SKLEP-WPRAWO.PL

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 22 sierpnia 1944

powstańcy z bronią pochodzącą ze zrzutów na podwórzu jednej z kamienic w Śródmieściu/ fot. arch.
0

O godz. 2.00 w nocy powstańcze oddziały z Żoliborza wsparte oddziałami z Kampinosu ponownie uderzają na Dworzec Gdański, żeby wywalczyć korytarz między Żoliborzem i Starym Miastem. Rusza też natarcie oddziałów AK ze Starego Miasta. Niemcy masakrują oddziały uderzające od strony Żoliborza. Prowadzony na prawie zupełnie odkrytym terenie atak wystawił oddziały AK na zmasowany, prowadzony tuż nad ziemią ogień zaporowy. Straty oddziałów atakujących od strony Żoliborza to ok. 400 zabitych i rannych. Straty oddziałów uderzających od strony Starówki to ok. 70 zabitych i rannych. Mjr „Okoń” wycofuje swój oddział do Kampinosu. Oddziały ze Starówki wycofują się na pozycje wyjściowe.

Oddziały AK zdobywają ważną niemiecką placówkę mieszczącą się w restauracji „Cristal” w Alejach Jerozolimskich i utrzymują cały plac Teatralny (łącznie z Ratuszem i klasztorem Kanoniczek). Powstańcy ostatecznie wycofują się z ruin płonącego Arsenału.

W północnej części Śródmieścia oddziały AK odpierają ataki niemieckie na fabrykę Bormanna przy Srebrnej, oraz próby wdarcia się z pl. Małachowskiego w zabarykadowane wyloty ul. Traugutta i Mazowieckiej.

W nocy kilka samolotów alianckich dokonuje zrzutów nad Śródmieściem.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 21 sierpnia 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.