Konfederacja wyrzeka się Brauna? Nasz portal zapytał o to oficjalnie

Grzegorz Braun/ fot. screen
31

W ostatnich miesiącach tematami, które szczególnie interesują konserwatywną, narodową i suwerennościową część opinii publicznej, jest ukrainizacja Polski oraz samo zaangażowanie naszego kraju w wojnę na Ukrainie. Jako redakcja portalu Wprawo.pl postanowiliśmy zapytać partię Konfederacja, jakie stanowisko przejawia to ugrupowanie wobec akcji „Stop ukrainizacji Polski” posła Grzegorza Brauna. Zapytaliśmy również o stosunek Konfederacji do hasła „to nie nasza wojna” oraz o kilka innych tematów. Partia Konfederacja otrzymała zestaw pytań na podaną na swojej stronie skrzynkę mailową [email protected]. Celem naszych dociekań jest ustalenie oraz podanie do publicznej wiadomości, czy i jakie stanowisko ma całość partii Konfederacja wobec wspomnianych zagadnień. O treści odpowiedzi bądź jej braku poinformujemy wkrótce Czytelników.

Wiadomość na skrzynkę mailową Konfederacji została wysłana 6 lutego 2023 roku (poniedziałek). Oto treść wiadomości:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szanowni Państwo,

jako portal Wprawo.pl przygotowujemy dla naszych Czytelników materiał dotyczący stanowiska Państwa partii w kwestii ukrainizacji Polski oraz stosunku do możliwych prób wciągania Rzeczypospolitej w konflikt zbrojny Ukrainy z Federacją Rosyjską. W związku z powyższym uprzejmie prosimy o odpowiedź na poniższe pytania oraz o możliwie jednoznaczne i niepozostawiające pola do nadinterpretacji ustosunkowanie się do wymienionych poniżej zagadnień:

1. Czy według partii Konfederacja Wolność i Niepodległość (dalej: Konfederacja) ukrainizacja Polski ma miejsce czy też nie ma?

2. Czy zgadzają się Państwo ze stanowiskiem posła Grzegorza Brauna, iż należy przeciwdziałać ukrainizacji Polski?

3. Czy partia Konfederacja zamierza przyłączyć się do akcji „Stop ukrainizacji Polski” posła Grzegorza Brauna, jak i poprzeć ją oficjalnie?

4. Jakie możliwe formy poparcia i zaangażowania Konfederacji w akcję „stop ukrainizacji Polski” Państwo przewidują?

5. Państwa polityk dr Sławomir Mentzen stwierdził, że „bardziej spodziewa się polonizacji Ukraińców, niż ukrainizacji Polski” [1]. Czy znają Państwo przykłady polonizacji Ukraińców w ostatnich latach i są w stanie je wymienić? Jakimi przykładami dr Sławomir Mentzen popiera tezę o spodziewanej polonizacji Ukraińców i jak liczne przypadki polonizacji Ukraińców w ostatnich latach są mu znane?

6. Poseł Krzysztof Bosak wziął udział w manifestacji „Stop ukrainizacji Polski” 24 września 2022 roku w Warszawie [2], z kolei w audycji „Express Biedrzyckiej” stwierdził, że ma on do tego („Stop ukrainizacji Polski”) hasła dystans, określając je mianem „skrajności” [3]. Jakie jest aktualne stanowisko posła Bosaka i pod wpływem jakich czynników zmienił on zdanie na temat wzmiankowanego hasła?

7. Poseł Robert Winnicki powiedział 1 października 2022 roku w wywiadzie dla kanału „Sommer” na YouTube: „Ja mam problem z samym terminem ‘ukrainizacja’, bo to się trochę kojarzy z germanizacją i z rusyfikacją, które były działaniami państw zaborczych” [4]. Tymczasem, w 2018 roku poseł Winnicki mówił publicznie podczas kampanii wyborczej do samorządów: „stop ukrainizacji polskich miast” [5]. Pod wpływem jakich czynników poseł Winnicki zmienił zdanie na temat terminu „ukrainizacja” i kiedy ta zmiana nastąpiła?

