Mieczysław Szmerling – oficer policji żydowskiej i komendant Umschlagplatz w getcie warszawskim [WIDEO]

Mieczysław Szmerling - policja żydowska
7

Prezydent Izraela Netanjahu powiedział: Polacy współpracowali z nazistami. Oczywiście prezydent Izraela myli się: Polacy od początku do końca wojny walczyli z niemieckim okupantem. Ale bywało, że z okupantami Polski: niemieckim i sowieckim współpracowali obywatele polscy z różnych mniejszości narodowych. Mniejszość niemiecka, ukraińska, ale też i niektórzy żydzi współpracowali z Niemcami, a nawet pomagali im w przeprowadzeniu zagłady swojego narodu. Przejdźmy do konkretów.

Żydowskim kolaborantem był zasymilowany żyd Mieczysław Szmerling. Był to jeden z najbardziej znienawidzonych oficerów żydowskiej policji w getcie warszawskim. Stał się symbolem okrucieństwa policji żydowskiej.

W młodości był bokserem w żydowskim klubie Makabi Warszawa. Przed wojną był drobnym przemysłowcem, prowadził własne, niezbyt duże przedsiębiorstwo budowlane.

W getcie warszawskim wstępuje do Żydowskiej Służby Porządkowej jako oficer. W listopadzie 1941 r. zorganizował Wydział Zdrowia wraz z kompanią Przeciwepidemiczną, która zajmowała się dezynfekcjami w walce z epidemią tyfusu poprzez blokady sanitarne, już wówczas zasłynął brutalnością i zastosowaniem nieuzasadnionej przemocy.

Był bardzo dobry organizatorem, wymagającym służbistą. Nieprzyjemny w obejściu, jednak podwładni go lubili, za opiekę i starania, jakich nie szczędził swoim ludziom. Wśród żydowskich kolegów policjantów krążył o nim następujący wierszyk:
Tu muszę wyznać ze skruchą i szczerze
Bić po mordzie lubię, każdego uderzę
Raz nawet taki stał mi się wypadek
Że biłem w mordę zamiast w zadek
I natrafiwszy na zbyt mocne szczęki
Dwa palce sobie złamałem u ręki.

20 lipca 1942 roku zostaje mianowany komendantem Umschlagplatz, czyli placu przeładunkowego w czasie akcji wysiedleńczej. Przy zbiegu ulic Stawki i Dzikiej gromadzono Żydów przed załadunkiem na wagonów do obozu zagłady w Treblince. Teren placu był silnie strzeżony przez Niemców, ukraińskie i łotewskie formacje pomocnicze oraz policję żydowską. Na polecenie władz niemieckich Szmerling zostaje awansowany pod koniec lipca 1942 na stanowisko obwodowego, czyli po 6-7 dniach wywózek do Treblinki. W czasie deportacji jego nazwisko znali już wszyscy żydzi. Ze wspomnień wyłania się obraz sadysty oraz łapownika, dorabiającego się majątku na tragedii getta. Emanuel Ringelblum Szmerlinga opisywał jako „olbrzyma o szpiczastej bródce i twarzy zbójcy”. Bezwzględny wobec Żydów, był gorliwym i posłusznym wykonawcą niemieckich poleceń. Żaden Niemiec nie mógł być od niego gorliwszym. Niejednokrotnie z szeregów policji usuwał funkcjonariuszy, którzy wypuszczali Żydów z Umschlagplatzu. Sam za zwolnienie z placu pobierał natomiast ogromne łapówki wykupnego, stąd uważano go za bogacza w getcie.

Znany z brutalnego zachowania Szmerling bestialsko nadzorował plac. W pierwszym tygodniu sierpnia 1942 r. podczas zwalniania z Umschlagplatzu dzieci z sierocińca przy Twardej 27, które zwolnił niemiecki oficer SS, nie pozwolił na dołączanie do zwalnianej grupy innych dzieci.

Ringelblum wspominał, że gdy próbował przekonać Szmerlinga, aby zwolnił z Umschlagplatzu kilku żydowskich intelektualistów, ten pobił go nahajką.

