Macron z wizytą w Polsce: „Wyraziłem zaniepokojenie reformą wymiaru sprawiedliwości”. Konferencja prasowa prezydentów RP i Francji [WIDEO]
W poniedziałek (3.02.2020) prezydent Francji Emmanuel Macron po raz pierwszy złożył wizytę w Polsce. Wizyta rozpoczęła się od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie prezydenci Polski i Francji rozmawiali w „cztery oczy”. Odbyły się też rozmowy delegacji obu państw. W obecności prezydentów podpisano program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego oraz deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Następnie obaj prezydenci wygłosili oświadczenia podczas konferencji prasowej.
– Bardzo cieszymy się z dzisiejszej wizyty pana prezydenta i całej delegacji francuskiej, delegacji bardzo szerokiej, w której jest bardzo wielu ministrów. Całe to wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie, a przede wszystkim głęboko w to wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich – powiedział prezydent Andrzej Duda podkreślając, ze podpisany dokument o współpracy polsko-francuskiej reguluje tę współpracę „właściwie we wszystkich dziedzinach, poczynając do współpracy militarnej, poprzez współpracę polityczną, przemysłową, gospodarczą, społeczną, w wielu dziedzinach życia, w których normalnie realizowane są relacje pomiędzy państwami, także w dziedzinie nauki, współpracy w zakresie badań i rozwoju”.
Prezydent Duda odniósł się do niedawnego Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, i podkreślił, że cieszy się, iż prezydent Francji przybywa do Polski w tym momencie. – Francja stanowi potęgę na skalę europejską i rola Francji po dokonaniu się Brexitu ogromnie wzrasta w Unii Europejskiej. Dlatego cieszę się, że w tym momencie prezydent Francji pierwsze kroki kieruje do Polski i podpisuje tę niezwykle ważną deklarację. Tym samym daje sygnał swojego głębokiego zainteresowania naszą częścią UE i jej sprawami, i w związku z tym również tym, w jaki sposób Unia będzie się nadal rozwijać i jaki będzie ten nowy kształt Unii – powiedział prezydent Duda wyrażając nadzieję, że żadne państwo nie będzie już chciało opuścić UE, bo będzie w niej wzajemny szacunek i dobra współpraca, a UE stanie się gospodarczą potęgą światową. Prezydent Duda poinformował też, że rozmawiał z prezydentem Macronem o sprawach bezpieczeństwa militarnego, energetycznego i o ochronie klimatu.
– W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem, w duchu pełnej otwartości, którą jesteśmy sobie winni jako partnerzy europejscy, zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem, że w Polsce, co pokazuje jej historia, głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości – powiedział prezydent Macron.
Wbrew zapowiedziom obu stron, prezydenci Polski i Francji jednak rozmawiali o reformie sądownictwa 🇵🇱 🇫🇷⚖️ pic.twitter.com/P55SCbuk9M
— AIP (@AgencjaAIP) 3 lutego 2020
Odnosząc się do niedawnych ataków Rosji na Polskę Macron podkreślił, że bronił Polski i narodu polskiego wobec niedopuszczalnych ataków na pamięć historyczną. – Musimy wszyscy spojrzeć historii w twarz, nie próbując jej przeinaczać, maskować czy wykorzystywać dla własnych celów i to właśnie te wspólne wartości legły u podstaw naszego wspólnego projektu europejskiego i to one wzmocnią nasz wspólny europejski projekt – podkreślił Macron. Stwierdził też, że „w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją”.
Prezydent Francji podkreślił, że potrzebna jest jedność w Unii Europejskiej – Musimy scalić, zacieśnić nasze sprzymierzenie, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie. Wiemy, jaka jest sytuacja europejska. Żeby odpowiedzieć na europejskie wyzwania, jestem przekonany, że możemy zrobić jeszcze więcej w zakresie energetyki, cyberbezpieczeństwa, współpracy przemysłowej i obrony. Przed nami jeszcze dużo pracy. Mamy wiele wspólnych kwestii, przekonań – wskazywał Macron.
– Aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie również udział kanclerz Niemiec, ponieważ na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę – oświadczył prezydent Francji.
Mój komentarz: Wizyta Macrona stała się kolejną okazją do upokorzenia Polski. Prezydent państwa, w którym od roku policja brutalnie pałuje protestujących obywateli, „wyraża zaniepokojenie” polską reformą sądownictwa. Oczywiście, informuje o tym cały świat na konferencji prasowej, podczas której prezydent Duda chwali Francję i wielokrotnie dziękuje prezydentowi Macronowi za przybycie. Szkoda, że prezydent RP nie wyraził zaniepokojenia sytuacją we Francji, tylko przymilał się do Macrona zachowującego się jak bezczelny bubek.
Źródło informacji: prezydent.pl, PAP, TVP Info, Facebook
Zobacz też:
Rabin Schudrich zdziwiony, że Żydzi w Polsce nie są atakowani jak w Berlinie i Paryżu