8. Czy partia Konfederacja uważa, że aktualna wojna na Ukrainie to nasza wojna czy też nie nasza wojna

9. Czy partia Konfederacja popiera postulat dr. Leszka Sykulskiego, że wojna na Ukrainie to nie nasza wojna czy też nie popiera tegoż postulatu dr. Leszka Sykulskiego?

10. Czy poseł Robert Winnicki potwierdza, iż w listopadzie 2016 roku spotkał się w warszawskim Hotelu Regent z obywatelem Rosji Jurijem Bondarenką, ówczesnym szefem Rosyjsko-Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia oraz że wówczas przyjął od niego upominek w postaci kolekcjonerskich figurek żołnierzy z czasów napoleońskich? Czy poseł Winnicki potwierdza również czy też zaprzecza, iż jeszcze w zeszłej kadencji Sejmu nosił się z zamiarem powołania polsko-rosyjskiej grupy parlamentarnej? Czy wspomniane informacje są prawdziwe czy nieprawdziwe? Potwierdza je bowiem drugi z niżej podpisanych pod pytaniami do Państwa partii.
Prosimy o ustosunkowanie się do powyższych pytań w przeciągu jednego tygodnia bądź poinformowanie drogą mailową redakcji portalu Wprawo.pl, gdyby na odpowiedzi trzeba było czekać dłużej.

Dla klarowności uprzejmie zaznaczamy, że zwracamy się z prośbą o stanowisko partii Konfederacja Wolność i Niepodległość, a nie poszczególnych partii współtworzących to środowisko polityczne.

Z szacunkiem

[1] Mentzen o manifestacjach „Stop ukrainizacji Polski”: Raczej bym się na nich nie znalazł [VIDEO], [w:] https://nczas.com/2022/10/20/mentzen-o-manifestacjach-stop-ukrainizacji-polski-raczej-bym-sie-na-nich-nie-znalazl-video/, 5.02.2023

[2] Krzysztof Bosak: Nasze postulaty to WIĘKSZOŚCIOWE spojrzenie, ono jest OCENZUROWANE w mediach!, [w:] https://www.youtube.com/watch?v=L-w-YGN2iWM, 5.02.2023

[3] Uchodźcy i imigranci z Ukrainy. Bosak: TO jest ukrywane przed polskim społeczeństwem [VIDEO], [w:] https://nczas.com/2022/11/15/uchodzcy-i-imigranci-z-ukrainy-bosak-to-jest-ukrywane-przed-polskim-spoleczenstwem-video/, 5.02.2023

[4] Winnicki: Rekordowa inflacja i lewicowe antywartości!, [w:] https://www.youtube.com/watch?v=VRdOjzv2Tas&t=892s, 5.02.2022

[5] Ruch Narodowy przedstawia program na wybory samorządowe. „Stop ukrainizacji polskich miast”, [w:] https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-09-01/sila-polskosci-haslem-ruchu-narodowego-w-wyborach-samorzadowych/, 5.02.2023

Zrzut ekranu z wysłanego e-maila do biura prasowego Konfederacji
Zrzut ekranu z wysłanego e-maila do biura prasowego Konfederacji

Przeczytaj także:

Katarzyna TS: Zrzutka na złodziei

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Nowe przepisy UE dadzą, m.in. Ukraińcom, prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych w Polsce. To znaczy, że Konfederacja, jako jedna z pierwszych, padnie ofiarą swojej miłości do Ukraińców.

 2. Ewa mówi

  Kto się ściskał z Żeleńskim jak za czasów odległych Breżniew?

 3. z-k mówi

  No to ja się wyrzekam Konfederacji

 4. Быдлошевский Л.З. mówi

  Kto jest Polakiem z ludzi Konfederacji ?
  Nike-Kurwin ? Przecież tam nie ma Polaka ? Zglupieliscie doszczętnie ? Wygląda że tak….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 5. wojtek mówi

  Uważam, że te wszystkie pytania można zastąpić jednym pytaniem. Co Konfederacja myśli o Umowie ogólnej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności podpisanej 2 grudnia 2016 r., a ogłoszonej chyba w tajemnicy w MP 19 stycznia 2019 r. (!)?
  W szczególności co sądzi o artykule 12 tej umowy?

