Katarzyna TS: Ludzie uciekajta, doktory jadą!

minister zdrowia Łukasz Szumowski/ fot. Twitter
30

Jest taka scena w „Nocach i dniach”, która idealnie pokazuje, do czego na jesieni doprowadzą obowiązujące przepisy rzekomo mające na celu walkę z pandemią koronawirusa. Oto ta scena. W majątku Serbinów wybucha epidemia tyfusu. Do czworaków przyjeżdżają lekarze z pobliskiego miasteczka. Jaka jest reakcja chłopów? Czy cieszą się, że nadciąga pomoc? Nie! Nie cieszą się. Wprost przeciwnie. – Ludzie uciekajta, doktory jadą z Kalińca do szpitali zabierać! Chowajta się! – krzyczy przerażona chłopka biegnąca przez wieś.

Zabawne, prawda? Ciemne chłopstwo nie rozumie i nie docenia zbawczej roli medycyny. Ale nie będzie zabawnie, gdy podczas jesiennej fali przeziębieniowej duża część Polaków tak właśnie będzie reagować na lekarzy. Dlaczego? Dlatego, że zachorowanie jednej osoby będzie skutkować aresztem domowym dla całej rodziny i znajomych. Lepiej więc nie zgłaszać się do lekarza niż narazić się na długotrwałe zamknięcie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Spójrzmy na obowiązujące przepisy. Wg rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 roku (poz. 607) każdy pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem SARS-CoV-2 wymaga izolacji. Zapis o kwarantannie kontaktów mówi o obowiązkowej kwarantannie dla osób, które miały styczność z osobą zakażoną. Kwarantanna trwa 14 dni. W praktyce kwarantanna od izolacji różni się tylko nazwą – izolowane są osoby chore lub z podejrzeniem choroby oraz osoby przebywające z nimi w jednym gospodarstwie domowym. Kwarantannie poddawane są osoby, które miały z nimi kontakt. Efekt jest taki, że do aresztu domowego obowiązkowo trafiają zarówno chorzy, jak i zdrowi. A zdarzają się sytuacje, że nie wolno im wyjść z domu przez wiele tygodni.

Lekarz ma obowiązek zgłosić do powiatowej stacji sanepidu każdy przypadek, który może wskazywać na zakażenie koronawirusem. W definicji z 4 czerwca 2020 roku Główny Inspektor Sanitarny wylicza pięć objawów COVID-19: duszność, gorączka, kaszel, zaburzenia węchu, zaburzenia smaku. Wystarczy, że pacjent ma jeden z tych objawów i lekarz musi go zgłosić jako potencjalny przypadek zachorowania na COVID-19. Inspektor sanepidu decyduje, co z tym fantem dalej zrobić.

Jak wygląda praktyka postępowania na terenie Polski? Oficjalnych danych nie ma. Jedna rzecz jest pewna – nie sposób „na oko” odróżnić COVID-19 od innych infekcji dróg oddechowych, ponieważ COVID-19 o przebiegu objawowym najczęściej przypomina „zwykłe” przeziębienie. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy sanepid kieruje na kwarantannę wyłącznie na podstawie druku zgłoszeniowego wystawionego przez lekarza. Podkreślam: obowiązek zgłaszania dotyczy wszystkich przypadków, a nie tylko ostrej infekcji dróg oddechowych. Taki jest efekt rozporządzenia, wydanego przez ministra Szumowskiego.

Jaki jest efekt restrykcyjnych przepisów dla przychodni i szpitali? Jeżeli pacjent, u którego test wykaże koronawirusa, wejdzie na teren przychodni lub szpitala, zwykle kończy się to zamknięciem placówki lub znacznym ograniczeniem świadczeń i wysłaniem wszystkich, którzy tam się znaleźli, na kwarantannę. W obawie przed takim scenariuszem kolejka pacjentów tłoczy się pod przychodnią lub pod szpitalem. Pod szpitalem tłoczą się też oczekujący na test PCR. Na razie jest ciepło, więc nie ma problemu. A co będzie na jesieni i zimą? Kolejki przeziębionych ludzi będą stać na deszczu i mrozie?

