Katarzyna TS: Konfiskata majątków i obronność RP jako przedwyborcza pałka propagandowa

Jarosław Kaczyński/ fot. Twitter
17

Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, zaplanowanego na 24-26 maja 2023 roku, czeka nas niezły cyrk propagandowy, którego celem będzie przekonanie Polaków, że PiS chce zwiększenia obronności Polski i konfiskaty rosyjskich majątków, a opozycja nie chce ani jednego, ani drugiego. W związku z czym Polacy mają uwierzyć, że PiS jest jedynym obrońcą Polski, a cała reszta to ruskie onuce na pasku Kremla, przy czym największą onucą jest Konfederacja, która już awanturuje się w tej sprawie i zapowiada protest pod Sejmem. O co chodzi?

Chodzi o projekt zmian w Konstytucji RP, złożony przez posłów PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego, który się pod nim podpisał. W projekcie znalazły się dwie rzeczy. Po pierwsze – wyłączenie wydatków na obronność z ograniczeń dotyczących długu publicznego. Po drugie – konfiskata majątku na podstawie domniemania, że może być on wykorzystany w sposób stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 7 kwietnia 2022 roku. Podczas pierwszego czytania, które odbyło się 26 maja 2022 roku, głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucono wniosek o odrzucenie projektu i został on skierowany do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Obrony Narodowej. W grudniu 2022 roku projekt został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej, która została powołana w celu jego rozpatrzenia. 27 kwietnia 2023 roku komisja zakończyła prace i zarekomendowała Sejmowi przyjęcie projektu, w którym wprowadzono dwie zmiany, czyli doprecyzowano, że w przepisach o konfiskacie majątków chodzi zarówno o zewnętrzne bezpieczeństwo Polski, jak też zagrożenie jej porządku publicznego oraz skreślono zapis o tym, że chodzi o konfiskatę majątków osób niebędących obywatelami RP. W nowej wersji wpisano „majątek, który znajduje się na terytorium RP”. Teraz projekt ma trafić pod obrady Sejmu. Spójrzmy jak wyglądają proponowane przepisy po pracach w Komisji Nadzwyczajnej.

Nie trzeba być Einsteinem, żeby już na pierwszy rzut oka dostrzec, jakim zagrożeniem są obie propozycje. Pierwsza pozwoli na wygenerowanie gigantycznego i w żaden sposób niekontrolowanego długu, a pozyskane w ten sposób pieniądze wcale nie muszą być przeznaczone na uzbrojenie wojska. Do „potrzeb obronnych” można zaliczyć naprawdę wiele różnych rzeczy, w tym np. energetykę i rolnictwo. W ten sposób zostanie otwarta droga do takiego zadłużania państwa, że po prostu zbankrutujemy i nie trzeba będzie rosyjskiej inwazji, żeby zniszczyć Polskę.

Drugi przepis jest absolutnym kuriozum, ponieważ jako powód do konfiskaty mienia wskazuje „domniemanie”. Co prawda mamy zapis, że owo „domniemanie” zostanie uściślone w ustawie, ale nadal jest to „domniemanie”. Do tego mamy też zapis, że konfiskacie podlega nie tylko ten majątek, który „jest wykorzystywany” w niecnych celach, ale również ten, który do tych niecnych celów „może być wykorzystany”. W ten sposób można skonfiskować wszystko każdemu i do tego wcale nie trzeba, żeby Polska znalazła się w stanie wojny. Wystarczy, że w stanie wojny znajdzie się inne państwo i już można konfiskować majątki polskich obywateli, żeby wesprzeć „osoby dotknięte skutkami napaści zbrojnej”. Gdyby ktoś chciał wprowadzić prawo pozwalające na wywłaszczenie Polaków na rzecz Ukraińców, to mogłoby ono wyglądać właśnie tak.

