowy ” kościół ” jest na służbie sekty satanistycznej Iluminatów i New Age . Naciski i wpływy na prawych kapłanów KK-go przez zdrajców posoborowych nie mają końca ; śp.ks Kiersztyn , ks .Natanek . ks , Międlar , ks , Małkowski , ks.Kneblewski . ks.prof ,Guz ostatnio ks.Jacek Bałemba ……kto następny w kolejce .
  Sataniści posoborowi wykorzystują brak jedności kapłanów Prawdy i ” wycinają zboże ” a zostawiają ” chwasty ” .
  Jeśli nie będzie solidarności nie tylko wśród tych księży jak również wśród patriotów i nacjonalistów powiązanych z partią narodową – sytuacja New Age osiągnie swój triumf stworzenia jednej religii i jednego światowego rządu z tronem dla antychrysta i końcowe zaczipowanie ludzkości .

  1. eva cottrell from UK-Northampton mówi

   Witam z UK : )

   Nie tylko Polacy w UK sa…ostatnia oaza Promocji Chrysusa/Bozego Narodzenia i Chrzescijanstwa tu…
   Oprocz ponad 2 mln Polakow tu… te same chrzescijanskie wartosci promuja tysiace Rumunow…Litwinow…Slowakow…etc.
   UK. jest krajem ateistycznym…wierzacym w… MARTWA materie : ) a religia UK – to Byznes-sport..
   a kaplani – to masonskie sekty polityczno/byznesowe ….
   W UK. CHRISTMAS jest swietowane w komercyjny sposob…bo w sklepach tylko….juz zaraz po skonczeniu EASTER time– czyli prakrycznie od maja kazgego roku…
   po to tylko…aby nakrecic koniunkture handlowa…
   ZNIKNIE Merry Christmas….
   nastanie CIEMNOSC…BIDA z NEDZA… glod…smrod …
   i… SMIERC… wszystkiego..lacznie z komercyjnym merry christmas tu…. : (

   Jedyny Czas handlu/Byznesu tu… to okres wrzesien-grudzien — czas przygotowan do Swiat Bozego Narodzenia….

   Czarno to widze…
   ale na GLUPOTE nie ma lekarstwa…oprocz…
   SMIERCI 13 !

   Wesolych Swiat Bozego Nartodzenia -ktore jest swietowane 25 grudnia -z powodow :
   Podobnie traktujemy datę dzienną. 25 grudnia w kalendarzu rzymskim jest dniem przesilenia zimowego, czyli momentem, gdy noc staje się coraz krótsza.
   To jest Symbol Zwycięstwa światłości nad mrokiem.
   Ponieważ narodzenie Jezusa w całym Piśmie jest opisywane jako przyjście światłości na świat…

   ale skad moze english-idiot o tym wiedziec…jezeli nie chodzil na lekcje RELIGII???
   i jezeli ich wykladnia Prawdy i autorytety –
   to skorumpowani politycy/sedziowie i…. masonskie diably=diably materii !!!!!
   SWIATLOSC ktora zwycieza ciemnosc….
   czyli BOG triumfujacy…. to przeciez nie tylko wykladnia i doktryna religii chrzescijanskiej ale kazdej duzej religii – lacznie z muzulmanska ..
   Chrystus jako Syn Boga… bo przeciez Syn Umilowany -Energia Swiata Ducha…
   przynoszacy Swiatlo i Pokoj na Ziemie…wsrod bydla i ciemnoty …: )

  2. Constancja mówi

   „a kaplani to masonskie sekty polityczno biznesowe” – tak dokladnie jest na calym zachodzie.

  3. Kryśka mówi

   A nie można by tak stworzyć kościoła państwowego, tak jak w Anglii? Księży patriotów już mamy, za ks. Międlarem i Małkowskim, poszło by wielu Polaków, ks Natanek tez zgromadził swoich wyznawców! Brawo Jacku idziesz z postępem…przemyśl.

 2. Stefan mówi

  Powrót do Tradycji wszystkich kapłanów i głoszenie Tradycji przedsoborowej z Mszą Świętą w rycie rzymskim -naczelnym zadaniem apostołów Chrystusa na wzór Bractwa Piusa X-go ( tu jest prawdziwy Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa .

 3. Kris mówi

  Czytając ten artykuł robi się naprawdę przykro i tak myślę, że chyba już nie ma nadziei dla świata zachodniego. Mam nadzieje, że Polska nie da się temu szatańskiemu marskizmowi i poprawności polityczbej. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich.

 4. Andrzej mówi

  Otrzymalem od serwisu „viber” (komunukator)
  Darmowy sticker (obrazek do wklejenia w wiadomosci ) happy holidays.
  To lewacki skanda w ten soosob obrazac uczucia religijne chrzscijan.
  W czasach kiedy morduje sie chrzescijan lewactwo pozwala sobie na takie wybiegi .
  Napisalem do tego serwisu emaila w ktorym
  Zaprotestowalem przeciw takim skandaliznym zachowaniom .

 5. Maks Dybowski mówi

  Panie Piotrze! Dziękuję za ciekawy i potrzebny wywiad. Skoro słowo się rzekło, oczekuję teraz, że lada moment wyprowadzi się Pan z Wysp i porzuci Zjednoczone Królestwo, wracając do Polski. Proszę wrócić do Ojczyzny, potrzebujemy takich ludzi jak Pan. Nie ma sensu, by Pana talenty marnowały się na obczyźnie. Teraz bezrobocie jest wyjątkowo małe, zarabia się średnio 300-400 funtów miesięcznie, no ale nie ma u nas znienawidzonych przez Pana laicyzatorów, no i kolędy będzie Pan mógł śpiewać cały rok, oczywiście po polsku 🙂 Zatem, zapraszam z powrotem!

 6. CheGuevara mówi

  Boli dupa naziołki, co nie?

  1. aza mówi

   popraw jarmułkę bo ci ślepia zasłania, głupku! rozum, gdybyś go miał, rasisto najprawdziwszy, to NIGDY nie odezwałbyś się tym swoim talmudycznym językiem jw. .

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.