Rok w rok, od początku września do marca, mamy w Polsce tzw. sezon grypowy, podczas którego istotnie wzrasta ilość infekcji grypopodobnych. Utrzymywanie dotychczasowej praktyki, czyli konieczności zgłaszania i izolacji każdego przypadku z podejrzeniem lub rozpoznaniem SARS-CoV-2. musi doprowadzić do zwiększenia poczucia zagrożenia wśród pacjentów i lekarzy. Część pacjentów będzie się obawiała skierowania na izolację wraz z całą rodziną i kontaktami, więc nie skorzysta z porady lekarskiej. Część pacjentów będzie obawiała się koronawirusa, który w świadomości społecznej nadal funkcjonuje jako masowy morderca. Część zakładów opieki zdrowotnej będzie funkcjonować zgodnie z zaleceniami GIS, według których dominującą formą udzielania świadczeń ma być teleporada. Część zakładów opieki zdrowotnej będzie funkcjonować udając, że nie widzi podejrzenia koronawirusa, a sanepid będzie udawał, że też tego nie widzi. Ale wszyscy będą żyć w permanentnym stresie. Nie znasz dnia, ani godziny, kiedy trafisz do aresztu domowego. Jak długo można tak żyć i nie przepłacić tego utratą zdrowia? A co z osobami, które tracą zdrowie, a nawet życie, ponieważ chore przepisy nie pozwalają na udzielenie im pomocy? Czy to jest walka z pandemią, czy walka ze społeczeństwem?

Obecnie mamy w Polsce prawie 103 tysiące osób objętych kwarantanną. To całkiem spore miasto. Co będzie na jesieni, gdy przeziębienia będą szły w miliony? Odpowiedź jest oczywista: nie trzeba będzie ogłaszać lockdownu. Lockdown zrobi się sam w oparciu o przepisy, które nakazują wsadzać do aresztu domowego chorych, ich rodziny oraz osoby, które miały z nimi kontakt.

Za dwa tygodnie zaczyna się sezon grypowy. Jeżeli rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia nie zostanie zmienione, czeka nas apokalipsa w postaci zapaści służby zdrowia i kolejnego zatrzymania gospodarki. A koronawirusa i tak nie uda się zatrzymać. Jedyną metodą opanowania sytuacji jest natychmiastowe przestawienie wajchy i zakończenie korona-psychozy. Jak pisze na Facebooku dr Paweł Basiukiewicz: „Jeśli zaczniemy żyć z nim (wirusem) jak do tej pory żyliśmy z grypą, nie będzie skutkowało niczym więcej, niż sporym obłożeniem oddziałów wewnętrznych w sezonie jesienno-grypowym i prawdopodobnie nieco zwiększoną śmiertelnością w populacji w okresach wzrostu infekcji, jak to bywa co jakiś czas w falach grypy”.

Z tego, co widzę, do ministra Szumowskiego nie ma co apelować o zakończenie korona-szaleństwa i podjęcie rozsądnych działań. Minister Szumowski raz mówi jedno, potem co innego, potem to zmienia, potem zmienia jeszcze bardziej, a w końcu nakazuje zakrywać usta i nos osobom, które absolutnie nie powinny tego robić ze względu na stan zdrowia. Ale jeśli ten felieton przeczytają lekarze, to apeluję do każdego z nich: Ratujcie nas i siebie przed apokalipsą wpisaną w obowiązujące przepisy! Domagajcie się zniesienia nakazu zgłaszania oraz izolacji przypadków i podejrzenia SARS-CoV-2 oraz zniesienia obowiązku kwarantanny.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Maseczki szkodzą zdrowiu! Mocna odpowiedź lekarza na rządowe rozporządzenie ws. zakrywania nosa i ust

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Gracjan mówi

  Ten rząd zawsze będzie mi się kojarzył z Panem Szumów…..Tak jeden człowiek swoimi urojeniami zawalił PiS wybory w 2023 roku.

  1. Meg mówi

   Nie on jeden! On tylko jest na świeczniku, ktoś to musi prowadzić medialnie, ktoś musi dać podpis. Oni wszyscy to świadomi zdrajcy i w pełni zasłużyli już sobie na porażkę wyborczą (pikuś) i sąd (i o sąd nam chodzi).

 2. marju73 mówi

  Medycyna zbawczą może była zanim Rockefeller & spółka nie pochwcili je w swoj brudne, kosmate łapska.

 3. Antyparch mówi

  Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć nie dając w zamian nic.
  Opis: Józef Piłsudski o politykach.
  co osiagnal Bosak? oprocz 15 lat studiowania.

