Ukraina: Skandal! Wyznawcy UPA kupują Kartę Polaka za 1500 euro

Fot. Jagiellonia.org
3
SKLEP-WPRAWO.PL

Ażeby otrzymać Kartę Polaka, należy wykazać swoje polskie korzenie. Wielu Ukraińców pokusiło się dotychczas o sfałszowanie danych, aby ową Kartę pozyskać. W tym celu wystarczy zainwestować 1500 euro. Jak podaje ukraiński portal „Vholos”, Karta Polaka stała się celem wielu nieuczciwych obcokrajowców zza wschodniej granicy.

Aby ją otrzymać, Ukraińcy płacą polskim organizacjom, które ręczą za nich stwierdzając przy tym zaginięcie dokumentów. „Vholos” skarży się przy tym, iż Polacy zmuszają ubiegających się o Kartę Polaka do „wyrzeczenia się” UPA i Bandery. Jak podaje, „pojawiła się wielka liczba różnego rodzaju instytucji, które gotowe są zrobić z Polaka każdego, kto zapłaci odpowiednią sumę pieniędzy”. Reporterzy „Vholos” zadali sobie trud, by przejść przez pierwsze etapy do uzyskania Karty Polaka. „Głównym warunkiem było to, że osoba, która niby chciała [uzyskać] polskie obywatelstwo, od razu oświadczyła, że nigdy nie miała żadnych  związków rodzinnych z Polakami, jednak bardzo chce wyjechać tam [do Polski] na pobyt stały” – opisują.

Wszystko dlatego, iż posiadacze Karty mogą liczyć na wiele korzyści. Posiadają oni „prawa formalnego zatrudnienia w Polsce bez potrzeby pozyskania pozwolenia na pracę, możliwość prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej”, jak i przysługuje im prawo do bezpłatnych studiów i uzyskania stypendium. Do tego dochodzi NFZ, zniżki na komunikację miejską, czy w końcu korzystanie z polskich funduszy  wspierających Polaków za granicą. A zatem korzystnie jest takową Kartę zdobyć, nawet nielegalnie.

Ukraiński „Vholos” podnosi jednak lament nad tym, iż ubiegający się o nią są rzekomo indoktrynowani i zmuszani do rozpatrywania „historycznych kwestii spornych na korzyść Polski”. Oburzenie wywołały słowa pracownicy polskiego konsulatu we Lwowie: „To dla nas niedopuszczalne, żeby ktoś miał Kartę Polaka i uważał Banderę i  Szuchewucza za bohaterów. To wzajemnie się wyklucza”. Czyż potrzeba tu jakiegokolwiek komentarza?

Źródło informacji: kresy.pl

Przeczytaj również:

Morawiecki i Merkel w Auschwitz-Birkenau: kto jest bierny wobec przekłamań, staje się ich współautorem

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. W K mówi

    Dla Ukraińców to nic nowego. Mnóstwo z nich wyjachało na Zachód w oparciu o polskie papiery zabrane Polakom, których wcześniej wymordowali na Wołyniu, Podolu i w Małopolsce Wschodnie. Winny jest rząd warszawski, który nad takimi zachowaniami przechodzi do porządku dziennego.

  2. Krzysztof mówi

    Cały czas obnażane jest nieudolność prawa w Polsce , które umożliwia wiele nadużyć , do tego dochodzą jeszcze ukrowie , którzy okradają Polskę jak tylko mogą ( ost . wpis w mediach – ograbili Polskę na 6 mln. zł. ) pytam dlaczego nie można zrobić tak jak to w innych krajach bywa , że firmę może otworzyć tylko Polak – nie ten naturalizowany , czy z papierami mocno podejrzanymi. To ukróciło by grabież polskich pieniędzy. Czy do tego trzeba mieć 10 fakultetów ? A Może to ukry w polskim rządzie pozwalają na to ? Kiedy będziemy mieli rząd , który zadba mocno o interesy Polaków? KIEDY?

  3. azerty mówi

    PiS sprowadził tej zarazy 7-8 milionów! Polacy idą masowo na bruk a nielegalni imigranci z tzw. „ukrainy” nadal mają dofinansowanie 800 zł do zatrudnienia. Polacy są dyskryminowani i jeszcze za to płacą! Osoby odpowiedzialne za wpuszczenie tej dziczy do Unii Europejskiej oraz dofinansowania na szkodę narodu powinny być publicznie powieszone!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.