List prezydenta Dudy do przywódców europejskich: „Zamrożenie gospodarek było decyzją słuszną”

prezydent Andrzej Duda/ fot. screen
7

W środę (29.04.2020) prezydent Andrzej Duda wystosował list do przywódców krajów Unii Europejskiej, Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, w którym stwierdził, że decyzja o zamrożeniu gospodarek w związku z pandemią koronawirusa była słuszna, a teraz nadszedł czas, aby wspólnie zastanowić się, jak będzie wyglądał świat i współpraca międzynarodowa po pokonaniu pandemii.

– W przypadku wielu państw przymusowe zamrożenie gospodarek trwa już niemal dwa miesiące, powodując trudne na razie do oszacowania koszty. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że ta decyzja, jakkolwiek trudna, była słuszna, ponieważ głównym zadaniem rządzących jest ochrona życia i bezpieczeństwo obywateli, nawet za cenę negatywnych skutków dla wzrostu PKB, które w przyszłości będziemy w stanie, jestem przekonany, odpracować – napisał prezydent.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PAD podkreślił, że ścisła sieć powiązań pomiędzy poszczególnymi gospodarkami, która jeszcze nie tak dawno zdawała się wielką zaletą, teraz stała się po części obciążeniem i brakuje skutecznych globalnych narzędzi do zarządzania kryzysami o zasięgu światowym, ale gdy minął pierwszy szok wywołany wybuchem pandemii, państwa europejskie były zdolne do solidarnej współpracy. „To dobry punkt wyjścia do refleksji nad kierunkami wybranych aspektów polityki międzynarodowej” – stwierdził prezydent i zaproponował pięć punktów tej polityki.

Po pierwsze – stworzenie europejskiego mechanizmu zabezpieczenia medycznego, m.in. koordynacji produkcji i dystrybucji sprzętu ratującego życie i środków ochrony medycznej, oraz realizację wspólnych badań naukowych z zakresu biotechnologii i nowoczesnych terapii.

Po drugie – pobudzenie produkcji w Europie, czego efektem powinno być m.in. skrócenie łańcuchów dostaw. Europa powinna znowu stać się „warsztatem produkcyjnym”.

Po trzecie – konieczność dalszego egzekwowania prawa międzynarodowego, jako narzędzia budowy bezpiecznego i pokojowego świata wolnych narodów bez stref wpływów.

Po czwarte – wzmacnianie bezpieczeństwa militarnego: nie stać nas na oszczędności w obszarze polityki obronnej.

Po piąte – znalezienie sposobu na pogodzenie wymogów polityki klimatycznej z elementami polityki społecznej i rozwojowej: „Szczególnie musimy unikać sytuacji, w której działania na rzecz ochrony klimatu mogłyby zostać wykorzystane do uzyskania przewag gospodarczych czy spowodować napięcia społeczne”.

– Napięcia i rywalizacja powinny dziś ustąpić poczuciu współodpowiedzialności i aktywnej solidarności. Potraktujmy ten obecny czas jako wyzwanie, któremu musimy sprostać z myślą o przyszłych pokoleniach – napisał prezydent Duda. Cały list TUTAJ.

Źródło informacji i cytatów: prezydent.pl

Zobacz też:

R. Kurski: Ostracyzm i beztroska w dobie koronawirusa

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Małgorzata, mówi

  Po szóste, skąd pewność, że będziesz Pan prezydentem.

  1. Historyk mówi

   Bo to pewne.Został wybrany na Prezydenta już dawno. Wystarczy sobie poszukać kogo się zaprasza do stanów na kurs dla przywódców państwowych.Dziwnym trafem , to oni wygrywają później wybory.

 2. Jurek Ogórek mówi

  To o co chodzi w tym bajzlu..a zamrażanie gospodarek, czy o nasze zdrowie i życie ..panie złotousty budowniczy polin ?????? BO mi się wydaje, że złotousty budowniczy polin nie chce być gorszy od swoich…tamci rujnowali firmy i przedsiębiorstwa by je opylić za złotówkę, a ten postanowił iść na całość i zrujnować cały kraj.. by go ickom oddać gratisowo
  brawo !!!

 3. karol mówi

  Koronawirus. Żydzi tłumnie przyszli na pogrzeb. Interwencja policji.

 4. finka mówi

  Straszne, że Polacy ulegają propagandzie i nie widzą prawdziwego oblicza Dudy, a wystarczy słuchać ze zrozumieniem i uważnie patrzeć na to jakie ustawy podpisuje i planuje podpisać np. ws. przymusowych szczepień, jak już cudowna szczepionka od Gatesa się pojawi, to plany wykończenia kraju i narodu.

 5. Stanislaw mówi

  Zamrozić natychmiast maliniaka,aby nie wywoził z Ojczyzny nic co Polskie!!!!!POLSKI NAROD DOŚĆ DUŻO POMAGAŁ WSZYSTKIM I CO ZA TO TERAZ MAMY.Np anglicy okradli Polaków za to że bronili anglosasów /2 wojna swiatowa itd/banderowcom Aleppo itd się pomaga w imię czego?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.