Józef Pinior skazany za korupcję na 1,5 roku więzienia. Wyrok jest prawomocny

Józef Pinior/ fot. Wikipedia
4

W środę (3.03.2021) Sąd Okręgowy we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji i skazał byłego senatora klubu Platformy Obywatelskiej, Józefa Piniora, na karę 1,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności za korupcję. Taki sam wyrok usłyszał jego asystent, Jarosław Wardęga. Orzeczenia są prawomocne.

Pinior i Wardęga byli oskarżeni o przyjęcie łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł. w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. Kolejni dwaj biznesmeni mieli im obiecać korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł, z czego wręczyli 6 tys. zł i 5 tys. zł.

Pieniądze były wpłacane bezpośrednio na konto Piniora oraz przesyłane pocztą. Dowodem w sprawie były też nagrania z podsłuchanych rozmów, podczas których oskarżeni domagali się wpłat i przelewów. Oskarżeni nie przyznali się do winy twierdząc, że były to pożyczki, a nie łapówki. Pinior podkreślał, że jego interwencje w urzędach nie były uzależnione od korzyści majątkowych.

Józef Pinior to prawnik i nauczyciel akademicki, działacz opozycji w PRL, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI kadencji oraz senator VIII kadencji, w latach 1998–1999 wiceprzewodniczący Unii Pracy. W 1980 roku Pinior był działaczem NSZZ „Solidarność” i założycielem komitetu pracowniczego we wrocławskim oddziale NBP. Organizował (m.in. z Władysławem Frasyniukiem) struktury „Solidarności” na Dolnym Śląsku.

Źródło informacji: PAP

Zobacz też:

„Pobierali pieniądze od producentów szczepionek”. Maciej Pawlicki demaskuje członków covidowej Rady Medycznej

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Leszek mówi

  A ile dostała pani za kradzież batonika?

 3. warto goje bylo z ZOMO kostke brukowa ciepac? mówi

  Na styropianie gnilim,belty pilim,henke lamistrajk pijan w stoczni pod plotem walilim,o Japoni snilim,dolary od CIA liczylim,o władzy marzylim,21 postulatami motłoch do wyjścia na ulice podpuscilim,a sami po kościołach i plebaniach się chronilim,gdy holota krzyczała a zamiast lisci wisieć będą komuniści,my wodke w magdalence z Kiszczakiem pilim. kiedy nareszcie władzy się dorwalim,z komuchami się dogadalim,po plecach poklepalim,i tosmy ustalilim,razem,reka w reke majatek narodowy,zabralim,niepotrzebne sprzedalim,bezuzyteczne przepilim,a motłoch ojszczalim!

  ZDROWIE WASZE W GARDZIOLA NASZE

 4. Maksymilian mówi

  Smutne, ze tak inteligentny i doswiadczony polityk i dzialacz spoleczny oraz nauczyciel upadl tak nisko. Niestety, on juz chyba niczego dobrego mlodziezy nie nauczy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.