Aby wprowadzić zmiany w Konstytucji RP potrzeba 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Oczywistym jest, że ten projekt nie uzyska poparcia koniecznego do jego przyjęcia. Po co więc PiS wrzuca do Sejmu projekt, co do którego wie, że nie przejdzie? Przecież nie po to, żeby zwyczajnie i tak po prostu przegrać głosowanie. Nie są aż tak głupi, żeby nie wiedzieć, że przegrają. Jedynym sensownym wyjaśnieniem jest właśnie akcja propagandowa, która ma budować narrację o propolskim rządzie i antypolskiej opozycji. Moim zdaniem ten PiS-owski projekt zmian konstytucyjnych ma służyć tylko i wyłącznie celom propagandowym.

Wyobraźcie sobie, jak głosowanie przeciw tym zmianom zostanie przedstawione przez rządową TVP i prorządowe media. Oczywiście jako zdrada stanu i działanie na rzecz Kremla. Czy Polacy to kupią? A dlaczego mieliby tego nie kupić. Przecież mało kto będzie wnikał w meritum. TVP powie, że opozycja broni majątku ruskich oligarchów i jest przeciw zbudowaniu najpotężniejszej armii w Europie. Media Sakiewicza i Karnowskich napiszą to samo, potem Sakiewicz i Karnowscy wystąpią w TVP jako niezależni dziennikarze, którzy zapewnią „ciemny lud”, że tak właśnie jest. A w podsumowaniu dowiemy się, że aby Polska była bezpieczna, PiS powinien mieć większość konstytucyjną. Więc do urn, Narodzie, do urn i walcz o Polskę głosując na PiS. I o to chodzi w tej całej zabawie ze zmienianiem Konstytucji RP. O przedwyborczą pałkę propagandową, którą politycy PiS i media PiS będą okładać swoich przeciwników. Tak właśnie wygląda polityka.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Udowodnij, że nie jesteś szpiegiem

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ewa mówi

  Mają tek skonfiskowany ma być wykorzystany na pomoc zaatakowanym ukrom , a może też zaatakowanym rzymianon z bliskiego wschodu ……

 2. Flex mówi

  Klasyk kiedyś stwierdził, że może być podejrzany o gwałt, bo narzędzia gwałtu ma zawsze przy sobie. Może tą właśnie myślą kierowali się twórcy tych uznaniowych przepisów o konfiskacie majątków, mogących być użytych do wspierania agresorów. Wyobraź sobie Polaku, że masz np. firmę wydawniczą, portal internetowy czy podobną działalność. I któregoś dnia jak w „Procesie” Kafki wpada do ciebie grupa „domniematorów” stwierdzająca, że twoja firma spełnia przesłanki ustawy i orzeka się jej przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Kolejne ustawowe wrzutki „poselskie” do Sejmu sprawiają wrażenie ciągot do quasi bolszewickich metod rządzenia i trzymania narodu za mordę. Lub po prostu przygotowania do bezpośredniego udziału w wojnie. Może część z tych projektów ma tylko dać paliwo do sporów przedwyborczych, ale przebijające z nich intencje i ciągoty PISu są naprawdę niepokojące .

 3. Normalny mówi

  Czy okupanci nie kręcą czasem bicza na siebie jak Polacy dojdą wreszcie do władzy ?! Będzie w sam raz.

 4. Wici mówi

  Do Ewy. I jedno i drugie. No, to wreszcie się odsłonili. To nie zdrada, to agentura, to tak miało być! Teraz cała Polska na ulice itd! Nie mamy wyjścia! Wiem, że już się organizują tu i tam

 5. Hammurabi mówi

  @Normalny
  Wybacz ale to naiwność.
  Aby Polacy doszli do władzy, muszą wpierw wytrzeźwieć, rozejrzeć się i zacząć się jednoczyć wokół uniwersalnych wartości, wspierać i bronić wzajemnie co jakoś od dziesięcioleci zastępowane jest wyłącznie wojną polsko-polską, dzięki której sprzedajne kreatury są nie tylko bezpieczne, nietykalne, ustawione finansowo na kilka pokoleń i to nie w Polsce.
  Dzięki tej wojnie wchodzą w nasze społeczeństwo jak chcą obcy i wrodzy nam ludzie rozsadzając od środka każdy przejaw jednoczenia się Polaków wyzywając ich ustami sprzedajnych kreatur, organizacji o szemranych finansach i obcych mediów od faszystów siejących mowę nienawiści.
  To wciąż ten sam mechanizm i jakoś niewielu to dostrzega.