  1. ROMAN mówi

   co osiągnął dr. prawa, obecnie urzędujący, któremu nie przeszkadza, że wybory zostały zarządzone na mniej niż 75 dni przed upływem kadencji ?…

  2. Antyparch mówi

   obronil doktorat ,ciotko od bosaka. piwtarzam pytanie co osiagnal 15 lat studiujacy 🏳️‍🌈bosak?

  3. ROMAN mówi

   ale po co mu doktorat z prawa jak mu niepotrzebne prawo?

  4. Antyparch mówi

   🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈cioto,od bosaka,bosakowi tez ten tetmin pasowal. 0 protestu ze strony 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈bosaka. wy splugawione 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈onuce od bosaka.

  5. ROMAN mówi

   brak wyborów 10.5. do lokali wyborczych, to anarchia, przestępstwo przeciwko RP…

  6. AntyPO✡PiS mówi

   @Do „Arcyparcha”

   Ta twoja obsesja na punkcie Krzysztofa Bosaka, ma już podłoże choroby psychicznej.
   Zacznij się leczyć!

  7. AntyPO✡PiS mówi

   @Do „Arcyparcha”

   Ta twoja obsesja na punkcie Krzysztofa Bosaka, ma już podłoże choroby psychicznej.
   Zacznij się leczyć!

  8. Antyparch mówi

   🇮🇱 berkovitz to parch,
   nie przeszkadza to wam 🏳️‍🌈cioty od bosaka?

  9. Antyparch mówi

   🏳️‍🌈 bosak to ciota,zwykla ciota,pedalsa ciota,wybierajaca pomiedzy pisozydokonuna a postzydokomuna. bo jest ryjem konpederastii. parszywym,zasyfialym ryjem,popierajacy parcha trzaskowskiego. jak bede mial okazje to napluje mu w zasyfialy ryj.

  10. Zbigniew mówi

   Wielce Szanowny, Wielmozny Panie Antyparch!

   Koryta dla szanownych wielce zwierzakow np prosiaczkow zazwyczaj maja tylko dwie strony i dlugosc a Bosak z Konfederatami stoja na obu koncach.

   Juz dlugi stol „wszelkich Mafii” te miejsca ma zarezerwowane dla najwyzniejszych mafiozow, reszta to sa podwladni pilnie nasluchujacy co mrucza na koncach stolu – zawsze jeden koniec jest pusty.

   Grodzki pilnie sluchal co ma do Powiedzenia konfederacja i powtorzyl, topiac z betonowymi butami takze swoich oslow z PO – zrobil im KO podwyzkami na, ktore sami nalegali drac ryje w nieboglosy – jak po podwyzkach siedza cichutko, potulnie.

   Kto rozegral sprawe?

   Pis mogl skorzystac ale jest za glupi aby stonowac wypowiedz Konfederatow i wykorzystac.

   Teraz korzystaja Narodowcy.

   Jak Pan Szanowny widzi, czekamy tylko na program Konfederacji – stara dobra Polska Szkola Boksu: lewy prosty i natychmiast silniejszy prawy sierpowy – gostek stal mogl, mowic ale do 10 nie potrafil policzyc .
   Wy to macie Panie taka lewacka mode, ze pokonany musi walac sie na podlodze, mozna go kopac i w klatce aby nie ucikl jak swinia po nieudanym ogluszeniu.
   Do tego nie ma szans, bo was wykopia.

   Pozdrawiam!

  11. Raptor mówi

   podaj swój adres. zobaczymy jaka jesteś kozaczyna, jak staniemy twarzą w twarz. zresztą znajdę cie po ip

  12. zdzichol mówi

   Nie masz prawdziwych wrogów? Masz, tylko po nogach s..sz jak ich widzisz, biedny zas.ańcu.

 4. ROMAN mówi

  do ratowania, z patologicznej służby zdrowia, chyba nikt się nie rzuci, tylko taśmy by tu coś pomogły…

 5. W K mówi

  Na rynku we Wrocławiu starszy lekarz mówił o stawianiu baniek, jako o sposobie na nabieranie odporności na wirusy. Coś w tym jest.

  1. ROMAN mówi

   w tzw. wirusie poszło już dużo baniek…

  2. W K mówi

   Co racja, to racja.