Jerzy Śląski opisuje sytuację na Umschlagplatz słowami: „Ludzie nawołują się wzajemnie, ktoś krzyczy, żeby uciekać, bo wiozą ich nie do pracy, lecz na śmierć. Przed wagonami zamieszanie. Niektórzy nie chcą do nich wsiadać. Tłum poganiany pałkami gettowymi policjantów napiera. Atletycznie zbudowany mężczyzna w długich lśniących butach bije pejczem tak, że ci, których dosięgnie, padają. To były bokser Mieczysław Szmerling, oficer żydowskiej policji, komendant placu przeładunkowego”.

21 września 1942 w święto Jom Kippur Szmerling i Lejkin, zastępca komendanta żydowskiej policji, wraz z oddziałem policji żydowskiej dokonali blokady bloków żydowskiej policji przy ul. Ostrowskiej i Wołyńskiej i wysłali 200 swoich kolegów z rodzinami na zagładę do Treblinki. To byli ich koledzy, którzy nie zostali zaangażowani do zredukowanej do 380 osób policji żydowskiej.

Po selekcji wrześniowej 1942 r. złamał nogę i zastąpił go na stanowisku kierownika Umschlagplatzu Fuerstenberg.

Żydowska Organizacja Bojowa wydała na niego wyrok śmierci. W sierpniu 1942 nieudanego zamachu na niego dokonał Henoch Gutman. W kwietniu 1943 roku Szmerling musiał się ukrywać w obawie przed zemstą.

PS. Oficer policji żydowskiej Mieczysław Szmerling został zastrzelony przez Niemców, którym tak wiernie służył w realizacji planów zagłady żydów w Warszawie.

Autor: Dr Dariusz Zielonka

Przeczytaj i obejrzyj także:

Apel najstarszego bohatera Powstania Warszawskiego do Polaków [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Spostrzegawczy mówi

  Plemię Kainowe wytracilo tylko w ubiegłym stuleciu ponad 10 milionów Polaków jak podaje najlepszy znawca tematu Henryk Pająk, pisarz i historyk.

 2. Pro Patria mówi

  Szmerling, Lejkin, Szeryński, Brzeziński, Haendel to żydowscy policjanci, odpowiedzialni za wywózkę swych rodaków do obozu zagłady w Treblince. Szkoda, że polski prezydent czy premier nie odpowiedzieli Netanjahu: To Żydzi współpracowali z nazistami. Ale te słowa o Polakach może świadczyć o ofensywie antypolskiej i chyba chodzi o roszczenia. Musimy głosić prawdę.

 3. Robert mówi

  Ze względu na wzrost wysoko postawiony wybrany,może przez Roosevelt a,też był King Kong,choć do wózka Przymocowany…W wyborach demokratycznych

 4. Dan mówi

  Co tu komentować, dobry żyd to martwy żyd

  1. Andrzej mówi

   Ktoś powinien nakręci film o żydowskiej policji życiu elit w getcie.

  2. Andrzej mówi

   Ten wpis wygląda jak żydowska prowokacja.

 5. Kwal mówi

  >> Żydzi to genetycznie szubrawcy, złodzieje i pasożyty. Henry Ford słynny producent samochodów powiedział, że żydowskim talentem jest życie z ludzi, nie z ziemi, ani z produkcji, ale z ludzi. Niech inni uprawiają ziemię, żyd, jeśli będzie w stanie, będzie ciągnął zyski z rolnika. Niech inni zajmują się handlem i przemysłem; żyd będzie eksploatował owoce ich pracy. To jego szczególny talent. Żydzi nie są żadnym narodem, to jest społeczność której jedynym czynnikiem wiążącym jest zbrodnia, a więc chodzi o społeczność zbrodniarzy i to jak sama utrzymuje z tradycją wielu tysiącleci. Żydzi to naród wymyślony – jak pisze Shlomo Sand. To plemię najpodlejsze z podłych, bez etyki i z podwójną moralnością, plemię bezwzględne i pozbawione skrupułów, szczerze wierzące, że są stworzeni do władzy nad światem. Naród żydowski jako taki nigdy nie istniał, tylko został wymyślony przez ciemnych rabinów, którzy ubzdurali sobie, że bóg ich wybrał do naprawy i przewodzenia światu. Kłamstwo to, jako talmudyczna bzdura powtarzane jest na całym świecie aż po dzień dzisiejszy. Żydzi to plemię wiecznych tułaczy, oszustów i złodziei. To plemię mącicieli, intrygantów i zdrajców…a jak potrzeba to i morderców !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.