 6. anonim mówi

  @Hammurabi
  Tak to jest sedno sprawy, które opisałeś. Ta łżeprawica nazywająca się prawo i sprawiedliwość to najgorsza agentura wływu, z jaką Polska miała do czynienia na przestrezni wieków.

 7. Pejot mówi

  ludzie z ua dostali w całej europie niesamowite przywileje. Widać, że „ktoś” chce by emigrowali i nie wracali do ua. U nas z kolei Polacy dostają non stop po tyłku by pozbawić ich całego majątku i by we własnym kraju nie mieli najmniejszego znaczenia. Te najnowsze zapowiedzi kaczyńskiego o ściągnięciu kapitału zagranicznego to potwierdzają. Szlachtą ma być w pl ktoś inny.

 8. W K mówi

  Z projektu Ustawy jasno wynika zasada: Odebrać Polakom, dać Ukraińcom.

 9. Shadow mówi

  Nie zapominajcie też o żymianach, oni tu są pierwsi przed Bogiem, upaińcy za nimi, a my na szarym końcu ( oczywiście wedle chciejstwa nierządników w ten kraju).

 10. Marta mówi

  Uwaga! W Warszawie będzie protest przeciwko tej ustawie przed sejmem. Zaczyna się o 9.00 rano i będzie trwał do 17.00 . Główne wystąpienia będą o 12.00

 11. Marta mówi

  Protest będzie 24 maja w środę , ul. Wiejska 4/6/8

 12. Marta mówi

  W Warszawie odbędzie się protest w sprawie tej ustawy 24 maja w środę, przed Sejmem RP od godz. 9.00 rano do 17.00. Główne wystąpienia będą o 12.00

 13. AntyPO✡PiS mówi

  A dlaczego lewicowy PiSrael nie uchwali ustawy CELA + KONFISKATA mienia dla komunistycznych złodziei z PZPR, SB i WSI oraz jej resortowych pomiotów?

  Skąd się wzięły majątki czerwonej 👹oligarchii w Polsce, np. TW „Zegarek” Solorz vel Krok, TW „Ernest” L.Czarnecki czy klanu 🔯 żydokomuchów Kulczyków?

  W praktyce PiS niczym nie różni się od PO i SLD. To jest ta sama postkomunistyczna banda wywodząca się z okrągłego stołu z Magdalenki. Jak widać kruk krukowi oka nie wykole.

 14. AntyPO✡PiS mówi

  A dlaczego lewicowy PiSrael nie uchwali ustawy CELA + KONFISKATA mienia dla komunistycznych złodziei z PZPR, SB i WSI oraz jej resortowych pomiotów?

  Skąd się wzięły majątki czerwonej oligarchii w Polsce, np. TW „Zegarek” Solorz vel Krok, TW „Ernest” L.Czarnecki czy klanu żydokomuchów Kulczyków?

  Jak widać kruk krukowi oka nie wykole, bo PiS niczym nie różni się od PO i SLD, to jest ta sama postkomunistyczna banda wywodząca się z okrągłego stołu w Magdalence.

 15. anonim mówi

  Zawsze gdy widzę roześmianą mordę tego parchatego szkodnika, to zbiera mi się na wymioty oraz otwiera mi się nóż w kieszeni. Tema staremu parchowi polskojęzycznemu wszystko kojarzy się z wszechwładzą państwa. Inicjatywa społeczna dla tej politycznej mendy do już ruskie onuce. Ta kreatura polityczna realizuje krok po kroku Agende 2030.

 16. Demokryta mówi

  Do Normalny; Są tacy, co dostrzegają te przez Ciebie wymienione zjawiska, ale siedzą wygodnie w fotelach i pod nosem krytykują. Zanikła waleczność w Polakach, ot co…

 17. Demokryta mówi

  Do Hammurabi; przepraszam, pomyliłem, nie do Normalny jak wyżej, tylko do Hammurabi

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.