 6. Kos mówi

  Proszę Was bardzo nie zamieszczajcie już zdjęć tej paskudnej facjaty, nie mogę już na nią patrzeć.

 7. Wyklęty mówi

  Te przepisy doprowadzą do śmierci tych którzy będą chcieli te niezgodne z konstytucją dekrety egzekwować. Tych dekretów nie można nazwać nawet przepisami ponieważ nie mają żadnej podstawy prawnej i na żadnej podstawie nie mogą być stosowane żadne obostrzenia wobec osób nie poddającym się tym urojeniom. Chłopaczkowi sekciarzowi szumowskiemu poszło się za daleko i pewnie do końca roku wydarzy się tragedia w rodzinie !!!

  1. coolphonic mówi

   szumowski ma tutaj tyle do powidzenia, co rzyd za okupacji. dla srednio nawet rozgarnietego czlowieka jasnym jest, ze osrodek decyzyjny w sprawie pandemii jest poza polska i rozkazy przychodza wlasnie stamtad. a szumowski moze jedynie przy okazji zawinac kilkadziesiat baniek do kielni.

  2. rebih mówi

   To prawda. A PiS zawsze gorliwie realizuje zalecenia międzynarodowych ośrodków władzy. Łukaszenka próbował zachować niezależność i ma teraz kłopoty. Ale przynajmniej nie jest zdrajcą.

  3. hens mówi

   Gorliwy jak Judenrat w gettcie!

 8. lol mówi

  Wiadomy Minister – sam odszedł! Chwała Najwyższemu!

  1. hens mówi

   Nie sam, nie sam, po prostu obowiązki wzywają. Musi w ruskim banku na Cyprze założyć konto „na tęczówkę oka”, bo gdzieś tą kasiorę muszą mu wpłacić, a w 'polsce’ służby natychmiast go zdemaskują, że się tak wyrażę. To nie jest takie proste wziąć w łapę! Np. Pawlaka i Tuska do tej pory nie zhaltowali, a przecież za każdy m3 ruskiego gazu wpływa im marża. Teraz Moraverowi wpływa marża za każdą tonę ruskiego węgla. No ale on już wcześniej był na Kanarach i na Maderze.

   A wiecie, że na Kanarach jest największy smog w Europie? … i to bez węgla! Po prostu niemcy, jak zwariowani, jeżdżą w kółko tymi swoimi dieslami.

 9. Zbigniew mówi

  Pani Katarzyno!

  Dziekuje za wspanialy artykul!

  Moze dodam moje odczucia, ze nie warto tak podnosic cisnienia, bo Polacy naprawde ciezko pracuja i na codzien maja cisnienia za wysokie.

  Do artykulu wlasnie ta pracowitosc trzeba dodac a bedzie szkolna czytanka.

  Powszechnie narzekamy, ze Niemcy jedza tylko produkty oznaczone jako swoje – jakis posrednik GmbH tylko podbija cene.

  Dzisiaj trafilem na owoce, z marketingiem „Aus Polen”…………….. .

  Okrzyki powinny byc z radosci a nie ze zlosci.

  Teraz dostawczaki sa tanie jak kredyty – prosto z pola do paryskich reustauracji a nie do skupu.

  Przesadna higiena, afery ze strony polskich sanepidow aby swiat o tym slyszal, bez litosci i 100 Gram za 2 € a nie Kilogram za 20 groszy – maksymalne kontrole, szalenstwo kontroli jakosci, higieny i smaku …..

  Prawde mowiac nie myslalem, ze dozyje do chwili, gdy zobacze taki marketing. Omal nie wpadlem w depresje, bo ……………….

  Serdecznie pozdrawiam Pania Katarzyne!

 10. Robert mówi

  Spójrzmy prawdzie w oczy,czy te oczy mogą kłamać,gdy patrzę w te oczy zmęczone jak Muńka?To oczy człowieka który decyduje pod wpływem zewnętrznym,o życiu milionów po najlepszych trunkach

 11. hens mówi

  Ten lock polskim downom się należy. To debile z kręgosłupem glizdy*, które niczego nie kumają. Przypomnę dowcip: „Jedna świnia do drugiej świni: teraz to nas karmią, a potem zabiją i zjedzą.
  Na co druga świnia: oj tam, ty i te twoje teorie spiskowe.”

  Szalom!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.