„Lockdowny były kolosalną porażką globalnej polityki”. Miażdżące wyniki badania nt. walki z pandemią Covid-19

Fot. pixabay.com
8

W niedzielę (4.06.2023) brytyjski dziennik „The Telegraph” opublikował artykuł autorstwa Jonasa Herby’ego, specjalnego doradcy w Centrum Studiów Politycznych w Kopenhadze oraz Larsa Jonunga, emerytowanego profesora w Centrum Studiów Finansowych im. Knuta Wicksella na Uniwersytecie w Lund, którzy wraz z profesorem Stevem H. Hanke z Johns Hopkins University przeprowadzili metaanalizę dotyczącą skutków polityki lockdownów prowadzonej w ramach tzw. walki z pandemią Covid-19. Oto, co piszą naukowcy:

Lockdowny nauczyły nas wielu bolesnych lekcji. Że gospodarek nie można zamknąć na wiele miesięcy bez konsekwencji. Że niepotrzebne drukowanie pieniędzy będzie napędzać inflację. Że zamknięcie szkół będzie miało katastrofalny wpływ na edukację uczniów. Ale być może najbardziej bolesną lekcją jest to, że lockdowny były znacznie mniej skuteczne, niż wielu ludzi było skłonnych sądzić.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziś wraz z prof. Stevem H. Hanke z Johns Hopkins University publikujemy nowe badania, z których wynika, że ​​lockdowny były kolosalną porażką globalnej polityki, której nigdy więcej nie powinno się stosować. Nasza systematyczna metaanaliza ograniczeń wprowadzonych ze względu na Covid-19 wykazała, że ​​lockdowny uratowały życie od ok. 1700 do 6000 istnień ludzkich w Anglii i Walii. Tytułem kontekstu, odmiany grypy odpowiadają rocznie za około 20 tys. zgonów w obu krajach.

Zastosowaliśmy dwa różne podejścia do oceny skuteczności lockdownów w Europie i Stanach Zjednoczonych wiosną 2020 r. Nasze wyniki wskazują, że lockdowny zapobiegły od około 3,2 do 10,7 proc. zgonów (6 tys. do 23 tys. w Europie i 4 tys. do 16 tys. w Stanach Zjednoczonych). Wyniki te opierają się na wszystkich odpowiednich badaniach naukowych i są wiarygodne przy uwzględnieniu potencjalnych błędów. Są one dodatkowo poparte wynikami eksperymentów naturalnych i kilkoma istniejącymi recenzjami na ten temat, co wzmacnia ich ważność.

Nasze ustalenia stoją w ostrym kontraście z dwoma szeroko cytowanymi prognozami z Imperial College London. Pierwsza prognoza, sporządzona w marcu 2020 r., sugerowała, że ​​lockdown może uratować ponad 400 000 istnień ludzkich w Wielkiej Brytanii. W dużym stopniu opierało się to na założeniach przyjętych przez autorów prognozy. Drugie twierdzenie, oparte na porównaniu przed/po przeprowadzonym w czerwcu 2020 r., sugerowało, że lockdowny zapobiegły 3,1 mln zgonów w 11 krajach. Wniosek ten opierał się jednak na nierealistycznym założeniu, że lockdowny były jedynym wyznacznikiem obserwowanego ograniczenia transmisji. Autorzy nie uwzględnili dobrowolnych zmian zachowań jednostek, takich jak praca zdalna czy odwoływanie prywatnych spotkań, co niewątpliwie przyczyniło się do zmniejszenia szybkości transmisji.

Ten ostatni punkt jest ważny. Wybór nigdy nie był między lockdownem a „biznes jak zwykle”. Gdyby ludziom przedstawiono informacje i zagrożenia, odpowiednio dostosowaliby swoje zachowanie – jednak w wielu krajach nigdy im tego nie zaoferowano. Niemniej jednak nasze meta-badanie ujawnia szereg istotnych obciążeń, jakie lockdowny nałożyły na społeczeństwo, od ekonomicznych po polityczne.

Wyjątkową cechą wielu z tych obciążeń jest ich opóźniona manifestacja. Dobitny przykład można znaleźć w rządowych środkach wsparcia, które miały na celu zwiększenie zagregowanego popytu. Środki te doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu ilości pieniędzy posiadanych przez społeczeństwo, co później spowodowało rekordowy poziom inflacji w wielu krajach. Zamknięcia szkół zwiększyły różnice w osiągnięciach i prawdopodobnie będą miały wpływ na dzieci znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji przez wiele lat. Nieoczekiwany wzrost liczby zgonów innych niż na Covid-19 w niektórych krajach stanowi mocne przypomnienie, że lockdowny mogą mieć długoterminowe szkodliwe skutki dla naszego zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii w 2022 roku zarejestrowano ponad 650 tys. zgonów – o 9 procent więcej niż w 2019 roku.

The Telegraph’s Lockdown Files oferowało wyjątkowy wgląd w to, jak rząd radził sobie z wcześniejszymi etapami pandemii. W wielu przypadkach wydaje się, że polityka została sformułowana z marszu, z niewielkim uwzględnieniem kosztów i korzyści. Tak działo się nie tylko w Wielkiej Brytanii. Z naszych badań wynika, że ​​koszty były ogromne, a korzyści minimalne. Lockdowny były tępym narzędziem politycznym, które nie spełniło swojego celu. Jednak w miarę jak poważne błędy z 2020 i 2021 roku zaczynają zacierać się w pamięci, istnieje bardzo realne ryzyko, że instrument ten będzie ponownie używany w przyszłości.

