Krzysztof Bosak o dyskryminacji Polaków i polityce wobec Ukrainy. “Jest ślepa i naiwna” [WIDEO]

Krzysztof Bosak / Fot. Sztab Wyborczy #Bosak2020
9

We wtorek (26.05.2020) kandydat Konfederacji na urząd Prezydenta RP Krzysztof Bosak poruszył podczas konferencji prasowej temat ukrainizacji polskiej szkoły w Mościskach w obwodzie lwowskim. Zdaniem polityka Konfederacji rząd jest bierny wobec polskiej ludności na Kresach Wschodnich.

W 2017 roku ukraiński Parlament znowelizował prawo oświatowe w ten sposób, że każdy przedstawiciel mniejszości narodowej od klasy V będzie musiał uczyć się tylko i wyłącznie w języku ukraińskim. Teraz Rada Miasta Mościska zadecydowała o zmianie statutu polskiej szkoły – Mościckiej Średniej Szkoły Ogólnooświatowej nr 3 im. Królowej Jadwigi. Z nazwy szkoły wykreślono: „z polskim językiem nauczania”. Usunięto także zapis o tym, że dyrektorem placówki musi być Polak.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Krzysztof Bosak zarzucił rządowi, że polityka wschodnia jest całkowicie nieudolna. Zwracał uwagę, że ustawa wywołała sprzeciw węgierskiego i rumuńskiego rządu.

– Jedynie polski rząd reprezentowany przez ambasadora Piekło nie tylko nie zaprotestował, a nawet wypowiadał się o tej ustawie w sposób dopuszczający, tolerujący, niemalże chwalący ją. Bezinteresowne wspieranie Ukrainy, ślepa, naiwna polityka poświęcająca prawa Polaków na kresach pod miraże pewnych gier międzynarodowych, znajduje dzisiaj swój opłakany skutek – zwracał uwagę Bosak.

Globkurier [CPS] PL

Według polityka rząd powinien jak najszybciej podjąć kroki, aby obronić polską szkołę przed ukrainizacją. – Polski ambasador powinien w Mościskach walczyć o przetrwanie polskiej szkoły i utrzymanie nauczania w języku polskim – ukraiński ambasador w Warszawie powinien dziś tłumaczyć się w Kancelarii Premiera – wskazywał.  Zadeklarował także, że jego środowisko jest absolutnie przeciwne obecnej strategii polskiej polityki wobec Ukrainy i Litwy.

Nigdy nie zgodzimy się na to, żeby w sposób tak naiwny, krótkowzroczny poświęcać prawa Polaków mieszkających poza granicami Polski w imię złudzeń, miraży, obietnic, które później okazują się bez pokrycia – powiedział kandydat Konfederacji.

 

Profesor Andrzej Zapałowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu zwrócił uwagę, że jego miasto nie przyjęło rezolucji wzywającej Radę Miejską Mościsk do odstąpienia od tych kroków, wskutek egzotycznego sojuszu Lewicy z Prawem i Sprawiedliwością.

– W Radzie Miasta Przemyśla grupa radnych złożyła rezolucję, która miała na celu skierowanie wezwania do radnych Mościsk, aby wycofali się z tych decyzji. Okazało się, że radni PiS razem z radnymi SLD wstrzymali się od głosu, przez co ten punkt nie wszedł pod obrady Rady Miejskiej – poinformował.

Poseł Konfederacji Krystian Kamiński zwrócił uwagę, że do podobnych sytuacji dochodzi także na Litwie, o czym świadczy interpelacja, którą w marcu skierował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak przyznał – odpowiedź na to pismo była lakoniczna. Wczoraj poprosił o wyjaśnienia MSZ w sprawie sytuacji w Mościskach.

PRZECZYTAJ: Szczyt bezczelności ukraińskiego szefa IPN: na Wołyniu nie było ludobójstwa, a Polacy też są winni!

– Należy zadać podstawowe pytanie: o kogo dba MSZ? Czy dba o dobre stosunki z Litwą i Ukrainą czy powinno dbać o Polaków? Naszym zdaniem priorytetem polskiej polityki wobec Litwy jest interes Polaków na Wileńszczyźnie, a priorytetem polskiej polityki wobec Ukrainy jest interes Polaków w rejonie lwowskim – stwierdził Kamiński.