 6. Rafał mówi

  Co na polskim portalu robi jakas ukro-onuca pisząca bukwami?? WYPAD STĄD azjatycki prymitywie!!!!

 7. Error 404 mówi

  Jeżeli jakakolwiek odpowiedź się pojawi, to będzie ona wymijająca, całkowicie pozbawiona wsadu merytorycznego. Pretekstem do udzielenia takiej, a nie innej odpowiedzi będzie oczywisty błąd ze strony redakcji, uważający Konfederację Wolność i Niepodległość jako partię (jest tak wprost napisane). Tymczasem Konfederacja WiN nie jest partią, tylko porozumieniem / koalicją – zwał, jak zwał. Moim zdaniem brak odpowiedzi lub odpowiedź wymijająca nie będzie niczym dziwnym, bowiem wobec skrajnych różnic w wypowiedziach liderów tej koalicji nie wyobrażam sobie klarownego wspólnego stanowiska. Nawiasem mówiąc, kiedy coraz wyraźniej widać, jakie pieczenie i przez kogo mają zostać upieczone w ogniu wojny na Ukrainie, coraz wyraźniej widać, kto naprawdę jest kim i komu na czym naprawdę zależy.

 8. Andrzej mówi

  Lepiej wódkę pić z Rosjaninem, niż ukra mieć za sąsiada. Konfederacja ma cztery głosy mniej w mojej rodzinie.

 9. Shadow mówi

  Jeśli tak dalej będą postępować, to i ja z rodziną wypinam się na nich. Głosowałabym na posła Brauna, ale startuje z innego regionu.

 10. Maksio mówi

  Andrzejku, pierdolisz. Z Ruskim chcesz wódkę pić, choć dla niego jesteś tylko Polaczkiem. Dla Ukraińca jesteś Lachem! Ukrainiec cie nienawidzi ale i podziwia. Co jest lepsze Andrzejku: pić z Ruskim, choć wiesz, że jesteś dla niego tylko Polaczkiem i zawsze będziesz tylko sowieckim nawozem, pomiotem katyńskim, czy zaprzyjaźnić się z Ukraińcem, który był zawsze z nami w jakiś sposób sprzymierzony? Konfederacja się wcale nie obrazi że ma 4 głosy mniej… 😁

 11. charry mówi

  Działanie na rozbicie Konfederacji. W ten sposób za chwile parlamencie będziemy mieli już tylko wasali żydowsko-amerykańskich i folksdojczy.

 12. Быдлошевский Л.З. mówi

  @Maksio – „….zaprzyjaźnić się z Ukraińcem który był zawsze z nami w jakiś sposób sprzymierzony ? ” – 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 13. Hammurabi mówi

  Patrząc na to co się dzieje, trzeba zauważyć jak bardzo Polacy są ogłupieni, zaślepieni i zakłamani.
  Paweł Krzemiński słusznie pyta „czy jesteśmy mierni” a ja spytam czemu jesteście bierni? I kieruję to pytanie to tzw. „nizin partyjnych” wszystkich partii i koterii dziś żerujących na polskiej głupocie!
  Mierny, bierny ale wierny. Złota zasada ” BMW” którą widać w sejmie i senacie, która obowiązuje w kręgach rządzących niższych szczebli.
  To właśnie dzięki sforze bezrozumnych klakierów sejmowych dzisiejszy i poprzednie rządy robią niepowetowane krzywdy Rzeczpospolitej a animowane z centrum marionetki na „prowincji” swoimi działaniami wzbudzają podejrzenie graniczące z pewnością, iż stan umysłów kwalifikuje ich do leczenia a nie rządzenia!
  Takich postaw nie usprawiedliwiają naciski zza oceanu, z Niemiec czy z samego piekła!
  Myślę, że oczekiwanie na odpowiedź w spodziewanej przez formie i objętości przez portal Wprawo.pl, będzie Beckettowskim „Czekaniem na Godota” z tą jedynie różnicą, że – jak mniemam – redakcja wie czego oczekuje…
  A pan Braun…
  Tu w świetle powyższych zdań, warto ku przestrodze przytoczyć cytat z bajki Ignacego Krasickiego:
  „Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
  Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły”.
  Osoby ze „sztywnym kręgosłupem” zwłaszcza tym moralnym, w dodatku posiadające godną pozazdroszczenia wiedzę i umiejętności jej przekazywania jako zaprzeczenie „BMW” są przecież zagrożeniem.

