Katastrofa ukraińskiego samolotu: Kanada oraz Wielka Brytania podejrzewają Iran o zestrzelenie maszyny

Fot. Twitter
3

Wielka Brytania podziela opinię Kanady, jakoby ukraiński samolot linii UIA został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Samolot rozbił się w środę nad ranem w pobliżu Teheranu. Głos w sprawie zabrał Dominic Raab, szef brytyjskiej dyplomacji:

„Nasza ocena katastrofy wskazuje jednoznacznie, dlaczego pilnie potrzebujemy niezależnego, pełnego i przejrzystego dochodzenia, by  ustalić, co było jej przyczyną” – przyznał Raab. Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson zapewnił w czwartek, iż istnieje wiele dowodów świadczących o możliwości zestrzelenia samolotu przez Iran. Choć, jak podkreślił – mogło być to działanie nieumyślne. „Jest teraz mnóstwo informacji, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. To mogło być nieumyślne” – podkreślił premier.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sam Iran nie dopuszcza jednak takiej możliwości. Choć katastrofa nastąpił zaledwie kilka godzin po ostrzelaniu dwóch amerykańskich baz w Iraku, kraj nie przyznaje się do zestrzelenia samolotu. Premier Kanady, Justin Trudeau wyraził jednak swoje powątpiewanie w tej kwestii. Sugerował jednocześnie, iż jeśli Iran rzeczywiście jest niewinny, nie powinien mieć nic do ukrycia.

„Reżim irański musi otworzyć się na społeczność międzynarodową, w tym – udzielić dostępu do miejsca katastrofy, żebyśmy mogli odkryć prawdę najszybciej, jak to tylko możliwe”.

W katastrofie lotniczej zginęło łącznie 176 osób, z czego aż 63 stanowili obywatele Kanady. Choć kraj ten nie utrzymuje stałych stosunków dyplomatycznych z Iranem, obie strony zapewniają o możliwości porozumienia i obopólnej współpracy. Szef dyplomacji Iranu Dżawad Zarif „zademonstrował otwartość na udzielenie dostępu urzędnikom kanadyjskim w celu świadczenia usług konsularnych, pomocy w identyfikacji zwłok i wsparcia w trwającym dochodzeniu”.

Po katastrofie Boeinga prezydent Ukrainy ogłosił jednodniową żałobę narodową. Choć nic nie wskazuje na wzrost agresji w regionie, sytuacja na Bliskim Wschodzie pozostaje napięta.

Źródło informacji: PAP

Przeczytaj również:

Ukraina: żałoba narodowa po katastrofie lotniczej w Iranie

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. StopUstawie447 mówi

    Amerykanom się przypomniało jak zestrzelili irański samolot pasażerski wiele lat temu i chyba stąd ta sugestia. Ale to się nie trzyma kupy, żeby pomylić samolot rejsowy zw centralnym punkcie kraju z czymś innym

  2. Andrzej mówi

    Przecież to jest oczywiste i chyba tylko idiota daje wiarę w propagandę żydoamerykanów iż to Iran zestrzelił. Przecież chodzi oto aby mieć pretekst do kolejnej agresji na Iran. Mam jednak nadzieję, że Iran rozprawi się ze ścierwem.

  3. mati mówi

    Czyżby to pierwsza „fałszywa flaga” przeciw Iranowi ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.