Głos zabrała także Ewelina Podgórna, Polka ze Lwowa. – Rząd polski zapomina o nas, zapomina o osobach, które walczyły o wolność Polski – które walczyły o to, aby polskość tam przetrwała. To nie Polacy wyjechali z tamtych terenów, tylko Polska straciła swoje tamtejsze granice. Polacy ciągle żyją tam z przekonaniem, że Polska będzie o nich pamiętała – mówiła.

Jak poinformował prof. Andrzej Zapałowski, w 2002 roku ta szkoła została przejęta na własność przez państwo polskie, po czym przekazana mniejszości polskiej. W Mościskach żyje obecnie ponad 3 tysiące Polaków co stanowi około 40% ludności miasta.

 

Źródło informacji: Facebook

Zobacz też:

Konfederacja oddaje hołd rtm. Pileckiemu w 72. rocznicę jego egzekucji. Bosak: „Zbrodnie komunistyczne są nierozliczone, a ich rozliczenie jest zagrożone” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Dziwna i niezrozumiała jest uległość tego i poprzednich rządów w tematach dotyczących Ukrainy i Litwy. Odnoszę wrażenie, że nawet jeśli tam znów powtórzy się rozlew polskiej krwi jak to miało miejsce na Wołyniu ( ok 70 – 90 tys. ofiar) czy w Ponarach (ok 70 tys ofiar, z czego ok 20 tys to była polska elita całego rejonu Wileńszczyzny) polski rząd będzie się zachowywał niczym przysłowiowy “wiejski głupek szczerzący” zęby w tępym uśmiechu do każdego i przez każdego kopany w zadek.
  Nawet jeśli chodzi o “odgrodzenie się” od Rosji Ukrainą, to gra nie jest warta świeczki.

 2. z-k mówi

  Od trzydziestu lat budujemy albo propruską Mittelojropę albo Środkowo – Europejski Chazarski Kaganat z prowincją Polin i wszelkie narodowe aspiracje Polaków są tępione albo chyłkiem albo wręcz jawnie. Widać to szczególnie w polityce wobec Rodaków Kresowych. Aż przykro im patrzeć w oczy gdy mówią o pogardzie z jaką ich “polskie” władze traktują.

 3. Krzysztof mówi

  Trzeba sprawdzić jakie korzenie ma ‘ambasador” Piekło . Stawiam ,że ukraińskie . Dlatego z uporem maniaka twierdzę ,że wszystkie urzędy w Polsce muszą piastować Polacy , a nie mieszańcy, bo oni działają na szkodę naszego państwa..

 4. Baron mówi

  1 sierpnia ma wejść taka to ustawa. Ustawa o IPN zakłada, że ściganie zbrodni komunistycznej możliwe jest przez okres 30 lat, licząc od 1989 r. Według art. 4 ust. 1a wspomnianej ustawy, 1 sierpnia 2020 r., zbrodnie komunistyczne ulegną przedawnieniu, z wyjątkiem zabójstw, które mają być ścigane jeszcze przez 10 lat. Tym samym zbrodniarze komunistyczni mogą liczyć na abolicję.

 5. Marcin Malik mówi

  Ukraina jest jedynym krajem na świecie obok Izraela, gdzie oboje prezydent i premier są Żydami.

  1. tuszyn mówi

   Tak się składa, że przez 30 lat III-j okrągłostołowej wszyscy premierzy i prezydenci byli gorliwymi żydofilami to chyba też jedyny kraj na świecie

  2. Antyparch mówi

   Ciekawa jest historia wojta Kalnikowa,pogoniononego przez Ukraincow. Ale kogo to z zkonfidentracji obchodzi.

 6. RA mówi

  Nie zgadzam się z Bosakiem, że polityka PiSu jest nieudolna. PiS to taka współczesna Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy, która nienawidzi Polaków i bardzo sprawnie walczy z polskością w kraju i za granicą.

 7. W K mówi

  Giedroyciowi odmieńcy z Partii interesów Syjonistycznych robią to, co robiła Sanacja. Jeszcze tylko brakuje wypuszczenia Bandery z polskiego więzienia, ale może jakiś się znajdzie. Przez giedroyciowe mrzonki, teraz już o Trójmorzu może dojść do następnego ludobójstwa na Polakach. To bardzo źle. Kto utrzymuje kontakty z krajem gloryfikującym zbrodnie na Polakach, ten zniszczy Polaków.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.