 14. Normalny mówi

  Czy nie lepiej było uwypuklić problem internacjonalizacji Polski, a nie li tylko ukrainizacji Polski ? Katolicka Polska jest otoczona przecież ze wszystkich stron wrogami, a i wewnątrz Polski ich cała masa i to też rodem z krajów ościennych i dalszych. I to pytanie zadać nie tylko wybiórczo Konfederacji, ale i innym partiom – nawet tak dla jaj, bo każdy patriota polski z pewnością ma rozeznanie jakim nacjom te partie służą.

 15. Reakcjonista mówi

  Ludzi noszących kagańce nie ma co pytać. Oni sprowadzili się do poziomu niewolnika. Po co pytać o cokolwiek niewolników typu Bosak, czy Winnicki?

 16. anonim mówi

  @Cherry dokladnie o to chodzi z Kinfederacja. Agenturalne sily polskojezyczne syjonistow i foljsdojczy zwarly szyki i chca za wszelja cene wyeliminowac konkurecje polityczna dla bandy okraglego stolu. Wyciagnelu juz nauczke jak byla Samoobrona A. Leppera i juz terz nie pozwola na partie propolsja. Otwieraja sie juz szeroko wrota jolejnego rozbioru Polski. Juz nas rozwadniaha do reszty, z agresja sieja propagande ze ludzie na wsi popieraja pedalstwo i nie maja nic przeciwko adoptiwaniy dzieci przez zbokow z lgbt. Wlasnie pada kolejna Reduta i jak tak dalej bedzie to szlo to za 10 lat Polski juz nie bedzie, chyba ze jakas zewnetrzba sila unicestwi tych niszczczycieli ziemi i ich akolitow.

 17. Anty mówi

  Mam nadzięję bezrozumny stworze że się tak zaprzyjaźnisz z ukrem jak nasi tragicznie potraktowani rodacy w 43.

 18. bolo mówi

  Nowa nadzieja a stara zydowska agentura nie widzi problemu w naplywie potomkow mordercow naszych babc i dziadow .Wypowiedzi pana mentzenna.W ogole nie widza problemu w naplywie sily roboczej skadkolwiek .

 19. Andrzej mówi

  Maksio, zanim zaczniesz komentować, poczytaj historię. To chyba my pierwsi posadziliśmy im Cara swojego na tronie. Niechęć i nienawiść rosną długo. A dzisiaj za co mają nas kochać? W 2014 r w Polsce rządziło PO, kto pierwszy krzyczał o sankcjach? Polska. Zawsze my, zawsze przed szereg. W rosyjskich mediach to mówią, a Rosjanie to prosty naród. Co się powie dzieciom, że nie ma MC Donalda, czy butów Nike? Przez kogo to? Teraz nasz sprzęt, zabija ich synów, ojców, mężów. Zwykły Rosjanin nic do nas nie ma, ale skoro my do nich z łapami…

 20. Maksio mówi

  Andrzej: nie dogadzmy się z Ruskimi dopóki oni sami nie rozwiązą swoich spraw. Putin musi odejść, na co się obecnie nie zanosi, żeby coś się zmieniło. Rosję może wchłonąć Eurooz, nigdy nie na odwrót. Ruski mir w Europie??? I cofamy się do średniowiecza… 🤣

 21. Andrzej mówi

  Maksio, widzę że źle znasz historię. Rosyjski naród, szanuje tylko silnych władców. Iwan Groźny, Piotr Wielki, Józef Stalin, a teraz Władimir Putin. Oni inaczej nie potrafią. Czy Władimir jest dobry? Nie mi to oceniać, na pewno ma korupcję i krew na rękach, ale tam nie da się inaczej. Widziałeś film Peacemaker? To powiem Tobie jedno. Za Jelcyna, to nie była fikcja, a sam film, też nie jest fikcją. Putin jest jaki jest, kradnie, zabija, ale trzyma za mordę. Spuść ten kraj z ponad 6 tysiącami głowic ze smyczy. Chcesz? Czy Rosja jest nam potrzebna? A czy potrzebujemy tlenu? Pamiętaj o jednym – Swoich wrogów należy trzymać blisko. A po drugie, czy ukry coś od nas kupią? Daj, Daj, Daj…. Rosja chętnie kupi, wymieni. Dlatego wolę pić z nimi wódkę, niż oddać im 52 KRABY ukrom w zamian za nic, a te armatohaubice zostały zabrane z jednostek liniowych.

