Kompromitacja! Amerykańskie dowództwo przez pomyłkę wysyła list o wycofaniu wojsk z Iraku

fot. pixabay
2

W poniedziałek (6.01.2020) agencje informacyjne podały wiadomość, że USA wycofuje swoje wojska z Iraku. Po kilkunastu minutach informacja została zdementowana przez Departament Obrony USA, który zapewnił, że  nie podjęto decyzji o wycofaniu wojsk. Jak doszło do tej kuriozalnej sytuacji?

W niedzielę (5.01.2019) parlament iracki podjął uchwałę, w której nakazał wojskom USA i ich sojusznikom (w tym Polakom) natychmiastowe opuszczenie terytorium Iraku. Uchwała przewiduje też złożenie skargi do ONZ w związku z pogwałceniem suwerenności Iraku przez USA. W odpowiedzi prezydent Trump oświadczył: „Nie wyjdziemy, chyba że nam za to zapłacą”. Natomiast sekretarz stanu USA Mike Pompeo stwierdził, że o wycofaniu wojsk nie ma mowy, ponieważ „ludzie w Iraku chcą żeby wojska USA pozostały”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ: Trump bezczelnie odpowiada Bagdadowi: Nie wyjdziemy z Iraku chyba, że nam zapłacą!

Następnego dnia do irackiego rządu trafił list od amerykańskiego dowództwa w Iraku, w którym napisano: „Z szacunku do suwerenności Iraku i tak, jak zażądał iracki parlament oraz premier, koalicja CJTF-OIR rozpocznie przemieszczanie swoich oddziałów w ciągu najbliższych dni i tygodni, by przygotować się do dalszych działań. W celu wykonania tego zadania siły koalicji potrzebują podjąć pewne środki, by wyjście z Iraku było przeprowadzone sprawnie oraz w racjonalny sposób”. Pod listem widnieje nazwisko generała Williama H. Seely’ego. List jest autentyczny.

List w sprawie wyjścia wojsk z Iraku to szkic, który nie powinien zostać upubliczniony – oświadczył przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA gen. Mike Milley podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie. Sekretarz obrony USA Mark Esper stwierdził, ze nie zapadła decyzja o wycofaniu wojsk z Iraku, a list „nie odpowiada naszym dzisiejszym intencjom”.

W zaistniałej sytuacji ciśnie się na usta następujące pytanie: dlaczego amerykańskie dowództwo w Iraku w ogóle przygotowało list do irackiego rządu, w którym informuje o wycofaniu wojsk pomimo jednoznacznej deklaracji prezydenta USA, że wojska nie zostaną wycofane?

Źródło informacji: Reuters, Twitter

Zobacz też:

Czy grozi nam wojna? Bosak u Roli o konsekwencjach zabójstwa gen. Solejmaniego [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Jerzy mówi

    Biedroń dobrze ocenił Trampa.

  2. Robert mówi

    Może to taki chłyt małketingoły,po Tym jak Bart Simpson wrzucił granat do stodoły pełnej siana.Może taki chłyt usraelski😎żeby za bardzo operacja zoperowania generała nie została rozdmuchana razem z ogniem jak stodoła w ogniu będzie stała.Jest możliwe że gotowca napisali,zanim na lotnisku zoperowali

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.