Nasze ustalenia, w tym znaczenie dobrowolnego zachowania, powinny służyć jako krytyczny punkt zainteresowania brytyjskiego dochodzenia Covid-19. W przeciwnym razie grozi nam wpadnięcie w cykl powtarzania kosztownych błędów, które popełniliśmy podczas pandemii.

A więc po raz kolejny okazało się, że rozsądek i nauka stały po stronie osób, które sprzeciwiały się obłędnej polityce pandemicznej. Nazywano ich „szurami” i „foliarzami”, ale to oni mieli rację, gdy apelowali o zniesienie lockdownów, gdy domagali się normalnego funkcjonowania szkół, gdy krytykowali zamykanie przychodni i szpitali. Trzy lata po rozpętaniu histerii z powodu wirusa powodującego śmiertelność na poziomie ułamka procenta, kolejne badania pokazują, że noszenie masek nie miało wpływu na transmisję wirusa, że nie działały drogie leki serwowane pacjentom z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19, że to lockdowny doprowadziły do dramatycznego wzrostu śmiertelności. To „szury” ostrzegały, ze tzw. szczepionki na Covid-19 nie są ani tak bezpieczne, ani tak skuteczne, jak politycy i eksperci wmawiali wystraszonym przez media ludziom. Czy nikogo nie dziwi wzrost nagłych zgonów z powodu zakrzepicy, zawałów, udarów? A zaszczepieni i tak chorowali, a nawet umierali na Covid-19. Czy jakikolwiek polityk wprowadzający kowidowy terror kiedykolwiek odpowie za to, co zrobił?

Źródło informacji: telegraph.co.uk

Zobacz też:

Katarzyna TS: O umieraniu na ulicach

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  O kurka wodna!
  To ja bez metaanalizy, wyłącznie na podstawie ogólnodostępnych i nieuśrednianych danych powiem, że lockdowny nie były porażką, były zbrodnią na społeczeństwie, gospodarce i ekonomii krajów im poddanych.

 2. Ewa-Maria mówi

  Cóż z tego że była to porażka tych co to wymyśleli skoro ludzie potracili przez to całe dorobki życia. Kto za to odpowie? To są skutki nieodwracalne , które będą się ciągnęły za nimi.

 3. Adek mówi

  Pis wyniszczyl lockdownem gospodarke.Spowodował inflacje.Za tym stoja konkretne osoby.Czy ktos za te decyzje odpowiedzial?

 4. Agata mówi

  Czy można prosić o link do oryginalnego badania

 5. SlawekJ mówi

  Byłem chory na covida pozostawiony bez opieki lekarskiej bo lekarze nie leczyli. Pokazała pandemia ze jest to grupa zawodowa która jest do głębokiej reformy. Co do lockdaunow to było pajacowanie całego świata nieuków których ludzie powybierali do rządzenia którzy nie wiem czy nadają się do sprzatania

 6. piotr mówi

  Operacja COVID-19, była testem jak daleko upadłe elity i sprzedajne rządy mogą się posunąć. Fałszywa pandemia została wykreowana przez media, wyreżyserowane sceny ze szpitali, rozpętana histeria zrobiły swoje. Atak Rosji na Ukrainę w przeciągu jednego dnia wyeliminował pandemię, miliony niezaszczepionych uchodźców przekroczyło granicę polski i europy, o rzekomej epdemii media przestały mówić. Teraz debatują na temat skuteczności lockdownów terminologia zaczerpnięta z więziennictwa. Do czego zmierzają, do narzucenia ogłupiałym masom określonego sposób myślenia. Była straszna pandemia „kłamstwo, które nam wmówiono” rozwiązania okazały się nie skuteczne, jak miały być skuteczne skoro, nie było żadnej pandemii. Potrzebujemy nowych rozwiazań, zasada stwórz nieistniejący problem i wskaż jego rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest traktat pandemiczny, terror sanitarny, jakiego świat nie widział. Do tego dochodzi obłęd klimatyczny czyli „zielony komunizm połączony z terrorem sanitarnym”. Proste i diabelskie rozwiązanie, system się wali, bieda, bezrobocie, ludzie zaczynają się buntować, dochodzi do protestów, WHO ogłasza pandemię i po buncie, nie pokornych zamka się w obozach kwarantanny pod pretekstem rzekomego zagrożenia. Wszystko co się obecnie dzieje jest wynikiem bierności i tchórzostwa ludzi, nie stawiania czoła złu. Poprzednie pokolenia potrafiły się temu przeciwstawić, wykazywali się dużo większą odwagą. Antychryst zawiera traktaty pokojowe z potęgami światowymi, aby wywołać chaos w ludzkości, tworzy przeszkody wzajemnej pomocy żywnościowej, medycznej i gospodarczej między krajami, tak żeby zmusić ludzi do uległości i poddania się jego woli, ale ludzie nie myślą o własnym zbawieniu, żyją tylko chwilą.

 7. BP mówi

  Jak ktoś może niech przekaże Putinowi serdeczne podziękowania za zdławienie zarazy!

 8. Reakcjonista mówi

  X2 lata = uratowanie ok. 10 tys. Istnień i skazanie na przedwczesną śmierć ok miliona. Wszystko idzie zgodnie z planem Schwaba.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.