 22. Itotyle mówi

  Putin ma „korupcję i krew na rękach”? A Kaczyński i PiS co ma na rękach? Czy aby nie korupcję i krew?

 23. BP mówi

  Jak zniszczycie Grzegorza Płaczka – to jest wasz KONIEC. Braun był JEDYNYM waszym członkiem coś robiącym. Reszta leni się i „ładnie pachnie”. NICZYM nie różnicie się od pozostałych partii. One też TYLKO krytykowały swoich poprzedników.

 24. bodek mówi

  Chętnie poczekam co odpowie Konfederacjia redakcji i na tej podstawie bedę budował opinie . Zdecydowanie poseł Braun jest dla mnie jasną gwiazdą tej formacji . Jeśli chodzi o ukrainców to uwazam, źe bedą budować w Polsce swoją toźsamość niź sie polonizować.

 25. cccpsucks mówi

  cztery dni później… czas reakcji podobny do tych K z nierządu… konfabulacja

 26. Meg mówi

  Nie wiem, czy ta lista pytań będzie miała pozytywny skutek… Konfederacja będzie miała z nimi problem, czy to nie odbije się na Braunie? Wiadomo, że to jest środowisko zróżnicowane wewnętrznie, dla wszystkich powinno to być jasne. Brauna szanuję i popieram (gdzie on, tam mój głos).

 27. bodek mówi

  Natknąłem sie dzisiaj na wypowiedź Bosaka dla radia rmffm , który min wypowiadał sie w kwestii ukrainizacji wypowiedź jego oceniam pozytywnie w kontekście postawionych pytań. Poseł Bosak dla mnie postawił sprawe jasno rząd polski ulega ukrainie i na to nie ma zgody Konfederacji.

 28. Ruder mówi

  Chciałbym podkreślić, że głos Grzegorz Brauna to zawsze głos zmuszający do myślenia i głos który nakazuje zastanowić się przed podjęciem decyzji. W obecnej sytuacji w zasadzie nie ma zagrożenia banderyzmem, bo nacjonaliści ukraińscy jako pierwsi polegli na froncie, albo leczą odniesione tam rany. Dla Polaków jest mało zrozumiałe dlaczego Ukraińcy nie przekuwają swoich obecnych sukcesów na mit założycielski nowego Państwa. Mimo to w moich zagranicznych wpisach zawsze zaznaczam, że choć jestem pod głębokim wrażeniem odwagi i zwycięstw współczesnych Ukraińców to jednak nigdy nie zapomnę, tego co się stało we Wschodniej Polsce w czasie IIWŚ

 29. Быдлошевский Л.З. mówi

  28 000 000 Sowietów polożyło glowy ….A Niemcy tacy pokojowo nastawieni….Tych SS – manów do rany przyłóż …Wehrmachtowcow i Banderowcow w 1944 w sierpniu do rany przyłóż ….A Armią Czerwona czekala za Wisła….No ale Sowieci na Wschodzie 10 000 dezerterów kula zatłukli a przecież 17 września rząd uciekający do Rumunii w ostatni dzień kazał się zolnierzom poddać i nie oddać jednego strzału….A tu zamiast niewoli to kula w łeb i gdzie tu sprawiedliwość Boska jest u tego bydlaka Stalina, prawda ? – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 30. Быдлошевский Л.З. mówi

  Ruder @ „….jestem pod głębokim wrażeniem odwagi i zwyciestw współczesnej Ukrainy …” – 100 % Polaków w baniaku i w gazetach czy internecie to widzi i słyszy to po co kolega tutaj na Forum się produkuje, prawda ? – ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 31. wit mówi

  Fajnie ktoś napisał – gdzie poseł Braun – tam ja. Ja też.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.